Pasaulyje

2020.10.01 17:47

Libanas skelbia apie artėjančias derybas su Izraeliu dėl ginčijamų sienų

atnaujinta 18.14
BNS2020.10.01 17:47

Libanas ir Izraelis rengiasi Jungtinių Tautų remiamoms deryboms dėl jų ginčijamų sausumos ir jūrų sienų, ketvirtadienį paskelbė libaniečių parlamento pirmininkas Nabihas Berri.

Jungtinės Valstijos veiks kaip tarpininkė derybose, kurios turi būti surengtos pietiniame Libano pasienio Nakuros mieste, per spaudos konferenciją sakė N. Berri, bet derybų datos nenurodė.

Libano parlamento vadovas pažymėjo, kad buvo pasiektas pagrindų susitarimas dėl derybų pradžios, ir perskaitė rugsėjo 22-ąją parengtą jo kopiją.

„Abi šalys, Izraelis ir Libanas, paprašė Jungtinių Valstijų atlikti tarpininko ir pagalbininko vaidmenį nubraižant jūrų sienas; jos yra pasiruošusios tai padaryti“, – dokumentą citavo N. Berri.

„Kalbant apie jūrų sienas,.. JT remiamos derybos vyks JT būstinėje Nakuroje“, – pridūrė jis.

„JAV atstovai ir JAV specialusis koordinatorius Libanui yra pasirengę kartu teikti posėdžių protokolus, kuriuos jie pasirašys ir perduos Izraeliui ir Libanui pasirašyti kiekvieno susitikimo pabaigoje“, – nurodė parlamento vadovas.

Pasienyje patruliuojančios JT taikos palaikymo pajėgos UNIFIL pasveikino šią žinią.

Pajėgų išplatintame pareiškime pabrėžiama, kad jos „sveikina šiandien paskelbtą pagrindų susitarimą dėl derybų pradžios tarp Libano ir Izraelio dėl abiejų šalių jūrų sienos demarkacijos“.

„UNIFIL yra pasirengusios teikti šalims visą įmanomą paramą ir skatinti pastangas išspręsti šį klausimą“, – nurodoma pareiškime.

Libanas ir Izraelis formaliai tebekariauja.

JAV valstybės sekretorius Mike `as Pompeo ketvirtadienį taip pat pasveikino susitarimą, pagal kurį Izraelis ir Libanas aptars ginčijamas jūrų ir sausumos sienas.

„Šis istorinis abiejų šalių susitarimas buvo pasiektas tarpininkaujant JAV ir yra beveik trejus metus dėtų intensyvių diplomatinių pastangų rezultatas“, – pareiškime pažymėjo M. Pompeo.

„Šiandien paskelbta žinia yra gyvybiškai svarbus žingsnis į priekį, atitinkantis Libano ir Izraelio, regiono ir JAV interesus“, – pareiškė amerikiečių diplomatijos vadovas.

Rugsėjo 8 dieną JAV pasiuntinys Davidas Schenkeris (Deividas Šenkeris) sakė besitikįs „artimiausiomis savaitėmis“ atvykti į Libaną ir pasirašyti pagrindų susitarimą dėl diskusijų pradžios.

Jūrų sienos klausimas yra ypač opus, kadangi toje Viduržemio jūros dalyje gali glūdėti angliavandenilinių energijos išteklių.

2018 metų vasarį Libanas pasirašė pirmąją sutartį dėl naftos ir dujų gavybos dviejuose blokuose Viduržemio jūroje su konsorciumu, kurį sudaro energetikos milžinės „Total“, ENI ir „Novatek“.

Balandį Beirutas pranešė, jog atlikus pradinius gręžimo darbus 4-ajame bloke buvo aptikta dujų pėdsakų, tačiau komerciškai perspektyvių atsargų rasta nebuvo.

Naftos žvalgymas 9-ajame bloke dar neprasidėjo ir sukėlė daug didesnę kontroversiją, nes Izraelis reiškia pretenzijas į dalį tos akvatorijos.