Pasaulyje

2020.10.17 09:35

Per raketų smūgį antrame pagal dydį Azerbaidžano mieste žuvo 13 žmonių: žada už tai atkeršyti

atnaujinta 15.47
BNS, ELTA, LRT.lt2020.10.17 09:35

Per raketų smūgį Gendžėje – antrame pagal dydį Azerbaidžano mieste – ankstų šeštadienio rytą žuvo trylika civilių, o dar daugiau kaip 50 žmonių buvo sužeisti, pranešė Azerbaidžano generalinė prokuratūra. Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Aliyevas šeštadienį pažadėjo atkeršyti už tai Armėnijai.

Per televiziją transliuotoje kalboje prezidentas pareiškė, kad jo kariuomenė „atkeršys mūšio lauke“, ir pažadėjo užimti Kalnų Karabachą, išvarant iš regiono Armėnijos pajėgas „kaip šunis“.

Paryčių smūgiai, įskaitant antrą raketinį smūgį kitam Gendžės rajonui ir trečią netoliese esančiam strateginės reikšmės Mingečevyro miestui, buvo suduoti kelios valandos po to, kai Azerbaidžano pajėgos apšaudė etninių armėnų regiono sostinę Stepanakertą.

„Per Armėnijos ginkluotųjų pajėgų spalio 17-osios naktį [įvykdytą] Gendžės apšaudymą raketomis žuvo 13 žmonių, 52 žmonės buvo sužeisti. Šiuo metu tęsiami paieškos ir gelbėjimo darbai“, – pranešė Azerbaidžano nepaprastųjų situacijų ministerija.

Anksčiau buvo pranešta apie 12 žuvusiųjų ir daugiau kaip 40 sužeistųjų.

Naujausias smurtas dar labiau pakerta tarptautines pastangas numalšinti atsinaujinusias kovas tarp krikščionių armėnų ir musulmonų azerbaidžaniečių, kol jos dar neįtraukė regiono galių Rusijos ir Turkijos.

Naujienų agentūros AFP komanda Gendžėje matė per raketų smūgį griuvėsiais virtusias namų eiles, taip pat apgriautas sienas ir nuplėštus stogus aplinkinėse gatvėse.

Žmonės bėgo laukan ištikti šoko ir verkdami, su šlepetėmis klupinėjo purvinose gatvėse. Kai kas vilkėjo vonios drabužius ar pižamas.

Vienas liudininkas sakė matęs, kaip gelbėtojai kelios minutės po smūgio iš griuvėsių ištraukė mažą vaiką, dvi moteris ir keturis vyrus.

„Mes miegojome. Vaikai žiūrėjo televizorių, – prie savo sugriauto namo sakė 65 metų Rubaba Zhafarova (Rubaba Žafarova). – Visi aplinkiniai namai sugriauti. Daug žmonių yra po griuvėsiais. Kas žuvo, kas sužeistas.“

Prieš šešias dienas raketa smogė kitam gyvenamajam šio 300 tūkst. gyventojų turinčio miesto rajonui, kur žuvo 10 civilių.

Azerbaidžano prezidento Ilhamo Aliyevo (Ilchamo Alijevo) padėjėjas Hikmatas Hajiyevas tviteryje pranešė, kad, kaip rodo „pradinė informacija“, šeštadienį buvo „sugriauta daugiau kaip 20 namų“.

Pasai, raktai, apyrankės

Slenkant valandoms gelbėtojai kartas nuo karto vis prašydavo žmonių laikytis tylos, kad būtų galima išgirsti po nuolaužomis esančių gyvų žmonių garsus.

Gelbėtojai iš griuvėsių traukė pasus, raktus, apyrankes, drabužius, išsikvietė pareigūnus su dresuotais šunimis. Dusinančių dulkių stulpus bandyta nusodinti liejant vandenį iš ugniagesių mašinos.

„Viena moteris neteko pėdos. Kažkas kitas neteko rankos iki alkūnės“, – sakė 26 metų Elmiras Shirinzaday.

AFP reporteriai vėliau matė dar tris neštuvais nešamus žmones, bet buvo neaišku, ar jie žuvę, ar gyvi.

„Mano žmona buvo ten“, – verkdamas kartojo vyras, kurį prie greitosios pagalbos automobilio vedė medikas.

