Pasaulyje

2016.01.15 16:55

Britanijos ministras atskleidė, kada planuojamas referendumas dėl ES

BNS 2016.01.15 16:55

Britanija referendumą dėl narystės Europos Sąjungoje (ES) gali surengti dar iki vasaros atostogų, jei vasarį pasieks susitarimą su partneriais ES dėl reikalaujamų reformų, penktadienį pareiškė Lietuvoje viešintis Europos reikalų ministras Davidas Lidingtonas.

„Dėl referendumo laiko kol kas nepriimta jokių sprendimų, bet susitarimas vasarį reikštų, kad įmanoma referendumą surengti prieš vasaros atostogų laikotarpį“, – interviu BNS sakė ministras.

Pasak D. Lidingtono, balsavimas galėtų įvykti birželį arba liepą, o nukėlus vėliau – tarp rugsėjo ir lapkričio. Nepasiekus susitarimo iki vasaros, referendumas būtų rengiamas kitąmet, teigė D. Lidingtonas.

Britų premjeras Davidas Cameronas siekia prieš referendumą susitarti dėl reformų ES, o vienas iš daugiausia diskusijų keliančių klausimų yra reikalavimas, kad migrantams, atvykusiems į Britaniją iš ES šalių, būtų bent ketverius metus netaikomos socialinės lengvatos.

Kritikai sako, jog tokia politika būtų diskriminuojanti ir prieštaraujanti esminiam ES laisvo judėjimo principui.

Anot D. Lidingtono, britų premjeras yra pasirengęs aptarti alternatyvas, tačiau pabrėžė, kad ES turi atsižvelgti į britų nuogąstavimus dėl augančio gyventojų skaičiaus ir nepasitenkinimo, kad išmokas gauna jokių mokesčių nesumokėję atvykėliai.

Per derybas su partneriais ES D. Cameronas taip pat siekia, kad būtų sumažintas ES biurokratinis aparatas ir Briuselis atiduotų daugiau galių valstybėms narėms.

Jis taip pat siekia garantijų, kad Britanija bus apsaugota nuo glaudesnės ES politinės integracijos ir ekonominių sprendimų, priimamų 19 euro zonos valstybių.