Pasaulyje

2016.01.15 16:15

Makedonijos premjeras atsistatydino, atverdamas kelią pirmalaikiams rinkimams

BNS 2016.01.15 16:15

Makedonijos ministras pirmininkas Nikola Grujevskis penktadienį įteikė savo atsistatydinimo raštą, atverdamas kelią pirmalaikiams rinkimams balandžio mėnesį, kaip buvo numatyta susitarime, pasiektame tarpininkaujant Europos Sąjungai.

Šį žingsnį jis žengė tuo metu, kai eurokomisaras Johannesas Hahnas atvyko į šią Balkanų šalį su misija paskatinti politines partijas laikytis susitarimo – jis praėjusių metų liepą buvo suderėtas tam, kad padėtų užbaigti užsitęsusią politinę sumaištį, jau ne vieną mėnesį krečiančią šią šalį.

Pagal opozicijos ir vyriausybės susitarimą N. Grujevskis turi perduoti įgaliojimus pereinamajai vyriausybei likus ne mažiau kaip šimtui dienų iki balandžio 24 dieną numatytų parlamento rinkimų.

Vis dėlto rinkimų diena dar nėra oficialiai paskelbta, o N. Grujevskis savo kreipimesi, kurį ketvirtadienį vėlai vakare parodė televizija, sakė, kad jo atsistatydinimas įsiteisės tik likus „šimtui dienų iki rinkimų“.

Rinkimų data bus esminė diskusijų tema su J. Hahnu, ypač dėl to, kad pagrindinis opozicijos lyderis Zoranas Zajevas tikina, jog dar nėra įvykdytos sąlygos pirmalaikiams rinkimams surengti.

Šaltinis parlamente patvirtino AFP, kad N. Grujevskis įteikė savo atsistatydinimo raštą.

Laikinuoju vyriausybės vadovu, kuris dirbs iki rinkimų, N. Grujevskio partija VMRO-DPMNE paskyrė savo generalinį sekretorių Emilį Dimitrijevą.

Po paskutinių Makedonijoje vykusių rinkimų 2014 metais, kuriuos laimėjo VMRO-DPMNE, Z. Zajevo Makedonijos socialdemokratų sąjunga (SDSM) boikotavo parlamentą, teigdama, kad balsavimo rezultatai buvo suklastoti.

Krizė praėjusiais metais dar labiau paaštrėjo, kai SDSM apkaltino N. Grujevskį slapta įrašinėjus maždaug 20 tūkst. žmonių, įskaitant politikus ir žurnalistus, pokalbius ir teigė, jog šie įrašai yra politiniame elite suvešėjusios korupcijos įrodymas.

Vyriausybė šiuos įtarimus griežtai neigė ir atsikirto pateikdama kaltinimus Z. Zajevui dėl šnipinėjimo ir mėginimų destabilizuoti šalį.