Maždaug tuo pačiu metu už valandos kelio į šiaurę nuo Gendžės esančiame Mingečevyre AFP reporteris girdėjo namus sudrebinusį sprogimą.

Mingečevyrą dėl ten esančios strateginės reikšmės užtvankos saugo raketinės gynybos sistema ir kol kas nebuvo aišku, ar raketa buvo sunaikinta ore, ar nukrito.

Gynybos ministerija pranešė, kad Mingečevyras buvo apšaudytas, bet daugiau detalių kol kas nepateikė.

Vienas Azerbaidžano pareigūnas sakė, kad antra raketa maždaug tuo pačiu metu nukrito ir viename pramoniniame Gendžės rajone. Šios atakos detalės kol kas taip pat neaiškios.

Dešimtmečius trunkančio Kalnų Karabacho konflikto kovos vėl plykstelėjo rugsėjo 27 dieną, itin ginčijamomis aplinkybėmis. Nuo to laiko jau žuvo daugiau kaip 700 žmonių, tarp jų kone 80 civilių.

Azerbaidžano vakaruose esantį kalnuotą regioną nuo 1994-ųjų ugnies nutraukimo, sustabdžiusio 30 tūkst. gyvybių nusinešusį karą, kontroliavo armėnų separatistai.

Tačiau Armėnija, kuri remia Kalnų Karabachą, nors nepripažįsta jo nepriklausomybės, pripažino, kad per pastarąją savaitę Azerbaidžano pajėgos palei frontą pasiekė svarbių laimėjimų.

Stepanakerto apšaudymas

Vėlai penktadienį ginčijamo Kalnų Karabacho sostinę Stepanakertą drebino nauji sprogimai. AFP korespondentas šiame smarkiai apgriautame mieste girdėjo sirenas ir virtinę sprogimų, nors Armėnija ir Azerbaidžanas neseniai susitarė dėl ugnies nutraukimo.

Kalnų Karabacho teisių ombudsmenas Artakas Beglarianas penktadienį tviteryje parašė, kad Azerbaidžanas pirmą kartą apšaudė Stepanakertą „sunkiosiomis raketomis“.

Jis apkaltino Azerbaidžaną toliau taikantis į civilinę infrastruktūrą, o tarptautinę bendriją – toliau skelbiant „tuščius raginimus“ dėl taikos.

Rugsėjo 27-ąją prasidėjusios kovos yra intensyviausios nuo 10-ojo dešimtmečio karo. Tūkstančiai žmonių turėjo palikti savo namus; nuogąstaujama, kad kovos gali virsti visapusišku niokojamu konfliktu.

Turkija Armėnijos ataką prieš Azerbaidžano miestą pavadino „karo nusikaltimu“

Armėnija vykdo „karo nusikaltimus“ ir turi prisiimti atsakomybę už savo „žiaurumą“, šeštadienį tviteryje rašė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu.

M. Cavusoglu tokiais žodžiais reagavo į pražūtingą ataką prieš Gendžės miestą Azerbaidžane, kurią ankstų šeštadienį surengė Armėnija.

Pasak Azerbaidžano prezidento Ilhamo Alijevo patarėjo užsienio politikos klausimais Hikmato Hajijevo, Armėnijai apšaudžius Gendžę, žuvo mažiausiai 13 civilių, tarp kurių du vaikai, o dar 45 žmonės buvo sužeisti. Sugriauta daug namų, gelbėtojai iš po griuvėsių traukė žmonių kūnus.

„Remiame humanitarines paliaubas, bet Armėnija nesuteikia tam galimybės... jie toliau taikosi į gyvenamuosius rajonus“, – teigė H. Hajijevas ir pridūrė, kad nuo konflikto atsinaujinimo pradžios Azerbaidžanas „išlaisvino“ du iš septynių rajonų Kalnų Karabache.

Po Gendžės apšaudymo Azerbaidžano prezidentas pažadėjo „atkeršyti“ Armėnijai.

Praėjus savaitei nuo to, kai Armėnija ir Azerbaidžanas susitarė dėl paliaubų, kovos ginčijamame Kalnų Karabacho regione tęsiasi. Abi pusės kaltina viena kitą paliaubų pažeidimais.