Pasaulyje

2016.01.13 21:30

Danija ėmėsi įstatymo, kuris leis konfiskuoti pabėgėlių daiktus ir pinigus

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.01.13 21:30

Danijos parlamentas pradėjo svarstyti daug kritikos sulaukusį įstatymą, kuris leis konfiskuoti vertingus pabėgėlių daiktus ir pinigus, kad jie galėtų sumokėti už gyvenimą pabėgėlių centruose. Įstatymo kritikai sako – priėmusi tokį įstatymą Danija ne tik pažeis žmogiškumo principus, bet ir menkins įvaizdį pasaulyje.

Prie parlamento vyko protesto akcija prieš imigracijos ministrės parengtą įstatymą, kurį, pasipylus kritikai, teko švelninti – pabėgėlių lėšos būtų konfiskuojamos, jeigu viršytų 10 tūkst. kronų (kiek daugiau negu 1,3 tūkst. eurų), arba tokios pat vertės daiktai – kompiuteriai, mobilieji telefonai.

„Manau, turime atimti iš Inger Stojberg papuošalus, jeigu ji nori juos atimti iš pabėgėlių“, – sakė protestuojantis studentas Luca Birginas.

„Iš nieko nesirengiame atiminėti vestuvių žiedų. Turinčius svarbią emocinę vertę daiktus žmonės galės pasilikti“, – teigė Danijos imigracijos ir integracijos ministrė I. Stojberg.

Pabėgėliai galės pasilikti ir sužadėtuvių žiedus, šeimos nuotraukas, medalius. Po to, kai įstatymas buvo pataisytas, už jį žada balsuoti ir socialdemokratai.

„Su tokiu įstatymu, kuris leistų iš žmonių atimti vestuvių žiedus, juvelyriką ar šeimos relikvijas, nenorime turėti nieko bendra. Džiaugiamės, kad jis buvo pataisytas“, – kalbėjo Danijos socialdemokratų atstovas Danas Jorgensenas.

Bet ir pataisytas ne visiems patinka. Kritikai primena, kad šalyje jau veikia įstatymas, verčiantis turtingus migrantus patiems save išlaikyti. Užsienio spaudoje net prisimenama nacių vykdyta aukso ir kitų vertybių konfiskacija. Danijos vyriausybė sako kritiką išgirdusi, bet nori ne pinigų susirinkti, o atbaidyti migrantus. Todėl dar pratęsė pasienio kontrolę.

„Norime užtikrinti ramybę ir tvarką, dėl tos pačios priežasties įvedėme pasienio kontrolę prieš 10 dienų“, – sakė ministrė I. Stojberg.

Pabėgėlių turto konfiskavimo problema – tik dalis išsamaus migracijos įstatymo, dėl kurio bus balsuojama sausio 26-ąją. Jis turėtų iki trejų metų prailginti „šeimų susijungimo“ terminą, leisti Libano laikraščiuose raginti pabėgėlius nevykti į Daniją. Šie sako džiaugtųsi, jeigu kišenėje rastų bent šimtą eurų – viską, ką turėjo, sumokėjo už tolimą ir dažnai pavojingą kelionę.

Pernai Danija priėmė 21 tūkst. pabėgėlių, jos kaimynė Švedija – daugiau negu 160 tūkst.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt