Pasaulyje

2016.01.10 12:26

Vokietijos kraštutiniai dešinieji reikalauja Merkel atsistatydinimo

BNS 2016.01.10 12:26

Skanduodami „Merkel lauk“ ir nešdami plakatus su tokiais užrašais kaip „Pabėgėliai-žagintojai (angl. „rapefugees“) nelaukiami“, ksenofobiško vokiečių politinio judėjimo PEGIDA protestuotojai šeštadienį liejo savo įtūžį migrantų atžvilgiu po masinio seksualinio smurto Naujųjų metų išvakarėse.

Tarp susirėmimų su policija šie kraštutinių dešiniųjų protestuotojai kaltino kanclerę Angelą Merkel savo liberalia pozicija nuo karo bėgančių žmonių atžvilgiu leidus migrantams siautėti.

Įtampa padidėjo PEGIDA sekėjams, kurių maždaug pusė, pasak policijos, yra į smurtą linkę chuliganai, žygiuojant, mėtant į policininkus alaus butelius bei petardas ir rėkiant „Kur jūs buvot Naujųjų metų išvakarėse?“

Policininkai protestuotojus atrėmė panaudodami gumines lazdas, ašarines dujas ir vandens patrankas. Per susirėmimus buvo sužeisti trys policininkai ir vienas žurnalistas; policija sulaikė daug demonstrantų.

„Merkel tapo grėsme mūsų šaliai. Merkel privalo pasitraukti“, – anksčiau 1,7 tūkst. žmonių miniai pasakė vienas iš kalbėtojų. Protestuotojai, reikšdami savo pyktį dėl to, kad pernai Vokietija priėmė 1,1 mln. migrantų, garsiai atkartojo šį raginimą.

„Tolerancija yra paskutinė mirštančios visuomenės dorybė“, – skelbė kitas protestuotojų transparantas.

Šis emocingas protestas, kurį organizavo PEGIDA („Patriotiškų europiečių prieš Vakarų islamizaciją“) vietos skyrius, buvo surengtas Kelno geležinkelio stoties rajone, kur Naujųjų metų išvakarėse buvo įvykdyti minėti užpuolimai. Jų kaltininkus liudininkai vadina „Šiaurės Afrikos gyventojų ar arabų“ išvaizdos žmonėmis.

Kelno policija daugelio kritikuojama dėl to, kad nesustabdė smurto ir paskui neskubėjo apie jį informuoti. Šis skandalas penktadienį pareikalavo miesto policijos viršininko Wolfgango Alberso galvos.

Iki šeštadienio policija gavo 379 skundus dėl grabaliojimo, užpuolimų, vagysčių ir dviejų išžaginimų. Federalinė policija sakė, kad dauguma jau identifikuotų įtariamųjų yra užsieniečiai, ir tai pakurstė debatus dėl Vokietijos sugebėjimo integruoti pabėgėlius.

Viena PEGIDA oratorė, keturių vaikų motina, pristatyta tik Christiane vardu, mitingui pasakė: „Tos moterys, kurios tampa aukomis, turės gyventi su tuo ilgą laiką. Jaučiuosi taip, tarsi buvo atimta mano laisvė“.

PEGIDA protestuotojus šeštadienį pasitiko 1,3 tūkst. kairiųjų demonstrantų, kurie surengė atsakomąjį protestą ir skandavo „Naciai lauk!“.

Abi minias skyrė šimtai policininkų, kurių iš viso buvo atsiųsta 2 tūkstančiai.

„Nėra nieko teisinga dėl nacių propagandos“, – skelbė vienas plakatas. „Fašizmas nėra nuomonė, tai – nusikaltimas“, – buvo parašyta kitame.

„Mes esam čia, kad pasakytume jiems užsičiaupti. Nepriimtina, kad PEGIDA naudotųsi šiuo baisiu seksualiniu smurtu, įvykdytu čia Naujųjų metų dieną, ir skleistų savo rasistines nesąmones“, – sakė 28 metų Emily Michels.