Pasaulyje

2020.10.13 12:16

Rusų kilmės oligarchas Britanijoje nori oficialiai vadintis „Maskvos lordu“

LRT.lt2020.10.13 12:16

Premjero Boriso Johnsono teikimu Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II rusų oligarchui Jevgenijui Lebedevui rugpjūtį suteikė lordo titulą ir pavertė jį Lordų Rūmų nariu. Dabar jis siekia gauti „Maskvos lordo“ teritorinį priskyrimą, rašo „The Moscow Times“.

Dienraštis cituoja britų leidinį „The Daily Mail“, anot kurio, J. Lebedevas prašo gauti „Maskvos lordo“ titulinį vardą, tačiau kol kas jis nėra suteikiamas. Tai būtų pirmas toks titulas JK istorijoje.

Suteikti tokį titulą turi formaliai leisti Kremlius, todėl, kol Rusijos valdžia to nepatvirtina, J. Lebedevas negali pradėti eiti Lordų Rūmų nario pareigų.

Anot „The Daily Mail“, prašymai suteikti užsienio teritorijos priskyrimą titule yra itin reti.

Kremlius kol kas nekomentuoja šios situacijos.

Rugpjūtį JK Bendruomenių Rūmų komitetas atliko tyrimą dėl Rusijos įtakos Britanijos politikai. Tyrimo ataskaitoje, kad reikėtų atidžiau vertinti britų Lordų Rūmų narių verslo ryšius su Rusijos piliečiais ir įmonėmis, nes Kremlius gali siekti tuo pasinaudoti. Taip pat perspėjama, kad rusai yra tapę Britanijos elito dalimi ir tai gali tapti grėsme.

J. Lebedevo tėvas Aleksandras yra buvęs sovietų KGB agentas, dabar – Rusijos oligarchas – kuriam priklauso dalis dienraščio „Novaja Gazeta“, rašo „The Moscow Times“.

J. Lebedevui priklauso britų dienraščiai „Independent“ ir „Evening Standard“. 2019 m. tuometinė premjerė Theresa May nurodė ištirti aplinkybes, kuriomis verslininkas 30 proc. „Independent“ akcijų pardavė investuotojams iš Saudo Arabijos. Tą vasarą J. Lebedevas bendravo su B. Johnsonu priėmęs jį savo viloje Italijoje. Dėl siūlymo suteikti lordo titulą šiam oligarchui, B. Johnsonas buvo apkaltintas favoritizmu.