Pasaulyje

2016.01.07 14:44

Venesuela: opozicija prisaikdino teismo suspenduotus deputatus ir užsitikrino „superdaugumą“

BNS2016.01.07 14:44

Venesuelos parlamentą kontroliuojanti opozicija trečiadienį prisaikdino tris antivyriausybinių pažiūrų deputatus, mesdamas iššūkį prezidentui Nicolas Maduro ir užsitikrindama „superdaugumą“, kuri gali atverti jai kelią ilgainiui nušalinti valstybės vadovą.

Opozicijai atstovaujantis naujasis parlamento pirmininkas Henry Ramosas Allupas prisaikdino tris įstatymų leidėjus, nepaisydamas Aukščiausiojo Teismo sprendimo patenkinti vyriausybės prašymą ir suspenduoti jų mandatus.

Prisiekus šiems trims deputatams, opozicija užsitikrino dviejų trečdalių vietų „superdaugumą“ Nacionalinėje Asamblėjoje.

Deputatai prisaikdinti ignoruojant Aukščiausiojo Teismo nurodymą suspenduoti jų mandatus, kol teismas nuspręs, ar šie trys įstatymų leidėjai bei vienas deputatas iš provyriausybinės stovyklos, kuriems buvo pareikšti kaltinimai dėl balsų klastojimo per rinkimus, gali teisiškai užimti savo vietas parlamente.

Šis opozicijos žingsni dar padidino politinę įtampą krizę išgyvenančioje Pietų Amerikos valstybėje.

Dauguma opozicijos įstatymų leidėjų prisiekė per triukšmingą parlamento posėdį antradienį.

Buvęs parlamento pirmininkas Diosdado Cabello, kuris yra antrasis pagal svarbą žmogus socialistų vadovybėje, pareiškė, kad suspenduotų deputatų prisaikdinimas yra „šiurkštus konstitucijos pažeidimas“.

Tuo tarpu pats N. Maduro pareiškė, jog nenusileis opozicijos spaudimui ir „geležiniu kumščiu“ gins Venesuelos demokratiją bei stabilumą.

Vis dėlto prezidentas pripažino, jog planuoja greitai paskelbti apie vyriausybės pertvarkymą.

Venesuela turi didžiausius pasaulyje naftos išteklius, tačiau kritusios žaliavinės naftos kainos skaudžiai smogė jos ekonomikai, kuri šiuo metu yra gilioje recesijoje, o šalies gyventojai kenčia nuo didžiulės infliacijos ir susiduria su būtiniausių prekių stygiumi.

Gruodį vykusiuose rinkimuose rinkėjai nubaudė socialistų vyriausybę už dabartinę ekonomikos būklę, o parlamento kontrolės praradimas N. Maduro tapo iki šiol rimčiausiu iššūkiu jo valdžiai nuo tada, kai jis 2013 metais prezidento poste pakeitė savo velionį mentorių Hugo Chavezą.

Parlamentas – be Chavezo portretų

„Nenoriu matyti H. Chavezo ir N. Maduro portretų. Išgabenkite visus šiuos daiktus į prezidentūrą arba atiduokite valytojams“, – pareiškė naujasis parlamento pirmininkas H. Ramosas Allupas, kreipdamasis į aptarnaujantį personalą.

Vaizdo įrašą su šiuo jo nurodymu paskelbė parlamento pirmininko padėjėjai.

H. Ramosas Allupas sakė, kad opozicija per šešis mėnesius pasiūlys būdą, kaip „konstitucinėmis priemonėmis pakeisti vyriausybę“.

„Čia ir dabar – reikalai pasikeis“, – sakė jis.

N. Maduro jam atkirtį davė per televiziją. „Būsiu pasirengęs ginti demokratiją geležiniu kumščiu. Jie (opozicija) neprivers manęs nusileisti ar susvyruoti“, – ryžtingai kalbėjo jis.  

Prezidentas, kalbėdamas apie „naują revoliucijos etapą“ ir „buržujų parlamentą“, sakė, kad jo naujoji pertvarkytos vyriausybės komanda imsis veiksmų pakeisti „sunkią ekonominę situaciją“ ir pertvarkys jo partijos politiką.

Plati opozicijos koalicija „Demokratinės vienybės apvalusis stalas“ (Mesa de la Unidad Democratica, MUD) gruodžio 6 dieną vykusiuose rinkimuose pirmą kartą nuo 1999 metų, kai į valdžią atėjo H. Chavezas, užsitikrino daugumą parlamente.

Pagal Venesuelos įstatymus, turėdama dviejų trečdalių vietų daugumą, opozicija jau balandį gali imtis žingsnių, siekdama priversti N. Maduro palikti postą dar iki jo kadencijos pabaigos 2019 metais.

Tačiau kol kas neaišku, ar opozicijai pavyks imtis tų priemonių, turint galvoje teismo paskelbtą deputatų suspendavimą.

Vyriausybė tvirtina, kad bet koks įstatymas, priimtas suspenduotų deputatų balsais, bus niekinis.

D. Cabello sakė, kad vyriausybė „paralyžiuos“ parlamentą, sustabdžiusi jo finansavimą iš valstybės iždo.

„Vyriausybę pakeisti nėra lengva. Viskas priklausys nuo situacijos šalyje artimiausiais mėnesiais“, – sakė konstitucinės teisės ekspertas Juanas Manuelis Rafalli.

„Prognozuoju didžiulį socialinį konfliktą ir milžinišką spaudimą įgyvendinti permainas“, – pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt