Pasaulyje

2016.01.17 20:39

Iranui panaikintos tarptautinės sankcijos

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.01.17 20:39

Pasaulio lyderiai sveikina diplomatijos pergalę, kai Iranui dešimtmetį griežtintos sankcijos šią naktį atšauktos, vos tik Tarptautinė atominės energetikos agentūra patvirtino, kad Teheranas visiškai įvykdė pernykštį susitarimą apriboti branduolinę programą. Iranas paleido ir penkis įkalintus amerikiečius, jie skrenda į Europą. Irano prezidentas permainas vadina auksiniu puslapiu Irano istorijoje. Susitarimas, kuriam griežtai tebesipriešina ir Izraelis, ir Amerikos respublikonai, iš esmės keičia padėtį ir regione, ir pasaulio naftos rinkoje.

Praėjus 14 metų nuo žinių apie Irano branduolinę programą ir praėjus 10 metų nuo pirmųjų sankcijų, istorinis Jungtinių Tautų patvirtinimas –Teheranas įvykdė prieš pusę metų pasiektą susitarimą su šešiomis pasaulio galybėmis.

„Iranas įvykdė visus pagal šį susitarimą reikalingus žingsnius. Tai labai svarbi diena“, – pareiškė TATENA generalinis direktorius Yukiya Amano.

Šie žodžiai automatiškai panaikino Jungtinių Tautų sankcijas. Tiesa, jos galės būti atkurtos automatiškai, išvengiant didžiųjų šalių veto, jei tik paaiškės, kad Iranas keičia politiką. Savąsias sankcijas, dar skaudesnes ir platesnes, iškart atšaukė Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga. Sankcijos dėl Irano raketų programos tebelieka.

„Šis laimėjimas aiškiai rodo, kad politinė valia, atkaklumas ir daugiašalė diplomatija gali išspręsti pačius sunkiausius klausimus ir rasti praktinius sprendimus, kurie bus veiksmingai įvykdyti“, – sakė Europos Sąjungos užsienio politikos koordinatorė Federica Mogherini.

Jungtinėms Valstijoms tai didžiausias santykių su Iranu proveržis nuo 1979-ųjų islamo revoliucijos ir didžiausias prezidento Baracko Obamos užsienio politikos triumfas – jis dabar galės teisėtai tvirtinti, kad diplomatija pasiekė daugiau negu pirmtako grasinimai karine jėga.

JAV diplomatijos vadovas Johnas Kerry pripažino, kad daugelis abejojo, ar susitarimą Iranas įvykdys, bet dabar tai pripažinimas, kad diplomatija, dialogas, metų metai sunkaus darbo leidžia įveikti sunkiausius iššūkius. Tai esą pirmoji saugesnio pasaulio diena.

„Dėl veiksmų, kurių imtasi nuo liepos, Jungtinės Valstijos, mūsų draugai ir sąjungininkai Artimuosiuose Rytuose bei visas pasaulis yra saugesni, nes branduolinio ginklo grėsmė sumažinta. Šiandien galime užtikrintai pasakyti, kad visi įmanomi keliai Iranui užsitikrinti pakankamai medžiagos branduoliniam ginklui buvo patikimai uždaryti“, – kalbėjo J. Kerry.

Po dvejų sunkių metų liepą pasiektas susitarimas numatė priemones artimiausiam dešimtmečiui, kad net panorėjęs branduolinio ginklo Iranas turėtų jo siekti ne mažiau kaip metus. Dabar patvirtinta, kad Iranas įvykdė įsipareigojimą plutonio reaktorių išmontuoti ir užlieti jo šerdį betonu.

Iš 20 tūkst. centrifugų uranui sodrinti Iranas pasiliko tik 5 tūkst. ir tik mažiau pažangių – jų pakaks branduoliniams tyrimams, bet ne bombai. Be to, dar gruodį Amerika patvirtino, kad Teheranas laivu išsiuntė 98 proc. prisodrinto urano į Rusiją. Turėjo maždaug 10 tonų, kurių būtų pakakę keliems užtaisams, dabar pasiliko 300 kilogramų ir tik silpnai prisodrinto.

Pagrindinis derybininkas – užsienio reikalų ministras – Irano parlamente sekmadienį pasitiktas džiaugsmingai. Proveržis tapo įmanomas, kai prezidentu išrinktas nuosaikusis Hassanas Rouhani ir jam šalį valdantis ajatola Khamenei suteikė įgaliojimus derėtis su Vakarais. H. Rouhani, kuriam tai irgi patvirtinimas, kad nuosaiki diplomatija atneša vaisių, pareiškė, kad atverstas auksinis puslapis šalies istorijoje.

„Niekas nepralaimėjo dėl branduolinio susitarimo nei mūsų šalyje, nei tarp šalių, kurios su mumis derėjosi. Visi susitarimu patenkinti, išskyrus sionistus, karo kurstytojus, tuos, kas provokuoja musulmonų nacijos susiskaldymą, ir radikalus Jungtinėse Valstijose“, – sakė H. Rouhani.

Iš tiesų Irano įtaka regione dabar dar sustiprės ir tai kelia nerimą sunitiškoms jo kaimynėms, visų pirma Saudo Arabijai, su kuria santykiai įtempti kaip niekada. Šiitiškasis Teheranas turės dar daugiau išteklių remti Sirijos režimą ir šiitų kovotojus kituose konfliktuose.

Susitarimą smerkia ir visi Amerikos respublikonų kandidatai į prezidento postą, ir Izraelis, kurio premjeras kelerius metus aktyviai, bet nesėkmingai mėgino sužlugdyti susitarimą. Benjaminas Netanyahu ir dabar pareiškė, kad Iranas neatsisakė ambicijų sukurti branduolinį ginklą, o sankcijų atšaukimą išnaudos kovotojams regione remti.

„Izraelio politika buvo ir lieka tokia pati: neleisti Iranui pasiekti branduolinio ginklo. Aišku, kad nuo dabar Iranas galės naudoti daugiau priemonių savo teroristinei ir agresyviai veiklai regione ir pasaulyje. Izraelis pasirengęs susidoroti su bet kokia grėsme“, – teigė B. Netanyahu. 80-ies milijonų gyventojų šalyje – atsargus džiaugsmas, kad sankcijų panaikinimas atgaivins besitraukiančią ekonomiką, kenčiančią nuo aukšto nedarbo ir infliacijos. Vien panaikintas aktyvų užsienyje įšaldymas leis naudotis turtu už šimtą milijardų dolerių. Jungtinės Valstijos nebebaus užsienio įmonių, jei šios užsiims verslu Irane, Europos Sąjunga vėl prijungė Iraną prie pasaulinės bankų pavedimų sistemos.

Naikinamos Vašingtono ir Briuselio sankcijos investicijoms, laivybai, lėktuvų pirkimui ir daugeliui kitų sričių. Svarbiausia – naftos pardavimui: nors jos kaina pasaulyje ir šiaip smuko iki 12 metų nematytų žemumų, Iranas neatsisako planų atsikovoti rinkos dalį ir jau netrukus patiekti 0,5 mln. barelių per dieną, o paskui eksportą dar padidinti du kartus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.