Pasaulyje

2016.06.29 10:00

Stambulo centre susisprogino mirtininkas

DELFI.lt, BNS, LRT.lt, ELTA 2016.06.29 10:00

Centrinėje Stambulo aikštėje nugriaudėjo sprogimas, skelbiama, kad žuvo 10 žmonių, dar 15 – sužeista. Teigiama, kad susiprogdino iš Sirijos kilęs mirtininkas.

Turkijoje mirtininkui susisprogdinus Stambulo centre esančiame turistų lankomame rajone antradienį žuvo aštuoni vokiečiai, sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Franzas-Walteris Steinmeieris, dar vienas mokietis sužeistas.

Sprogimas nugriaudėjo Sultanahmedo aikštėje, kuri yra viena svarbiausių turistų lankomų vietų, praneša „Reuters“.

Privati televizija NTV nurodė, kad sprogimas driokstelėjo šalia parko, kuriame stūkso vienu iš šio miesto simbolių tapęs obeliskas.

Liudininkai teigė girdėję stiprų sprogimą. „CNN Turk“ skelbia, kad įvykio vietoje dirba greitosios pagalbos ir policijos automobilių ekipažai.

Policija uždarė tą teritoriją, neleisdama žmonėms artintis, baiminantis potencialaus antro sprogdinimo.

Susisprogino iš Sirijos kilęs mirtininkas

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas teigia, kad ataką surengė iš Sirijos kilęs mirtininkas.

Remdamasis vietos šaltiniais, saugumo ekspertas Michaelas Horowitzas teigė, kad sprogimas buvo savižudžio sprogdintojo „ataka prieš turistus“.

Pirminiai pranešimai rodo, kad aukomis tapo prancūzai ir vokiečiai, pridūrė jis.

Turkijos pareigūnai pastarosiomis savaitėmis kalbėjo apie padidėjusią „Islamo valstybės“ grėsmę ir jos kovotojų planuojamas atakas Stambule.

Tačiau pareigūnai taip pat neatmetė versijos, kad išpuolį galėjo surengti dėl didesnės autonomijos kovojanti Kurdistano darbininkų partija (PKK), kuri prieš tai Turkijos teritorijoje surengė ne vieną dešimtį teroristinių išpuolių.

Pranešta, kad Turkijos ministras pirmininkas Ahmetas Davutoglu sušauks nepaprastąjį saugumo posėdį.

Tarp sužeistųjų – užsieniečiai

Turkijos naujienų agentūra „Dogan“ paskelbė, kad mažiausiai šeši vokiečiai, vienas norvegas ir vienas Peru pilietis yra tarp sužeistųjų per sprogimą, driokstelėjusį antradienį daug turistų pritraukiančiame Stambulo rajone.

Norvegijos užsienio reikalų ministerijos atstovė sakė, kad jos biuras palaiko ryšį su ambasada Turkijoje, tikrindamas žiniasklaidos pranešimus, kad tarp sužeistųjų buvo norvegų.

Seulo užsienio reikalų ministerija savo žinutėje, išsiuntinėtoje žurnalistams, taip pat nurodė, kad per tą sprogimą buvo lengvai sužeistas vienas Pietų Korėjos pilietis – jam sužaloti pirštai.

Lietuvių tarp sužeistųjų, kaip praneša Lietuvos užsienio ministerija, nėra.

Turkijoje paskelbta parengtis, kai spalio mėnesį dviem savižudžiams sprogdintojams sostinėje Ankaroje surengus ataką prieš minią taikos aktyvistų, žuvo 103 žmonės. Tai buvo kruviniausias teroristinis išpuolis šiuolaikinėje šalies istorijoje.

Turkijoje per kelis pastaruosius mėnesius buvo įvykdytos kelios pražūtingos atakos, dėl kurių Stambule įtampa buvo labai padidėjusi.

URM: nėra duomenų apie Turkijoje nukentėjusius lietuvius

Užsienio reikalų ministerija neturi duomenų, kad per išpuolį Stambule, Turkijoje, būtų nukentėję Lietuvos piliečiai.

„Ambasada nuolatos siekia gauti naujausią informaciją ir atidžiai seka saugumo situaciją“, – Eltą informavo Užsienio reikalų ministerija.

Ministerija taip pat primena, kad šiuo metu galiojančiose rekomendacijose keliaujantiems į Turkiją, piliečiai raginami imtis ypatingo atsargumo priemonių vykstant į didžiuosius Turkijos miestus, taip pat vengti masinio susibūrimo, protestų vietų.