Pasaulyje

2016.01.14 15:50

Džakartoje – teroro išpuolis

BNS, LRT.lt 2016.01.14 15:50

Su džihadistų grupuote „Islamo valstybė“ (IS) susiję kovotojai mirtininkai ketvirtadienį smogė daugiausia musulmoniškos Indonezijos sostinės centrui, susidorodami su vienu vakariečiu, vienu vietiniu ir susprogdindami kavinę „Starbucks“, pranešė policija.

Penki ekstremistai, mėgdžiodami „Paryžiaus atakų modelį“, ketvirtadienio rytą detonavo sprogmenis ir šaudė į žmones centriniame Džakartos rajone, kuriame yra įsikūrę daug prekybos centrų, taip pat veikia ambasados, tarp jų Jungtinių Valstijų, Prancūzijos ir Ispanijos, ir virtinė JT agentūrų biurų.

Per kruviną išpuolį, kurį prezidentas pavadino „teroro aktais“, dar žuvo vienas indonezietis, buvo sužeista 19 žmonių ir sunaikintas vienas policijos postas. Visi penki teroristai žuvo.

„Galima pagrįstai įtarti, kad tai su IS susijusi Indonezijos grupuotė“, – AFP sakė nacionalinės policijos atstovas spaudai Antonas Charliyanas, pavartojęs kitą IS akronimą.

„Iš to, ką matėme šiandien, ši grupė seka Paryžiaus atakų modeliu“, – pridūrė jis turėdamas omenyje koordinuotus išpuolius Prancūzijos sostinėje, per kuriuos buvo nužudyta 130 žmonių.

Netrukus po atakų „Starbucks“ pranešė, kad uždaro visas savo kavines Indonezijos sostinėje. „Ši kavinė ir visos kitos „Starbucks“ kavinės bus uždarytos Džakartoje dėl atsargumo iki kito pranešimo“, – sakoma šio tinklo pranešime.

Šaudymas

A. Charliyanas sakė, kad ketvirtadienio išpuolį, kuris prasidėjo ataka prieš kavinę „Starbucks“, įsikūrusią priešais didelį prekybos centrą „Sarinah“, surengė penkių kovotojų, tarp jų trijų mirtininkų, kuopelė.

Po pirmojo sprogimo du pistoletais ginkluoti vyrai įkaitais paėmė du žmones. Pasak A. Charliyano, vienas jų buvo alžyrietis, o kitas – Olandijos pilietis, tačiau Džakartos policijos viršininkas Tito Karnavianas sakė, kad antrasis įkaitas buvo kanadietis.

Kaip nurodė A. Charliyanas, alžyrietis, kuris buvo sužeistas kulkų, sugebėjo pabėgti, tačiau antrasis vyras buvo nušautas incidento vietoje. Taip pat buvo nušautas ir indonezietis, kuris mėgino padėti įkaitams.

„Netrukus po to du vyrai (...) su mopedais rėžėsi į policijos postą ir susisprogdino“, – sakė jis ir pridūrė, kad keturių pareigūnų, nukentėjusių per šią ataką, būklė kritiška.

Liudininkai sakė, kad kovotojai, kurie išėjo iš „Starbucks“, pradėjo šaudyti į praeivius ir užtaisinėti savo ginklus, kai prie jų ėmė artintis augumo pajėgų kariai, besislepiantys už važiuojančių automobilių.

„Panašu į žemės drebėjimą“

„Išgirdau kurtinantį trenksmą. Buvo panašu į žemės drebėjimą. Visi puolėme laiptais žemyn“, – sakė 32 metų Rulis Koestamanas, kuris buvo šalia esančiame pastate, kai prasidėjo ataka.

„Tada pamatėme, kad apačioje esantis „Starbucks“ sunaikintas. Mačiau užsienietį – vakarietį, vieną vyrą, kuriam buvo sumaitota ranka, bet kuris buvo gyvas, – sakė liudininkas. – „Starbucks“ padavėjas išbėgo į lauką su sukruvinta ausimi. Aš paklausiau, ar viduje yra nukentėjusiųjų, jis atsakė „Taip, vienas. Jau miręs“.

„Tada visi susirinko ir pasirodė teroristas. Jis turėjo ginklą ir ėmė šaudyti į mus, o po to į „Starbucks“. Tada sprogo policijos postas“, – sakė tęsė R. Koestamanas.

Policija pranešė, kad iš viso įvyko keturi sproginai, tačiau liudininkai teigia girdėję nugriaudėjus mažiausiai šešis sprogimus.

Nuotraukose iš įvykio vietų buvo matyti kraujo klanuose prie nuniokoto policijos posto gulintys dviejų vyrų su civiliais drabužiais lavonai.

Dar vienas kūnas, irgi iš pažiūros vyro, gulėjo ant nugaros gatvės viduryje, o šalia tįsojo dar vienas, beveik nuogo vyro lavonas.

Prezidentas: tai buvo teroro aktai

Indonezijos prezidentas Joko Widodo ketvirtadienį pareiškė, kad sprogimų virtinė buvo „teroro aktai“.

„Mūsų tauta ir mūsų žmonės neturi pasiduoti baimei, mūsų neįveiks šie teroro aktai, ir aš tikiuosi, jog visuomenė išliks rami“, – sakė jis televizijos stočiai „MetroTV“.

„Mes visi gedime šio incidento aukų, o sykiu smerkiame aktą, kuris sutrikdė saugumą bei ramybę ir paskleidė baimę tarp žmonių“, – pridūrė jis.

Mįslingi perspėjimai

Indonezijos prezidentas Joko Widodo ketvirtadienį pareiškė, kad sprogimų virtinė buvo „teroro aktai“.

„Mūsų tauta ir mūsų žmonės neturi pasiduoti baimei, mūsų neįveiks šie teroro aktai, ir aš tikiuosi, jog visuomenė išliks rami“, – sakė jis televizijos stočiai „MetroTV“.

„Mes visi gedime šio incidento aukų, o sykiu smerkiame aktą, kuris sutrikdė saugumą bei ramybę ir paskleidė baimę tarp žmonių“, – pridūrė jis.

Džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS) paskelbė mįslingų perspėjimų prieš ketvirtadienį surengtą sprogimų virtinę, per kurią žuvo mažiausiai keturi žmonės, pranešė policija.

A. Charliyanas nurodė, kad IS paskelbė mįslingų perspėjimų prieš ketvirtadienio atakas.

„Perspėjimuose buvo sakoma, kad Indonezijoje įvyks koncertas ir kad jis taps tarptautine naujiena“, – sakė jis vietos radijo stočiai.

Atstovas nepateikė daugiau jokių detalių, taip nenurodė, kada buvo paskelbtas šis perspėjimas.

„Norėtų paskelbti provinciją“

Praėjusį mėnesį policija sužlugdė kelis teroro sąmokslus Indonezijoje, kurie, kaip manoma, buvo susiję su IS.

Manoma, kad prie džihadistų grupuotės, kuri kontroliuoja dideles Irako ir Sirijos teritorijas, gali būti prisidėję šimtai indoneziečių.

Jeigu būtų patvirtinta, kad IS yra susijusi su išpuoliu Džakartoje, tai pasėtų baimę ne tik Indonezijoje, bet ir kitose Pietryčių Azijos musulmoniškose šalyse, kurios ir šiaip nuogąstauja, kad mūšiuose užgrūdinti kovotojai gali sugrįžti ir pradėti džihadą savo namuose.

Indonezija tarp 2000 ir 2009 metų yra patyrusi kelis didelius išpuolius, per kuriuos islamo radikalai susprogdino bombas, tarp jų 2002 metų ataką kurortinėje Balio saloje, pareikalavusią 202 žmonių gyvybių.

Šaliai ėmusis griežtų saugumo priemonių pavojingiausi džihadistų tinklai buvo išardyti ir didesnio masto išpuolių surengti ekstremistams nebepavyko.

Tačiau Niujorke įsikūręs analitinis centras „Soufan Group“ nurodo, kad iš maždaug 500-700 indoneziečių, kurie išvyko kovoti IS gretose, namo jau grįžo dešimtys kovinę patirtį turinčių džihadistų.

„Žinome, kad IS norėtų šiame regione paskelbti provinciją“, – sakė Kumaras Ramakrishna, kovos su terorizmu analitikas iš S. Rajaratnamo tarptautinių studijų mokyklos Singapūre.