Pasaulyje

2016.01.09 13:06

J.-C. Junckeris: Olandų „ne“ Kijevo ir ES sutarčiai gali paskatinti krizę

BNS 2016.01.09 13:06

Europos Komisijos vadovas Jeanas-Claudeas Junckeris paragino šeštadienį Olandijos piliečius neprieštarauti ES bendradarbiavimo su Ukraina sutarčiai, perspėdamas, kad tai „gali atverti duris krizei žemyne“.

Nyderlanduose per pilietinę kampaniją, kurią inicijavo trys itin euroskeptiškos grupės, surinkta daugiau kaip 300 tūkst. parašų referendumui dėl šios sutarties surengti po trijų mėnesių.

Pasak politologų, balandžio 6 dieną numatomu referendumu siekiama išreikšti platesnį olandų euroskepticizmą, negu vien tik nepritarimą prekybos sutarčiai, kuri skatina glaudesnį Briuselio bendradarbiavimą su Kijevu.

Olandų ištartas „ne“ „atvertų duris krizei žemyne“, sakė J.-C. Junckeris interviu, paskelbtame šeštadienį autoritetingame dienraštyje NRC.

„Nepaverskime šio referendumo balsavimu apie Europą, – ragino olandus J.-C. Junckeris. – Aš nuoširdžiai tikiu, kad (olandai) nebalsuos už tai, kas nėra susiję su pačia sutartimi“.

Jei olandai balsuotų prieš Kijevo ir ES sutartį, „daugiausia naudos turėtų Rusija“, nurodė jis.

Ukrainos ir Europos Sąjungos laisvosios prekybos sutartis, įsigaliojusi sausio 1 dieną, skatina Ukrainą, buvusią sovietinio bloko šalį, siekti ES narystės.

Laisvosios prekybos sutartis yra dalis platesnės asociacijos su ES sutarties, pasirašytos 2014 metų birželio pabaigoje, kuri daugeliu atžvilgiu nulėmė drastišką Ukrainos santykių pablogėjimą su Maskva, įtūžusia, kad jai anksčiau buvęs pavaldus Kijevas gręžiasi į Vakarus.

Nyderlanduose lapkritį lankydamasis Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ši sutartį pavadino naujos eros Ukrainai pradžia.