Pasaulyje

2016.01.21 20:42

Opozicija Moldovoje skelbia ultimatumą

15min.lt 2016.01.21 20:42

Trečiadienį vakare Moldovos sostinėje Kišiniove prasidėję politiniai neramumai nerimsta. Protestuodama prieš slaptą vyriausybės prisaikdinimą minia žmonių ketvirtadienį ryte surengė simbolinį žygį pagrindine miesto gatve. Popiet minia apsupo policijos ginamą prezidento rezidenciją. Reikalaujama naujų rinkimų.

Papildyta 19:10 val. Protestų organizatoriai žmones paragino skirstytis ir vėl rinktis penktadienį 10 val. ryto. Panašu, kad minia paklūsta – iš aikštės traukiasi šimtai žmonių.

Opozicija pareiškė, kad valdantieji turi 12 valandų protestuotojų reikalavimams – atšaukti vyriausybės paskyrimą ir paskelbti priešlaikinius rinkimus – įvykdyti.

Papildyta 16:35 val. Prie Moldovos telekomo pastato susirinkusius protestuotojus bendrovės vadovybė patikino, kad „Jurnal TV“ televizijos kanalas, kurio transliacijos buvo sustabdytos, grąžinamas į eterį. Šis televizijos kanalas pasižymėjo ypač aršia valdžios veiksmų kritika.

Papildyta 16:00 val. Į rezidencijos vidų įleisti žurnalistai. Aplink tūkstantinė minia skanduoja nepasitenkinimo valdžia šūkius ir  reikalauja naujų rinkimų. Prezidentas sutiko susitikti su opozicijos atstovais.

Papildyta 15:50 val. Socialistų lyderis Igoris Dodonas pareikalavo Konstitucinio teismo pripažinti nelegitimia naktį paskirtą vyriausybę. Protestuotojai pajudėjo link prezidento rezidencijos, kur susirinkę gausios policijos pajėgos.

Prezidento N. Timofti atkakliai reikalaujama rengti priešlaikinius rinkimus.

Politinės jėgos „Mūsų partija“ lyderis Renato Usatis pareikalavo tuojau pat skelbti priešlaikinius rinkimus.  Dalis protestuotojų susirinkę ir prie Moldovijos „MoldTelecom“ telekomunikacijų bendrovės pastato.

Tuo pat metu pranešama, kad gausios policijos pajėgos apsupo šalies prezidento Nicolaes Timofčio rezidenciją. Baiminamasi, kad protestuotojai žygiuos ten ir reikalaus šalies vadovo atsakomybės dėl skuboto vyriausybės patvirtinimo bei nesurengtų pirmalaikių rinkimų.

Prezidentas N. Timofti, nepaisydamas protestų, pritarė naujos vyriausybės paskyrimui.

„Tikiuosi, kad ši vyriausybė, suformuota po ilgo politinio nestabilumo laikotarpio, galės kompetentingai ir sumaniai vadovauti šioje sudėtingoje situacijoje“, – sakoma prezidento pareiškime, išplatintame po naujo ministrų kabineto prisaikdinimo.

Rusijos žurnalistui uždrausta atvykti į šalį 5 metus

Rusijos naujienų agentūra „TASS“ skelbia, kad žurnalistui Aleksandrui Balickiui Moldova uždraudė atvykti į šalį mažiausiai penkerius metus. Rusijos žiniasklaida suskubo kaltinti Moldova žodžio laisvės pažeidimais, tačiau Moldovos pusė skelbia, kad žurnalistas kūrė propagandinius reportažus ir siekė skatinti antivalstybinę veiklą.

Politinė krizė – nuo spalio

Trečiadienį 57 parlamentarai iš 101 balsavo už naują ministrų kabinetą, kuriam vadovautų Pavelas Filipas – 49-erių valdančiosios Demokratinės partijos narys. Jis nuo 2011-ųjų keliose vyriausybėse buvo telekomunikacijų ministru.

Moldovoje politinė krizė tęsiasi nuo 2015-ųjų spalio, kai korupcijos skandalo krečiama vyriausybė buvo priversta trauktis.

Nuo to laiko du kartus buvo mėginta paskirti naują ministrą pirmininką, tačiau abu kartai nepavyko. Jeigu parlamentas iki sausio 29 d. nebūtų patvirtinęs naujos vyriausybės, prezidentas turėtų paleisti jį ir rengti naujus rinkimus.

Trečiąjį kartą balsavimą parlamente mėgino nukelti prorusiška opozicijos Socialistų partija, jiems nepavykus sesijos metu švilpė ir kitaip trukdė kitiems parlamentarams.

Apklausų rezultatai rodo, kad jeigu dabar būtų surengti priešlaikiniai rinkimai, juos galėtų laimėti prorusiškos partijos, kurios pasisako už Asociacijos sutarties su ES persvarstymą ir už tvirtesnius ryšius su Maskva.