Pasaulyje

2020.10.01 09:11

Sulaukęs kaltinimų, Navalnas į teismą duos Kremliaus atstovą Peskovą

atnaujinta 15.41
LRT.lt, ELTA2020.10.01 09:11

Apnuodytas Rusijos opozicionierius pareiškė į teismą paduosiantis Kremliaus atstovą Dmitrijų Peskovą, kuris pareiškė, kad A.Navalnas tariamai dirba su JAV Centrine žvalgybos agentūra (CŽA), praneša televizija „Dožd“.

Anot D. Peskovo, yra informacijos, kad ne A. Navalnas dirba su amerikiečiais, bet CŽA dirba su juo teikiant instrukcijas.

Ketvirtadienį Rusijos opozicionierius Aleksejus Navalnas pareiškė, kad dėl jo apnuodijimo yra asmeniškai atsakingas šalies prezidentas Vladimiras Putinas. Tai jis sakė interviu Vokietijos leidiniui „Der Spiegel“.

„Tvirtinu, kad V. Putinas suorganizavo šį nusikaltimą, neturiu jokių kitų versijų dėl to, kas įvyko“, – sakė A. Navalnas.

A. Navalnas taip pat patvirtino, kad užbaigęs gydymą Vokietijoje jis grįš į Rusiją. „Dabar mano darbas būti tuo vyruku, kuris nebijo. Ir aš nebijau!“ – pareiškė opozicionierius.

Kremlius kaltę neigia

Rugpjūčio 20 dieną A. Navalnas pasijuto blogai ir prarado sąmonę skrisdamas iš Sibiro miesto Tomsko į Maskvą. Lėktuvui skubiai nusileidus jis ilgiau kaip parą buvo gydomas Omsko miesto ligoninėje, o rugpjūčio 22 dieną buvo perkeltas į Berlyno universitetinę ligoninę „Charite“.

Ligoninėje jį aplankė Vokietijos kanclerė Angela Merkel, apie šį vizitą nebuvo skelbta viešai.

Rugsėjo 2 dieną Vokietijos pareigūnai, remdamiesi šalies kariuomenės laboratorijos išvadomis, paskelbė, kad A. Navalno organizme aptikta nuodų iš nervus paralyžiuojančių medžiagų grupės „Novičiok“ pėdsakų. Tos pačios grupės medžiaga, kaip teigia Londonas, 2018 metais Anglijos Solsberio mieste buvo apnuodyti buvęs Rusijos šnipas Sergejus Skripalis ir jo duktė.

Vakarų valstybės dėl apnuodijimo reikalauja Kremliaus paaiškinimų, tačiau Rusijos prezidentas V. Putinas bet kokias sąsajas su incidentu atmeta ir pokalbyje su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu sakė, kad A. Navalnas esą galėjo tyčia pats apsinuodyti.

Taip pat skaitykite

„Putinas išgelbėjo gyvybę“

Atsakydamas į opozicionieriaus kaltinimus, Rusijos Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas ketvirtadienį pareiškė, kad V. Putinas, rusų gydytojai ir pilotai išgelbėjo A. Navalno gyvybę.

„Putinas išgelbėjo jo gyvybę. Jeigu tai, kas su juo atsitiko, buvo surežisuota Vakarų valstybių specialiųjų tarnybų, tai jo pareiškimas atitinka šitą logiką. Jį nuoširdžiai gelbėjo visi – nuo pilotų ir gydytojų iki prezidento... Daryti tokius pareiškimus gali tik nepadorus žmogus“, – sakė V. Volodinas, kurio žodžiai cituojami oficialioje Valstybės Dūmos svetainėje.

„Visiškai akivaizdu, kad Navalnas dirba su Vakarų valstybių specialiosiomis tarnybomis ir valdžios organais“, – pridūrė jis.

A. Navalnas minėtame interviu taip pat žadėjo visiškai pasveikęs sugrįžti į Rusiją ir sakė nesuteiksiantis V. Putinui malonumo savo tremtimi.

„Negrįžimas reikštų, kad Putinas pasiekė savo tikslą. O mano darbas dabar yra likti žmogumi, kuris nebijo“, – sakė jis.

„Dovana Putinui“

„Neįteiksiu Putinui dovanos nesugrįždamas į Rusiją“, – pabrėžė A. Navalnas ir pridūrė, jog jo „užduotis yra kuo greičiau sustiprėti“, kad jis „galėtų grįžti“.

Per kone dvi valandas trukusį interviu jis pateikė šiurpių detalių apie tai, kaip susmuko lėktuve.

A. Navalnas papasakojo pasakęs įgulai, kad buvo apnuodytas, ir pargriuvęs ant grindų.

„Tada girdėjau balsus, kurie darėsi tylesni; kažkokia moteris ragino: „Nenualpk!“ Tada – viskas. Žinojau, kad miriau. Tik vėliau supratau, kad klydau“, – sakė A. Navalnas.

Nepaisydamas tokios patirties jis žadėjo sugrįžęs į Rusiją tęsti savo veiklą.

„Toliau važinėsiu po Rusijos regionus, gyvensiu viešbučiuose ir gersiu vandenį kambariuose. Ką kita galiu daryti? Nelabai ką padarysi prieš Putino nematomus žudikus“, – sakė jis.

Kol kas opozicionierius lieka Berlyne su žmona ir sūnumi.

„Rytais pasivaikštau parke, tokios mano užduotys, tada pasimankštinu su savo gydytoju, o vakarais vėl vaikštinėju“, – pasakojo A. Navalnas.

Jis taip pat sakė pradėjęs žongliravimo pratimus, „kad pagerintų koordinaciją, kad rankos judėtų ta pačia kryptimi kaip akys“.