Pasaulyje

2020.10.14 08:14

Įvykiai Baltarusijoje. Lukašenka bando švelninti toną: kalėjime susitiko su opozicijos atstovais

atnaujinta 14.45
BNS, LRT.lt2020.10.14 08:14

Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka po daugiau nei du mėnesius šalyje vykstančių protestų ir įtampos nusprendė aplankyti valstybės kalėjimuose laikomus opozicijos atstovus, rašo „Carnegie Europe“.

Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka po daugiau nei du mėnesius šalyje vykstančių protestų ir įtampos nusprendė aplankyti valstybės kalėjimuose laikomus opozicijos atstovus, rašo „Carnegie Europe“.

Tai paskatino kalbas, kad galbūt dabartinė santykių dinamika ir griežta retorika tarp Baltarusijos opozicijos ir jėgą valdžią paėmusio režimo gali keistis.

Dar spalio 10 dieną A. Lukašenka surengė keturių su puse valandos susitikimą su opozicijos nariais, tačiau tarp jų nebuvo bene ryškiausios Koordinacinės tarybos narės – Maryjos Kalesnikavos, teigia „Carnegie Europe“.

Pasak Baltarusijos valstybinės žiniasklaidos, susitikime buvo aptariamos galimos konstitucinės reformos, apie kurias jau kurį laiką šneka šalies autoritarinis lyderis A. Lukašenka.

Tačiau informacija ir kas susitikime tiksliai buvo aptariama yra gaubiama po keliais paslapčių skydais. Tikėtina, kad tai tebuvo A. Lukašenkos bandymas apgauti šalies visuomenę, kad bandoma imtis tam tikrų pokyčių.

Nors šis pirmasis A. Lukašenkos bandymas kalbėtis su opozicijos atstovais akis į akį gal ir nebuvo nuoširdus, tačiau tai galimai rodo jo norą parodyti save kaip dialogo ieškantį lyderį, svarsto „Carnegie Europe“.

Tarp susitikime dalyvavusiųjų buvo ir sulaikytasis bankininkas Viktaras Babaryka, kuriam nebuvo leista dalyvauti rugpjūtį vykusiuose prezidento rinkimuose.

S. Cichanouskaja tapo Johno McCaino premijos laureate

„Smurtui turi būti padarytas galas ir turi prasidėti taikus perėjimo procesas, kad būtų sukurta laisva Baltarusija. Tai mūsų priedermė ir vienintelis kelias į priekį“, - pareiškė S. Cichanouskaja.

Kartu su ja šįmet apdovanojimą pelnė JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo, Honkongo protesto judėjimo atstovai, taip pat Ugandos parlamento narys ir muzikantas Bobis Wine`as (tikrasis vardas – Robertas Kyagulanyi Ssentamu), pavertęs savo kalbą per ceremoniją regio stiliaus muzikiniu pasirodymu.

Baltarusijoje rugpjūčio 9 d. įvyko prezidento rinkimai, kurių rezultatai laikomi suklastotais. Jų laimėtoju pasiskelbė ilgametis Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka. Oficialiais duomenimis, jis surinko 80,1 proc. balsų, o S. Cichanouskaja – 10,12 proc.

Vos tik paskelbus pirmuosius balsavimo rezultatus, Minske ir kituose Baltarusijos miestuose prasidėjo masinės protesto akcijos, kurios virto susirėmimais su milicija. Buvo sulaikyti tūkstančiai žmonių, nukentėjo daug demonstrantų.

Tarptautinis respublikonų institutas – nekomercinė organizacija, siekianti padėti atskiroms šalims kurti demokratiją. Jai anksčiau vadovavo senatorius respublikonas J. McCainas, kuris mirė 2018 metais.

Beje, RF generalinė prokuratūra 2016 metais priėmė nutarimą, kuriuo šios organizacijos veikla Rusijos teritorijoje pripažįstama nepageidaujama.

Vokietijos prezidentas susitiks su baltarusių rašytoja S. Aleksijevič

Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris trečiadienį susitiks su baltarusių rašytoja, Nobelio premijos laureate Sviatlana Aleksijevič, nurodoma jo administracijos renginių tvarkaraštyje.

Jame nenurodoma, apie ką bus kalbama per susitikimą

S. Aleksijevič yra baltarusių opozicijos įkurtos Koordinacinės tarybos prezidiumo narė.

Praėjusią savaitę buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja Berlyne susitiko su Vokietijos kanclere Angela Merkel.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt