Pasaulyje

2016.01.13 21:27

ES pradėjo precedento neturintį tyrimą dėl naujų Lenkijos įstatymų

BNS2016.01.13 21:27

Europos Sąjunga trečiadienį pradėjo precedento neturintį tyrimą dėl prieštaringai vertinamų įstatymų pakeitimų, kuriuos priėmė Lenkijos naujoji dešiniųjų vyriausybė. ES siekia išsiaiškinti, ar jie neprieštarauja ES demokratijos principams.

Tyrimas pradėtas augant susirūpinimui dėl neseniai konservatyvios euroskeptiškos „Įstatymo ir teisingumo“ (PiS) partijos vyriausybės priimtų Konstitucinio Tribunolo ir žiniasklaidos įstatymų pakeitimų.

„Šiandien mes nusprendėme, kad Komisija atliks pirminį šio klausimo vertinimą teisinės valstybės požiūriu“, – sakė Europos Komisijos (EK) vicepirmininkas Fransas Timmermansas po specialaus EK posėdžio.

Pasak F. Timmermanso, naujoji vyriausybė negerbia Lenkijos konstitucinio teismo „privalomų (vykdyti) sprendimų“, o tai, „mano nuomone, yra svarbi problema bet kurioje teisinėje valstybėje“.

Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas taip pat išreiškė susirūpinimą dėl naujų žiniasklaidos įstatymų. ES turi peržiūrėti Lenkijos atsakymus iki kovo mėnesio.

Briuselis 2014 metais įvedė „įstatymų viršenybės“ mechanizmą, suteikiantį 28 valstybių Bendrijai teisę ištirti ir, jeigu reikia, nubausti bet kurią valstybę narę, kuri pažeidžia ES demokratijos ir teisių principus.

Radus pažeidimų, šalis gali netekti balsavimo teisės ES, tačiau iki šiol ši priemonė nebuvo pritaikyta ir pareigūnai tikisi, kad jos neprireiks.

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda parėjusią savaitę pasirašė įstatymą, suteikiantį konservatyviajai vyriausybei įgaliojimus tiesiogiai skirti ir atleisti visuomeninių transliuotojų vadovus.

Anksčiau prezidentas pasirašė teisės aktus, numatančius Lenkijos konstitucinio teismo reformą, nors prieš ją buvo protestuojama masinėse demonstracijoje, o opozicija tvirtino, kad tie pakeitimai kelia grėsmę teismų nepriklausomybei.

Komisija gali nuspręsti Lenkijos atžvilgiu pradėti stebėsenos procedūrą, tačiau tikėtina, jog prieš priimdama sprendimą dėl priemonių ji dar pratęs susirašinėjimą su Varšuva.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt