Pasaulyje

2016.01.18 06:52

Iššūkis Europai: migrantai gali pakeisti lyčių pusiausvyrą

Vykintas Pugačiauskas, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2016.01.18 06:52

Vokietijoje plečiantis skandalui dėl smurto prieš moteris naujametę naktį, vyriausybė pasiūlė griežtinti įstatymus ir ištremti prieglobsčio prašytojus, kuriuos teismas pripažįsta kaltais. Skundų skaičius vien Kelne jau viršijo 650. Smurtas atkreipė dėmesį į problemą, kuri, pasak mokslininkų, taps vis aktualesnė, jei Europa neras būdo šiemet sumažinti migrantų antplūdžio. Arabų pasaulyje paplitęs kitoks požiūris į moteris kartu su atvykėlių banga gali persikelti į Europą, nes trys ketvirtadaliai prieglobsčio prašytojų buvo vyrai.

Dar daugiau – tarp nepilnamečių paauglių, prašančių prieglobsčio Europos šalyse, vaikinų kartais būna vienuolika kartų daugiau negu merginų. Šis santykis gali pakeisti visas daug migrantų priimančias visuomenes, bet ypač aktualus mažesnėms šalims – tokioms, kaip Švedija, kurią šią savaitę drebino skandalas, kad policija jau dvejus metus neskelbė apie imigrantų priekabiavimą prie merginų per muzikos festivalį.

Požiūris keičiasi

Bornheimo viešajame baseine netoli Kelno nuo šiol draudžiama lankytis prieglobsčio prašytojams iš vietos migrantų centro, kai po kelių priekabiavimo atvejų lankytojos išėjo.

„Palankumo kultūra nereiškia, kad neturi būti sprendžiamos problemos. Veikiau ji reiškia, kad kultūros sugyvena ir kad Vokietijoje yra dalykų, dėl kurių nesiderama. Man tarp tokių dalykų yra pozicijos dėl moterų ir lygybės“, – sako Bornheimo socialinių paslaugų skyriaus narys Makusas Schnapka.

Naujametės nakties nusikaltimai Kelne ir kitur daug ką pakeitė: jau 60 proc. apklaustųjų sutinka, kad šalis nepajėgi priimti tokio pat antplūdžio, kaip šiemet. Tai trečdaliu daugiau negu gruodį. Nuo 30 iki 40 proc. išaugo skaičius manančių, kad kultūrinės vertybės atsidūrė pavojuje.

„Atrodo, kad moterims susidarė įspūdis, kad jų užpuolimai buvo normalu, nes tie vyrai turėjo taip parodyti savo seksualumą. Taip, žinoma, tai kultūrai būdingas reiškinys, kurio negalime ir neturime čia pakęsti“, – tvirtina islamo tyrinėtoja Lamya Kaddor.

Priežastis – jaunų arabų frustracija

Kultūriniai skirtumai, sprendžiant iš pasaulinių apklausų, labai aiškūs tarp europietiškų visuomenių ir arabiškų. Antai daugiau kaip 90 proc. tunisiečių ar marokiečių mano, kad žmona visada turi paklusti vyrui.

„Niekas jūsų nuo priekabiavimo neapsaugo. Jei ieškote pagalbos, niekas nenori padėti. Netgi apsaugos darbuotojai geidulingai žiūri į merginas“, – teigia Kairo gyventoja Isra Mahmood.

„Tai visuomenės ir mūsų laikų kaltė. Matome daug filmų, kur rodoma daug užpuolimų. Tai mus skatina, be to, ir tai, kaip merginos rengiasi“, – sako Kairo gyventojas Omaras Tarekas.

„Priežastis yra didelė jaunų vyrų frustracija – ne tik Egipte, bet visų arabų. Seksas prieš vedybas arba nesantuokinis yra visiškas tabu. Seksu vyras gali užsiimti tik vedęs. Bet vedybų amžius gana didelis, nes su tuo susijusios ilgos derybos ir daug pinigų. Taigi jaunas vyras veda gal net sulaukęs trisdešimties, o iki tada yra daug frustracijos“, – aiškina Pasaulinio islamo mokslinio centro atstovė Susanne Schroeter.

Tačiau Vokietijos musulmonų lyderiai aiškina, kad kalta pati priimančioji visuomenė.

„Ne kartą matėme, kaip moterys buvo prievartaujamos, žeminamos, diskriminuojamos. Bet reikiamo dėmesio tai nesulaukė. Tačiau sieti tai su pabėgėliais būtų pražūtinga“, – teigia Vokietijos musulmonų tarybos pirmininkas Aymanas Mazyekas.

Didžiausias vyrų srautas – ne iš kariaujančių šalių

Vis dėlto migrantų srautas galės iš esmės pakeisti lyčių santykį juos priimančiose visuomenėse, o daug mokslinių tyrimų rodo, kad kuo vyrų daugiau negu moterų, tuo daugiau smurto proveržių ir nusikaltimų, tuo daugiau kriminalinių gaujų, tuo aktyvesni opoziciniai judėjimai. Be to, tuo dažnesni seksualiniai nusikaltimai ir prostitucijos poreikis. Visa tai – nė nekalbant apie džihadizmą ar kitus reiškinius, siejamus su arabų visuomenėmis.

„Patriarchalinėse visuomenėse santykiai dažnai smurtingi. Tėvai savo valdžią dažnai įtvirtina jėga, ypač prieš moteris ir vaikus. Taigi vyras sužino, kad smurtas yra teisėtas būdas paimti viršų. Kitas dalykas yra dvejopi standartai: dažnai įprasta, kad kas tinka vyrams, ne visada tinka moterims“, – pastebi Pasaulinio islamo mokslinio centro atstovė Susanne Schroeter.

Jungtinių Tautų duomenimis, tarp atvykėlių neproporcingai daug vyrų. Tarp pernykščių prieglobsčio prašytojų, atvykusių į Europą, vyrų yra 73 proc. Tiesa, didžiausias vyriškas srautas yra ne iš šalių, kur vyksta karas: iš Sirijos, Irako bei Afganistano daugelis bėga šeimomis, o geresnio gyvenimo ieškančių vyrų daugiau atvyksta iš Alžyro ir Maroko. Beje, būtent žmonės iš šių šalių, o ne iš Sirijos, pasak policijos, sudaro daugumą įtariamųjų dėl naujamečio smurto.

„Užsieniečiai, Vokietijoje įvykdę nusikaltimus, ateityje bus lengviau ištremiami, remiantis vakarykščiais mūsų siūlymais. Jie taip pat greičiau neteks pabėgėlio statuso. Siūlomi deportavimo įstatymo pakeitimai, mano požiūriu, ne tik adekvatūs, bet ir būtini. Dabar esame kritiniame etape, kai daug piliečių susirūpinę dėl valstybės pajėgumo veikti. Neturime to leisti“, – tvirtina Vokietijos teisingumo ministras Heiko Maasas.

Kai net dalis valdančiųjų krikščionių demokratų Vokietijoje vis garsiau reikalauja riboti srautą, neaišku, ar pabėgėliams vyrams bus leista atsivežti šeimas, nes tuomet atvykėlių skaičiai išaugtų dar 2–3 kartus.

Tačiau be šeimų, be nuotakų, jauni vyrai, pasak tyrimų, labiau linkę nueiti klystkeliais. Pagalbos darbuotojai sako, kad, jei jie negaus darbo ir nematys perspektyvų, maždaug per metus įsitrauks į šešėlinę veiklą.

„Jei jie išsiųs nusikaltėlius, vadinasi, mūsų reputacija bus geresnė. Taigi raginu visą Bundestagą priimti šį įstatymą“, – sako inžinierius iš Sirijos Wessamas Hallakas.

Švedijoje pakito lyčių santykis tarp paauglių

Dar svarbiau, pasak tyrėjų, kad tarp vyrų auga jaunų vyrų dalis, ir ypač sparčiai – paauglių. Jų – daugiau kaip penktadalis ir priimti bus kone visi. Dar labiau stulbinamas skirtumas tarp paauglių, kurie atvyksta su šeimomis ir vieni.

Antai į Švediją pernai šeimos berniukų atsivežė šeštadaliu daugiau negu mergaičių ir tai jau rimtas skirtumas, tačiau tarp paauglių, kurie atvyko vieni, – o tokių buvo daugiau kaip pusė iš visų Švediją pasiekusių paauglių, – vaikinų buvo vienuolika kartų daugiau negu merginų. Jau dabar lyčių santykis pasikeitė taip, kad tarp 16-mečių ir 17-mečių 100-ui merginų tenka 123 vaikinai.

Todėl šalis susidurs su ilgalaikiais atvirumo pabėgėliams padariniais, ne vien trumpalaikiais. O juk jau visą savaitę šalį purto skandalas, gal net didesnis negu Kelno: policija jau dvi vasaras vengė pranešti, kad per Stokholmo muzikos festivalį dešimtys imigrantų (daugiausiai, pranešama, iš Afganistano) sulaikyti dėl priekabiavimo prie visai jaunų mergaičių.

„Tai mane dar labiau įtikina, kad turime daugiau dirbti, keisdami berniukų ir vyrų požiūrį, ir kad kova už moterų teises čia, Švedijoje, ir pasaulyje turi būti tęsiama, ir už tai drauge stosime visi, vyrai ir moterys“, – sako Švedijos ministras pirmininkas Stefanas Lofvenas.

Visos šalys skiria daug pinigų integracijai, pavyzdžiui, tokiems kursams, kokie vyksta Norvegijoje.

„Mano šalyje moterys tik sėdi namie, gamina valgyti, valo namus ir panašiai. Jos tik užsiima namų ruoša. Aš turiu nuspręsti už moterį. Taip maniau, kai pirmą kartą atsidūriau Norvegijoje. Bet dabar sutinku, kad šioje sistemoje mes – visi kartu“, – teigia prieglobsčio prašytojas iš Eritrėjos Hienokas Brane.

Vokietijoje lyčių santykis nesikeis taip radikaliai kaip Švedijoje: net priėmus visus, 100-ui merginų teks nebe 106, o 107 vyrai.

Tačiau specialistai sako, kad integracija gali būti sėkminga, kai atvykėlių palyginti nedaug ir kai jie turi laiko prisitaikyti. Iki šiol musulmonų dalis Europoje augo vienu procentiniu punktu per dešimtmetį, daugelis migrantų vaikų sėkmingai integravęsi. Bet priėmusios per milijoną Vokietija ir Švedija laiko prabangos nebeturi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt