Pasaulyje

2016.02.11 15:51

P. Porošenka nori susigrąžinti Krymo ir sukilėlių teritorijų kontrolę

ELTA2016.02.11 15:51

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka nori šiais metais susigrąžinti Donecko ir Luhansko, kur prorusiški separatistai paskelbė „liaudies respublikas“, kontrolę. Ukrainos suverenumas abiejose „užimtose teritorijose“ Rytuose turi būti atkurtas, pareiškė jis ketvirtadienį spaudos konferencijoje. P. Porošenka pažadėjo tam tikslui naudoti tik politines ir diplomatines priemones, informuoja agentūra AFP.

Komentuodamas 2014 metų vasarą po prieštaringo referendumo Maskvos aneksuoto Krymo klausimą, prezidentas pasiūlė „tarptautinį mechanizmą pusiasalio okupacijai užbaigti“. Jame esą turėtų dalyvauti Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga, o esant reikalui, ir Budapešto referendumą pasirašiusios šalys, taigi – be JAV dar ir Rusija bei Didžioji Britanija. Šios trys valstybės 1994-aisiais Vengrijos sostinėje įsipareigojo garantuoti Ukrainos suverenumą, kai buvusi sovietinė respublika atsisakė savo atominių ginklų.

Po to, kai Kijeve 2014 metų vasarį prezidentas Viktoras Janukovyčius buvo nuverstas nuo valdžios ir ją perėmė provakarietiškos jėgos, santykiai tarp Ukrainos ir Rusijos tapo labai įtempti. Kijevas ir Vakarai kaltina Maskvą tiesiogiai karinėmis priemonėmis remiant prieš Ukrainos vyriausybę kovojančius sukilėlius. Kremlius tai neigia.

Konfliktas Ukrainos Rytuose, Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, nuo 2014 metų balandžio nusinešė daugiau kaip 9 000 žmonių gyvybių, dauguma jų – civiliai.

JAV ir ES neseniai pratęsė dėl Ukrainos konflikto Rusijai paskelbtas sankcijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.