Naujienų srautas

Pasaulyje2016.01.18 16:34

Popiežius: smurtas prieštarauja bet kuriai religijai

Popiežius Pranciškus, sekdamas dviejų pirmtakų pėdomis, aplankė pagrindinę Romos sinagogą, kur pasmerkė religijos vardu vykdomą smurtą. Dar Argentinoje užmezgęs glaudžius ryšius su žydų bendruomene, Katalikų bažnyčios vadovas paragino iš naujo atrasti žydiškąsias krikščionybės šaknis ir pakartojo prašymą katalikams atmesti bet kokio pavidalo antisemitizmą ir būti maksimaliai budriems. Gruodį bažnyčios teologai paragino atsisakyti pastangų versti žydus į krikščionybę.

Pranciškui nereikėjo toli važiuoti į pagrindinę Romos sinagogą – getas, kur tris šimtus metų iki pat devynioliktojo amžiaus vidurio žydai turėjo gyventi ir mokėti duoklę popiežiams, yra tiesiai kitapus Tibro upės nuo Vatikano. Tačiau jau trečiojo pontifiko vizitas čia rodo, kiek pažengė katalikų ir žydų santykiai per pusę amžiaus nuo Antrojo Vatikano susirinkimo, kuris panaikino nuostatas apie kolektyvinę žydų kaltę dėl Jėzaus mirties. Pirmasis sinagogą aplankęs Jonas Paulius II užmezgė diplomatinius santykius su Izraeliu. Šį kartą daug dėmesio skirta trečiajai monoteistinei religijai – islamui, ir smurtui jo vardu. Popiežių priimantys rabinai bei žydų bendruomenės lyderiai sakė norintys, kad musulmonų bendruomenė išgirstų raginimą pagerinti bendrą pasaulį, ir smerkė fanatizmo nušviestą religinį smurtą. Ir pats Pranciškus kalbėjo, kad prieš Dievą niekada smurtas ir mirtis neturės paskutinio žodžio.

„Žmogaus smurtas prieš žmogų prieštarauja bet kuriai religijai, vertai savo vardo. Ypač trims didžiosioms monoteistinėms religijoms“, – tikina popiežius.

Prisimindamas Holokaustą ir pagerbdamas pirmoje eilėje sėdinčius jį išgyvenusius žydus, popiežius sakė, kad jų ašaros negali būti pamirštos, kaip ir pamoka, kad reikia maksimalaus budrumo, kad būtų galima iškart įsikišti, ginant orumą ir taiką. Vatikano parama palestiniečiams santykius su Izraeliu kiek temdo, bet pernai meldęsis prie Jeruzalės raudų sienos Pranciškus žydų ir krikščionių saitus pavadino nesutraukomais ir paragino smerkti bet kokius iškraipymus, diskriminaciją ar persekiojimą, kylančius dėl antisemitizmo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi