Pasaulyje

2020.10.06 10:07

Lietuvos policija neigia, kad protestų įkarštyje Baltarusijos režimui siuntė dronus – gegužę tik perdavė europinę paramą

atnaujinta 16.02
Andrew Rettman, euobserver, LRT.lt2020.10.06 10:07

ES nupirko 15 stebėjimo dronų Baltarusijos pareigūnams, įtariama, kad jie gali būti panaudojami prieš prodemokratinius protestuotojus. Įrangą Baltarusijos Valstybės teismo ekspertizės komitetui rugsėjo 16-ąją perdavė Lietuvos policija, rašo „EUobserver“. Lietuvos policija portalui LRT.lt nurodė gegužę tik perdavusi lėšas baltarusiams.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUobserver“ originalus kūrinys, papildyta Lietuvos policijos komentaru, kurį gavo LRT.lt

Baltarusių pareigūnai jau naudojo brutalias priemones prieš protestuotojus – tūkstančiai žmonių buvo grobiami iš gatvių, mušami ir kankinami.

Ir ES užsienio reikalų tarnyba už dronus sumokėjo apie 850 tūkst. eurų projekte, kurį koordinuoja Latvija su Lietuva.

Atrodo, ši saugumo operacija prieštarauja ES viešai reiškiamai paramai prodemokratiniam judėjimui Baltarusijoje.

Opozicijos aktyvistai baiminosi, kad dronai gali būti panaudoti prieš juos.

Dronai skraidys „ne tik sostinėje, bet ir Minsko, Vitebsko ir Gardino regionuose“, – savo tinklalapyje rašo Valstybės teismo ekspertizės komitetas.

Kiekviename drone sumontuota „nuotraukų ir vaizdo įrašų darymo įranga, kuri leis kokybiškai atvaizduoti situaciją ir (...) ženkliai pagelbėti kriminalinių bylų tyrimui“, nurodo Baltarusijos komitetas.

Iš savo pusės Lietuva tvirtina, kad dronai buvo pristatyti rugsėjį, nes taip numatyta „sutarties procedūrose“.

Tačiau Vilnius „sustabdė visus su bendrais ES ir Baltarusijos projektais susijusius mokėjimus Baltarusijos pusei nuo rugpjūčio 9 d.“, kai prasidėjo protestai.

Lietuvos policijos atstovas Ramūnas Matonis portalui LRT.lt nurodė, kad Lietuvos policija dronų neperdavė, tačiau gegužės 8 d. baltarusiams perdavė Europos Komisijos (EK) skirtas lėšas pagal Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos programos projektą. Už šias lėšas, kaip teigė R. Matonis, baltarusiai ir įsigijo minėtus dronus.

„Projekto atidarymas vyko nuotoliniu būdu, su partneriais fiziškai nebuvo susitikta ir neplanuojama susitikti, bendrų mokymų ar kitų veiklų nebus. Patys baltarusiai perka įrangą, Lietuvos policija tame niekaip nedalyvauja, daryti įtakos šiems pirkimams negali. Lėšos yra Europos Komisijos. Mūsų žiniomis, EK spalio 8 d. svarstys tolimesnę projektų su Baltarusija eigą. Dronai yra buitiniai, jokios papildomos įrangos juose nėra įdiegta, tokius galima įsigyti bet kurioje specializuotoje parduotuvėje. Šie dronai, remiantis projekto aprašymu, būtų naudojami didelių įvykių vietų filmavimui“, – teigia R. Matonis.

Tai, kad Lietuva neperdavė Baltarusijai dronu, LRT.lt patvirtino ir Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos programos komunikacijos vadovė Valerija Machnorylova.

„Baltarusijos partneris įrangą įsigijo pats, ji nebuvo perduota“, – tikino ji.

ES užsienio tarnyba teigia, kad kol kas skraidyklės nebuvo panaudotos.

„Remiantis programoje dalyvaujančių Lietuvos institucijų pateikta informacija, lengvieji dronai buvo perduoti, tačiau kol kas nepanaudoti“, – „EUobserver“ sakė tarnybos atstovai.

Tie patys atstovai aiškina, kad jų panaudoti prieš protestų dalyvius neįmanoma.

„Dėl techninių savybių panašu, kad šios bepilotės skraidyklės negali būti panaudotos asmens tapatybei nustatyti, nes jos skirtos didelėms nusikaltimų vietoms tirti“, – aiškino ES užsienio tarnyba.

Anot ES atstovų, sutarties sąlygose numatyta, kad Baltarusijos valdžia šią įrangą gali naudoti tik „projekte nurodytais tikslais“.

Ten minimos „katastrofos, gamtos kataklizmai, ekologinės nelaimės“.

Tačiau Latvija, Lietuva ir Baltarusija įvardino skirtingas jų panaudojimo galimybes.

Latvijos diplomato teigimu, dronai skirti naudoti „sienos apsaugai, kaip pagalba gamtos kataklizmų ir katastrofų metu“.

Jie bus naudojami „pasienio zonos stebėjimui ir kriminalistinei ekspertizei reikalingų duomenų rinkimui nusikaltimų vietose“, – aiškino Lietuvos diplomatas.

Jie padės „tirti žmogaus sukeltas ir gamtos katastrofas, eismo įvykius, bus naudojami miškuose pasiklydusių žmonių paieškai“, – teigia Baltarusijos teismo ekspertizės komitetas.

Projekto tikslai

„Žinoma, įranga privalo būti naudojama tik tuo tikslu, kuriuo ji buvo parūpinta“, – sakė Latvijos diplomatas.

„Mes labai tikimės, kad dronai bus panaudoti pagal paskirtį,“ – pridūrė Lietuvos diplomatas.

„Europos Komisija (...) atidžiai stebės programą ir tai, kaip įgyvendinamas projektas“, – teigė ES užsienio tarnyba.

Tačiau baltarusių aktyvistą, kuris dėl saugumo panoro likti neįvardintas, ES žodžiai mažai teguodžia.

„Kas sutrukdys šiuos dronus panaudoti protestų išvaikymui? – klausė jis, kalbėdamas su „EUobserver“, kai informacija apie projektą iškilo į viešumą. – Pasiteisinimai, kad jie skirti ne milicijai, o teismo kriminalistams, skamba apgailėtinai... Ar jie [ES] turi bent kiek sąžinės ir proto?“