Pasaulyje

2013.02.24 14:04

Afganistano nacionalinės saugumo pajėgos perima saugumą didesnėje Goro provincijos dalyje

ELTA2013.02.24 14:04

Afganistano nacionalinės saugumo pajėgos perima atsakomybę už saugumą keturiuose Goro provincijos rajonuose: Čacharsadoje, Lal va Sardžangale, Daulatjare ir Čagčarane, kuriuose gyvena 80 proc. visų provincijos gyventojų.

Afganistano nacionalinės saugumo pajėgos perima atsakomybę už saugumą keturiuose Goro provincijos rajonuose: Čacharsadoje, Lal va Sardžangale, Daulatjare ir Čagčarane, kuriuose gyvena 80 proc. visų provincijos gyventojų.

Tai provincijos žmonėms pranešė Goro provincijos gubernatorius Sayedas Anwaras Rahmati šeštadienį Goro provincijos sostinėje Čagčarane įvykusioje iškilmingoje ceremonijoje.

Į atsakomybės už saugumą perdavimo procesą įtraukiami ir visi likusieji Goro provincijos rajonai, o galutinis atsakomybės už saugumą perėmimas bus visiškai užbaigtas, kai Goro provincijoje veiklą baigs ir iš jos pasitrauks Lietuvos vadovaujama provincijos atkūrimo grupė (PAG).

Šia proga, pasak Krašto apsaugos ministerijos pranešimo, buvo pasirašytas oficialus dokumentas, liudijantis apie atsakomybės už keturiuose rajonuose perdavimą Afganistano saugumo pajėgoms.

Pasibaigus atsakomybės už saugumą perdavimui šių metų pabaigoje visos Goro provincijos saugumą užtikrins Afganistano nacionalinio saugumo pajėgos (ANSP). Vykstant atsakomybės perdavimui NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. ISAF) pajėgos tęs Afganistano nacionalinio saugumo pajėgų mokymus ir patariamąsias funkcijas.

Goro provincijos gubernatorius dėkojo Lietuvai ir jos partneriams, prisidedantiems atkuriant Goro provinciją. „Šiandien Goro provincijos žmonės, Afganistano nacionalines saugumo pajėgos ir NATO pajėgos kartu su Lietuvos vadovaujama PAG žengėme dar vieną svarbų žingsnį į priekį, – sakė Goro gubernatorius S. A. Rahmati. – Ši diena svarbi visiems – tiek kariškiams, tiek civiliams, – nes juk visi kartu dirbame siekdami geresnės ateities Afganistano Respublikai. Mūsų saugumo pajėgos jau dabar yra pasirengusios perimti atsakomybę už Goro provincijos saugumą. Visgi tikiuosi, kad net ir pasitraukus PAG ir toliau tęsime bendradarbiavimą su ISAF ir civilinėmis organizacijomis vystydami Goro provinciją ir keldami Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų profesionalumą.“

Pasak Goro gubernatoriaus, saugumo situacijos, kuri buvo prieš dešimt metų ir kurią matome šiandien, sulyginti beveik neįmanoma. „Šiandien turime visą batalioną gerai ginkluotų ir aprūpintų Afganistano nacionalinės armijos karių, aktyviai vykdančių saugumo operacijas Goro provincijoje. Kiekvieną dieną Goro provincijos Afganistano saugumo pajėgos įgyja vis didesnį Goro žmonių pasitikėjimą. Beveik per dešimtmetį ISAF sukurta saugumo situacija netrukus bus perduota ANSP ir tai pareikalaus iš jų dar didesnių pastangų ją išlaikyti. Dėkoju visiems prisidedantiems prie šviesesnės Goro ir viso Afganistano ateities ir toliau dėkime visas pastangas keldami Goro provincijos žmonių gerovę,“ – ceremonijoje kalbėjo gubernatorius.

