Pasaulyje

2016.01.19 10:32

EP diskutuos dėl reformų Lenkijoje

Europos Parlamentas (EP) rengia diskusiją dėl prieštaringai vertinamų įstatymų reformų Lenkijoje. Bus sprendžiama, ar konservatyviosios Lenkijos vyriausybės veiksmai neprasilenkia su esminiais demokratijos principais.

Naujieji Lenkijos lyderiai tvirtina, kad juos išrinkę rinkėjai palaiko tokią teismų ir nacionalinės žiniasklaidos pertvarką, nes neva, valdant liberalams, visa tai tarnavo visiškai ne Lenkijos piliečių naudai.

Diskusijoje dalyvaus Lenkijos premjerė Beata Szydlo. Ji tvirtina, kad Lenkijos demokratija tebėra tvirta, bet Europos komisija vis vien norėtų pamatyti raštiškus naujosios lenkų valdžios komentarus, kaip prieštaringai vertinama konstitucinio teismo reforma. Taip pat juos domina, ar nacionalinio transliuotojo vadovų skyrimo įgaliojimų perdavimas finansų ministerijai, kad ir laikinai, atitinka Europos sąjungos įstatymams.

Pirmadienį Briuselyje viešėjęs šalies prezidentas Andrzejus Duda patikino, kad Varšuva pasirengusi dialogui su Bendrija.

Jis su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku po susitikimo sutarė – dabartinėms diskusijoms dėl padėties Lenkijoje trūksta faktinių argumentų – jie paragino tiek politikus, tiek žiniasklaidą susilaikyti nuo spekuliacijų, remtis racionaliais argumentais.

Europos Komisija praėjusią savaitę pranešė apie tyrimą, kuriuo aiškinasi, ar teisėtai Lenkijos valdžia suteikė sau teisę skirti Konstitucinio Tribunolo teisėjus ir Visuomeninio transliuotojo vadovus.

Reaguodamas į tai, valdančiosios „Teisės ir Teisingumo“ partijos pirmininkas Jaroslawas Kaczynskis pareiškė, kad šalis nenusileis Briuselio spaudimui.