Pasaulyje

2016.01.11 09:00

Prasideda Ispanijos princesės teismas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.01.11 09:00

Ištroškusiųjų sensacijų dėmesys pirmadienį kryps į Maljorką, kur prieš teismą turi stoti Ispanijos princesė Cristina. Ji kaltinama prisidėjusi prie mokesčių sukčiavimo. Vyresniosios karaliaus Felipe‘o VI sesers vyrui Inakiui Urdangarinui pateikti gerokai rimtesni kaltinimai – visuomeninio fondo, kuriam vadovavo, pinigų pasisavinimu bei mokesčių vengimu. Jam gresia iki 19 metų kalėjimo. Princesė Kristina ir jos vyras kaltinimus neigia.

Į teismo rūmus Maljorkoje iškviesti 18 asmenų, tarp jų princesė Cristina ir jos vyras Inakis. Pirmą dieną jie tikriausiai nebus apklausti, teismui bus pateikti dokumentai, pristatyta byla.

Bylos tyrimas truko penkerius metus, o teismas truks mažiausiai penkis mėnesius. Bulvarinės spaudos idealiu žentu vadintas I. Urdangarinas ir jo buvęs verslo partneris įtariami pasisavinę daugiau negu šešis milijonus eurų iš visuomeninio fondo, kurio lėšos turėjo būti skirtos sporto ir kitiems renginiams.

Jis pasinaudojo karališkosios šeimos ryšiais, kad be konkursų gautų pelningų kontraktų, o dalį pinigų pervedė drauge su žmona valdytai bendrovei. 50 metų Kristiną, keturių vaikų motiną, turinčią Niujorko universiteto magistro diplomą, slegia lengvesnė kaltinimų našta – vengus mokesčių.

Skandalas į viešumą iškilo 2011 metais ir ko gero didžiausias smūgis karališkajai šeimai – tai buvo vienas iš lemiamų veiksnių, privertęs karalių Juaną Carlosą atsisakyti sosto. Karališkosios šeimos narė prieš teismą stoja pirmą kartą per visą istoriją.

Gelbėdamas monarchijos įvaizdį jaunasis karalius Felipe‘as VI iš princesės Cristinos ir jos vyro atėmė Palma de Maljorka kunigaikščių titulus. Cristina, šeštoji eilėje prie sosto, neigia ką nors pažeidusi, per apklausas dažniausiai atsakydavo nieko nežinanti. Ji dabar gyvena Šveicarijoje, stengiasi nekristi į akis: nedalyvauja karališkosios šeimos renginiuose, nebuvo kviesta ir į brolio priesaikos ceremoniją.

Net jeigu princesė būtų išteisinta, teismas paliks kartėlį, o jeigu pora būtų nuteista, I. Urdangarinui gresia iki 19 metų kalėjimo, Kristinai – iki aštuonerių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.