„Didelė garbė dalyvauti šioje ceremonijoje. Šis atsakomybės perdavimo etapas – tai nuoseklus žingsnis NATO vadovaujamoms ISAF perduodant atsakomybę Afganistano valdžiai ir žingsnis link ISAF pajėgų išvedimo iš Goro provincijos“, – ceremonijoje sakė Lietuvos specialios misijos Afganistane vadovas Gintaras Bagdonas. Anot jo, atsakomybės už saugumą perdavimo procesas Gore prasidėjo dar praėjusių metų pradžioje, o nuo šiandien apima jau visą Goro provinciją. ANSP Goro provincijoje yra padariusios milžinišką pažangą, todėl neabejoju, sakė G. Bagdonas, kad, besibaigiant šiems metams, jos sugebės sėkmingai perimti visą atsakomybę už Goro provincijos saugumą į savo rankas. „Profesionaliai parengtos ANSP provincijoje, vis stiprėjantis valdymas ir palaipsniui gerėjanti Goro provincijos žmonių padėtis – tai jungtinių Lietuvos vadovaujamos PAG, Japonijos, Amerikos ir kitų kartu dirbusių šalių įdėtų milžiniškų pastangų rezultatai“, – pažymėjo G. Bagdonas.

„Galime visi bendrai didžiuotis šiandienine gera saugumo ir valdymo situacija Goro provincijoje. Ir toliau vykdysime mums iškeltas užduotis. Čia ilgus metus buvome partneriai, patarėjai ir ginklo broliai, ne tik dalijomės, bet ir įgijome didžiulės patirties. Nuoširdžiai tikiu, kad paliksime saugesnę ir geresnę gyventi provinciją, kurioje ANSP profesionalų rankose Goro žmonės jausis saugiai ir užtikrintai,“ – sveikinimo kalboje sakė PAG vadas pulkininkas Linas Kubilius.

Ceremonijoje taip pat dalyvavo Europos Sąjungos specialusis atstovas Afganistane Vygaudas Ušackas. Kreipdamasis į susirinkusiuosius jis patikino, kad pasibaigus ISAF misijai ES ir toliau aktyviai bendradarbiaus su centrine Afganistano valdžia šios šalies ekonomikos ir saugumo vystymo srityse. Jis taip pat minėjo, kad netrukus bus pasirašyta ilgalaikė ES ir Afganistano Respublikos sutartis, kurioje bus nubrėžtos tolesnio bendradarbiavimo sąlygos dešimčiai metų į priekį. Sveikindamas Goro provincijos gyventojus V. Ušackas paskatino juos aktyviai dalyvauti kitąmet vyksiančiuose Afganistano prezidento rinkimuose bei išreiškė pasitikėjimą Goro provincijos valdžia sėkmingai šiuos rinkimus organizuojant.

Vykstant atsakomybės perdavimo procesui Goro provincijoje tarnaujantys Lietuvos kariai toliau tęs misiją, didžiausią dėmesį ir toliau skirdami Afganistano saugumo pajėgų mokymams ir rengimui. Goro provincijoje atsakomybės perdavimas bus baigtas iki 2013 metų rudens, kai atsakomybę už visos provincijos saugumą visiškai perims Afganistano nacionalinio saugumo pajėgos.

Lietuva iki 2013 metų pabaigos išves savo karius iš Goro provincijos ir užbaigs Goro provincijos atkūrimo grupės misiją. Šiuo metu Gore tarnauja 16-oji Lietuvos karių pamaina. Lietuvos karių atitraukimo iš Goro provincijos PAG veikloje dar dalyvaus ir misiją užbaigs 17-oji Lietuvos karių pamaina, į misiją išvyksianti šių metų gegužę.

Lietuva įsipareigojimą vadovauti PAG Afganistano Goro provincijoje, kurios veikloje kartu dalyvauja Lietuvos kariuomenės daliniai ir Užsienio reikalų ministerijos įsteigtos Specialiosios misijos Afganistane civiliai specialistai, prisiėmė 2005 m.

Šiuo metu Goro provincijos atkūrimo grupės stovykloje Čagčarane kartu su Lietuvos kariais ir civiliais tarnauja ir dirba Gruzijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos, Čekijos ir Ukrainos atstovai, primena Krašto apsaugos ministerija. PAG civilinis elementas sudarytas iš Lietuvos, Japonijos ir JAV atstovų, vykdo ir koordinuoja vystomojo bendradarbiavimo projektus. Lietuvos karių stovykloje veikia Europos Sąjungos policijos misijos (EUPOL) padalinys, kuris moko teisėsaugos institucijas ir teikia konsultacijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt