Pasaulyje

2016.01.13 18:51

JAV prezidentas skaitė paskutinį savo metinį pranešimą

Barackas Obama sakė paskutinį savo metinį pranešą „Apie padėtį Sąjungoje“, kurio akcentai tapo ryškiu kontrastu respublikonų kalboms. Prezidentas paminėjo tokius savo administracijos pasiekimus kaip sveikatos reforma ir diplomatinių santykių su Kuba atkūrimas. Be to, jis paragino dėl terorizmo ir ekonomikos pokyčių nerimaujančius amerikiečius nebijoti ateities.

„JAV vėl virto pasaulio ekonomikos garvežiu“

B. Obama, kuris tryško pasitikėjimu ir optimizmu, taip pat stengėsi pateikti save kaip priešingybę politiniams priešininkams, kurie tvirtina, kad dėl jo septynerių prezidentavimo metų šalis juda neteisinga kryptimi.

Baltųjų rūmų administracija pabrėžė, kad pradėjęs vadovauti šaliai, B. Obama perėmė du karus ir precedento neturinčią bankų krizę – dabar Jungtinės Valstijos vėl virto pasaulio ekonomikos garvežiu.

Kalbėdamas apie „nepaprastų permainų“ laikotarpį, pilną grėsmių ir galimybių, B. Obama ragino imtis ambicingiausių pastangų ir išgydyti vėžį, atsisakyti nešvarios energetikos ir išsklaidyti nuo Šaltojo karo laikų likusį priešiškumą santykiuose su Kuba, nutraukiant jai taikomą embargą.

B. Obama pabrėžė, kad „Amerika anksčiau išgyveno didžiules permainas“, o šie jo žodžiai buvo prastai užmaskuota kritika Donaldui Trumpui, Tedui Cruzui ir kitiems tarp favoritų esantiems respublikonų kandidatams į prezidentus.

„Kiekvieną kartą atsiranda tų, kurie mums sako bijoti ateities; kurie tikina, kad galime nuspausti stabdžius permainų akivaizdoje, žadėdami atkurti praeities šlovę, jeigu sukontroliuosime kokią nors grupę ar idėją, kuri grasina Amerikai. Tačiau kiekvieną kartą mes įveikiame tas baimes“, – sakė jis.

Likus mažiau nei trims savaitėms iki Ajovos sueigų, kuriomis prasidės pirminių rinkimų kampanija siekiant išrinkti jo įpėdinį, B. Obama taip pat sukritikavo respublikonų niūrią ekonominę retoriką, sakydamas, jog kalbos apie JAV ekonominį nuosmukį yra „tušti plepalai“.

„Bet kuris, kas tvirtina, jog Amerikos ekonomika išgyvena nuosmukį, skleidžia prasimanymus“, – pareiškė B. Obama, sukeldamas Kongrese plojimus.

Ragino suteikti įgaliojimus pulti IS

Kalbėdamas apie „Islamo valstybę“ (IS), B. Obama teigė, kad ji pavojinga, tačiau nekelia grėsmės Amerikos egzistavimui apskritai – jis taip pat pliekė respublikonus už šios problemos išputimą.

Nors prezidentas ir pripažino, kad ši islamistinė grupuotė, veikianti Sirijoje ir Irake kelia „nepaprastą pavojų“, tačiau jis pabrėžė, kad „jie nekelia grėsmės mūsų nacionalinei egzistencijai“.

„Mūsų atsakymas neturėtų būti tik griežtos kalbos ar raginimai imtis kiliminio bombardavimo prieš civilius gyventojus. Tai gali suveikti televizijoje, bet tai netinkama pasaulio scenoje“, – sakė B. Obama.

Prezidentas taip paragino Kongresą suteikti įgaliojimus panaudoti prieš džihadistus karinę jėgą.

„Tuo metu, kai esame sutelkę dėmesį į IS sunaikinimą, perdėti pareiškimai, jog tai esąs Trečiasis pasaulinis karas yra jiems tik parankūs“, – perspėjo B. Obama respublikonų dominuojamą Kongresą.

Pastaboje, kuri buvo aiškiai nukreipta prieš D. Trumpą, prezidentas perspėjo, jog „kai politikai įžeidžia musulmonus (...) tai nereiškia kalbėti apie tai, kaip tai yra. Tai tiesiog neteisinga. Tai sumenkina mus pasaulio akyse“.

Dėl to B. Obama nenori, kad kitu prezidentu taptų respublikonas, bet tai ne svarbiausia. Prezidento nuomone, Baltieji rūmai vis vien turėtų gerokai pakeisti į juos įžengusį žmogų.

„Be abejo, kai jie pradės užsiimti užsienio politika, galvodami, kad pabandžius pašnekėti kaip nors griežčiau, dėl to pasikeis sudėtingos vidurio Rytų problemos – paaiškės, kad iš tikrųjų viskas veikia ne taip. Taigi, manau, įžengimas į šį pastatą – labai naudingas prabudimas. Supranti, kad dauguma rinkimų retorikos turi užleisti vietą labai griežtoms ir nelengvoms realijoms“, – sakė B. Obama.

Tačiau vargu ar šios pastabos padarė įspūdį respublikonų kampanijos lyderiui, kuris jam būdinga maniera B. Obamos kalbą pavadino „iš tikrųjų nuobodžia, lėta, letargiška – labai sunkia žiūrėti!“

Paskutinė proga

Antradienį geriausiu eterio laiku transliuota prezidento kalba tikriausiai buvo paskutinė didelė proga B. Obamai paveikti viešąją nuomonę ir sudėti 2016-ųjų prezidento rinkimų kovos akcentus.

Prognozuota, kad B. Obamos metinio pranešimo tiesioginę transliaciją per televiziją stebės apie 30 mln. žiūrovų – tokia auditorija dar bus pasiekiama nebent per vėliau šiais metais įvyksiantį demokratų suvažiavimą partijos kandidatui į prezidentus iškelti.

Tačiau paskutinę B. Obamos metinę kalbą aptemdė žinia, kad Irano pajėgos Persijos įlankos vandenyse sulaikė dešimt JAV karinio jūrų laivyno jūreivių.

JAV aukšto rango pareigūnai sakė gavę Teherano patikinimą, kad į Farsi salą nugabentiems jūreiviams išaušus bus leista išplaukti, tačiau respublikonai pasitelkė šį incidentą kaip įrodymą, kad B. Obama buvo naivus dėl bendradarbiavimo su Iranu.

Apskritai šis B. Obamos metinis pranešimas buvo netradicinis – šįkart prezidentas, priešingai nei įprasta, nepateikė savo įstatyminių iniciatyvų sąrašo, o daugiau dėmesio skyrė žvilgsniui į būsimus metus, kai jis jau bus baigęs savo kadenciją.

Tačiau B. Obama šioje kalboje taip pat tiesiogiai ir netiesiogiai pripažino savo klaidas.

Jis neužsiminė apie rasinę įtampą, smarkiai išaugusią vadovaujant pirmajam juodaodžiui prezidentui.

Pranešime buvo tik trumpai užsiminta apie šaunamųjų ginklų kontrolę ir baisų Amerikoje nuo šaunamųjų ginklų žūvančių žmonių skaičių. B. Obamai skaitant pranešimą, viena vieta Kongrese simboliškai buvo palikta tuščia, pagerbiant ginkluoto smurto JAV aukas.

B. Obama prisiėmė dalį kaltės dėl Vašingtono susiskaldžiusios ir kraštutinai partinės politikos.

„Tai vienas apgailestautinų mano prezidentavimo dalykų – kad pagieža ir įtarumas tarp partijų ne sumažėjo, o sustiprėjo“, – sakė prezidentas atvirumo akimirką.

„Neabejotina, kad prezidentas su Abrahamo Lincolno ar Franklino Roosevelto gebėjimais būtų galėjęs labiau sumažinti šią takoskyrą, ir aš garantuoju, jog kol užimu šį postą, toliau stengsiuosi būti geresniu“, – sakė jis.

Respublikonai kirto ir D. Trumpui

Pietų Karolinos gubernatorė Nikki Haley, kuriai Kongresą kontroliuojantys respublikonai pavedė pateikti atsakomuosius argumentus metiniam pranešimui, pareiškė, kad „prezidento pasiekimai toli gražu neprilygsta jo aukštiems žodžiams“.

„Jam pradedant eiti paskutinius tarnybos metus daugelis amerikiečių vis dar jaučiasi slegiami ekonomikos, kuri yra per silpna, kad leistų padidinti pajamų lygį“, – sakė charizmatiška politikė, kurią B. Obama yra nesyk gyręs ir kuri dažnai minima kaip tikėtina kandidatė į viceprezidento postą.

Ji taip pat paminėjo „chaotiškus neramumus daugelyje mūsų miestų“ ir „pavojingiausią teroristinę grėsmę mūsų tautai, kokios nematėme nuo Rugsėjo 11-osios“.

Vis dėlto N. Haley, kuri yra imigrantų iš Indijos duktė, taip pat kritiškai įvertino D. Trumpo požiūrį į imigraciją.

„Neramiais laikais kyla pagunda sekti sirenas, giedančias pikčiausiais balsais“, – sakė ji.

„Turime priešintis šiai pagundai. Ši šalis negali nesutikti svetingai nė vieno, kuris yra nusiteikęs sunkiai dirbti, laikytis mūsų įstatymų ir mylėti mūsų tradicijas“, – pridūrė ji.