Pasaulyje

2020.10.16 20:14

Teroristinis išpuolis Prancūzijoje: mokytoją dėl Mahometo karikatūrų galimai nužudė 18-metis

atnaujinta 15.05
LRT.lt, LRT RADIJAS, BNS2020.10.16 20:14

Netoli Paryžiaus penktadienio vakarą rastas žmogaus kūnas be galvos. Paaiškėjo, kad tai buvo istorijos mokytojas, mokiniams rodęs musulmonų pranašo Mahometo karikatūras. Prezidentas Emmanuelis Macronas nužudymą pavadino „islamistiniu teroro išpuoliu“.

Nusikaltimas, kurio aplinkybės išlieka neaiškios, įvykdytas šalia vienos mokyklos ramiame Paryžiaus priemiestyje.

Policija čia atvyko sulaukusi iškvietimo dėl įtartino peiliu ginkluoto vyro. Pasirodžius pareigūnams, šis priešinosi ir buvo nukautas, o netoli įvykio vietos rastas kito žmogaus kūnas.

Prokurorų teigimu, tai buvo 47 metų istorijos ir geografijos mokytojas, kuris galėjo būti nužudytas dėl to, kad savo mokiniams rodė musulmonų pranašo Mahometo karikatūras.

„Teroristas puolė Respublikos vertybes, galimybę mūsų vaikams užaugti laisvais piliečiais“, – penktadienio vakarą apsilankęs nusikaltimo vietoje sakė prezidentas Emmanuelis Macronas.

Pasak LRT Radijo bendradarbės Paryžiuje Godos Klimavičiūtės, nužudytas geografijos ir istorijos mokytojas taip pat dėstė pilietiškumą.

„Jis turėjo pamoką, kurioje vaikams pasakojo apie žodžio laisvę, rodydamas jiems pranašo Mahometo karikatūras“, – sakė LRT Radijo bendradarbė.

Visgi, anot jos, ne visiems mokinių tėvams tai patiko.

„Mokiniai buvo maždaug trylikos metų, o vienoje karikatūroje Mahometas buvo pavaizduotas nuogas“, – LRT Radijui pasakojo G. Klimavičiūtė.

Įtariamasis prancūzų mokytojo nužudymu – čečėnų kilmės 18-metis

Šeštadienio naktį taip pat pranešta, jog Prancūzijos pareigūnai sulaikė keturis asmenis, vienas jų – nepilnametis.

Vyras, įtariamas nukirtęs galvą prancūzų mokytojui, kuris mokiniams neseniai buvo parodęs pranašo Mohammedo karikatūras, buvo 18-metis, gimęs Maskvoje ir kilęs iš Rusijos Čečėnijos regiono, šeštadienį pranešė naujienų agentūros AFP teisminis šaltinis.

Dėl šio penktadienį Paryžiaus priemiestyje įvykdyto nužudymo buvo suimti dar penki žmonės, įskaitant vieno mokyklos, kurioje dirbo mokytojas, moksleivio tėvus, taigi bendras sulaikytųjų skaičius padidėjo iki devynių, pranešė šaltinis, prašęs nenurodyti jo vardo.

Pasak šaltinio, du suimti tėvai buvo davę suprasti, jog nesutinka su mokytojo sprendimu parodyti karikatūras.

Kiti nauji apklausai sulaikyti asmenys priklauso įtariamojo socialiniam ratui, bet nėra jo šeimos nariai.

Užpuoliką pašovė policija ir vėliau jis mirė nuo patirtų sužalojimų.

Kad įtariamas žudikas gimė Maskvoje 2002 metais kiek anksčiau pranešė ir televizija BFMTV, remdamasi savo šaltiniais. Televizijos duomenimis, 18-metis nebuvo patekęs nei į policijos, nei į specialiosios kovos su terorizmu tarnybos akiratį.

Europos Komisijos pirmininkė išreiškė užuojautą

Pasak AFP šaltinio policijoje, pareigūnų apsuptas užpuolikas šaukė „Allahu Akbar“ (Dievas visų didesnis). Šie žodžiai dažnai pasigirsta per džihadistų atakas.

Vienas tyrimui artimas šaltinis sakė, jog anksčiau nepastebėta jokių požymių, kad įtariamasis gali būti radikalių pažiūrų.

Prancūzų kovos su terorizmu prokurorai nurodė, kad nusikaltimą tiria kaip „žmogžudystę, susijusią su teroristine organizacija“.

Policija nurodė tirianti žinutę tviteryje, paskelbtą iš dabar jau uždarytos paskyros, kurioje buvo nužudyto mokytojo galvos nuotrauka.

Kol kas neaišku, ar tą žinutę, kurioje taip pat buvo grasinama Prancūzijos prezidentui E. Macronui, pavadinant jį „netikėlių lyderiu“, paskelbė užpuolikas.

Incidento vietoje apsilankęs E. Macronas pareiškė, jog mokytojo nužudymui yra būdingi „islamistų teroristinio išpuolio“ bruožai.

Akivaizdžiai sukrėstas prezidentas žurnalistams taip pat pareiškė, jog „visa tauta“ yra pasirengusi ginti mokytojus, ir pridūrė, jog „tamsuoliškumas nenugalės“.

Eliziejaus rūmai šeštadienį paskelbė, kad bus surengtas „nacionalinis“ S. Paty pagerbimas, bet datos nenurodė.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen išreiškė užuojautą nužudyto mokytojo šeimai ir Prancūzijos žmonėms.

„Taip pat galvoju apie mokytojus, Prancūzijoje ir visoje Europoje. Be jų nėra piliečių. Be jų nėra demokratijos“, – tviteryje prancūziškai parašė ji.

Prieš parodydamas karikatūras paprašė išeiti iš klasės

Nužudyto mokytojo mokinių tėvai ir mokytojai reiškė pagarbą S. Paty, kuris buvo labai mėgstamas ir pats turėjo vaikų. Teigiama, kad jis ėjo penktą dešimtį metų.

„Kaip sako mano sūnus, jis buvo supergeras, superdraugiškas, supermalonus“, – AFP sakė Nordine'as Chaouadi.

„Šiandien jį [mokytoją] mačiau, jis atėjo į mano klasę pas mūsų mokytoją. Sukrečia, kad daugiau jo nebepamatysiu“, – sakė šeštos klasės mokinys Tiago (Tiagas).

"[Mokytojas] paprasčiausiai pasakė vaikams musulmonams: „Išeikite, nenoriu užgauti jūsų jausmų.“ Štai ką man pasakė sūnus“, – sakė N. Chaouadi.

Pasak šaltinių, tarp sulaikytųjų yra vienas tėvas, socialinėje žiniasklaidoje paskelbęs vaizdo įrašą, kuriame sako, kad jį šokiravo sprendimas jo dukters klasėje parodyti „nuogo“ pranašo karikatūras.

Moksleivių tėvų asociacijos FCPE vadovas Rodrigo Arenas sakė, kad buvo gautas vieno „labai susijaudinusio“ tėvo skundas.

Tačiau R. Arenas pažymėjo, kad mokytojas prieš parodydamas karikatūras paprašė moksleivių musulmonų išeiti iš klasės, jei jie to nori.

Policija į įvykio vietą atvyko gavusi pranešimą apie įtartiną asmenį, slampinėjantį šalia mokyklos, pranešė policijos šaltinis.

Ten pareigūnai aptiko negyvą vyrą, o maždaug už 200 metrų pastebėjo įtariamąjį, ginkluotą į peilį panašiu daiktu. Tas asmuo grasino policininkams.

Pareigūnai pradėjo šaudyti ir jį sužeidė, o vėliau jis nuo patirtų sužeidimų mirė.

Nužudymas siejamas su teroristine organizacija

Nusikaltimas įvykdytas tuo metu, kai Prancūzijoje vyksta teismas dėl 2015 metų išpuolio prieš satyrinį žurnalą „Charlie Hebdo“, kuris taip pat yra žinomas dėl Mahometo karikatūrų.

Keliomis savaitėmis anksčiau kitas užpuolikas prie buvusios leidinio redakcijos Paryžiuje sužalojo du žmones, klaidingai manydamas, kad jie ten dirbo.

Grupuotė „Al-Qaeda“ yra pagrasinusi surengti naujas žudynes prieš „Charlie Hebdo“.

Komentuodami penktadienio išpuolį, prokurorai patvirtino, kad mokytojo nužudymas siejamas su teroristine organizacija, tačiau kuria tiksliai neatskleidė.

Reaguodamas į susidariusią situaciją, vidaus reikalų ministras Geraldis Darmaninas nedelsdamas nutraukė vizitą Maroke ir grįš į Paryžių.