Pasaulyje

2020.10.01 08:28

Prezidento patarėja Skaisgirytė: sankcijas Minsko režimui blokavęs Kipras gali atsitraukti

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.10.01 08:28

Gitanas Nausėda ketvirtadienį vyksta į Briuselį, kur dalyvaus dvi dienas truksiančioje Europos Vadovų Taryboje (EVT). Prezidento patarėja Asta Skaisgirytė sako besitikinti, kad dėl bendrų Europos Sąjungos sankcijų Baltarusijos režimui šįsyk sutarti pavyks, mat joms nepritaręs Kipras esą gali švelninti poziciją po to, kai tarptautinis spaudimas paveikė Turkijos aktyvumą Viduržemio jūroje.

Rugsėjį ES lygmens sankcijas Aliaksandro Lukašenkos režimui blokavo Kipras, reikalaujantis, kad Europa sankcijas taikytų ir Turkijai, vykdančiai dujų žvalgybą ginčytinoje Viduržemio jūros dalyje.

LRT RADIJO laidai „Ryto garsai“ G. Nausėdos patarėja užsienio politikos klausimais sakė, jog įtampa atslūgo, todėl tikimasi, kad ir Kipras poziciją pakeis.

„Turkija elgiasi negerai, tą vadovai jau ne kartą yra pasakę, kad solidarizuojamės su Kipru ir su Graikija. Pastarosiomis savaitėmis daug diplomatų dirbo, kad situaciją rytinėje Viduržemio jūros dalyje deeskaluotųsi ir, mūsų žiniomis, Turkijos laivai pasitraukė iš šios ginčytinos teritorijos. Todėl labai tikimės, kad Kipras savo poziciją vis dėlto permąstys“, – komentavo A. Skaisgirytė.

Po pirmojo nepavykusio bandymo pritaikyti sankcijas Baltarusijai ministras Linas Linkevičius sakė, jog tai pakerta ES įvaizdį ir prestižą, taip pat jog „nepakanka tik smerkti ir piktintis, reikia ką nors daugiau padaryti“.

A. Skaisgirytės teigimu, „Turkija padarė tam tikrus veiksmus, kurie leistų Kiprui gal ne dramatiškai pakeisti nuomonę, bet bent jau atsieti tai, ką daro Turkija Viduržemio jūroje, nuo sankcijų Baltarusijai“.

Prezidento patarėja taip pat sakė, jog Lietuva nežino Baltarusijos atsakomųjų sankcijų Lietuvai turinio, t.y. nėra informuota, kuriems šalies pareigūnams uždrausta atvykti į šalį.

„Deja, negavome laiško ir sąrašo, kas iš Lietuvos pusės yra įtrauktas į sankcionuojamų asmenų sąrašus. Baltarusija laikosi tokios politikos, kad neinformuoja sankcionuojamų asmenų. Lietuva tuo tarpu demonstruoja atvirumą, kaip ir Latvija bei Estija, ir mūsų sąrašai yra viešai prieinami ir paskelbti“, – komentavo G. Nausėdos patarėja.

Pasak jos, prezidentūra šiuo metu nepamiršta ir Astravo atominės elektrinės klausimo, ketinama į Baltarusiją siųsti branduolinės saugos ekspertus.

„Neseniai prezidentas Nausėda gavo Charles`io Michelio laišką, patvirtinantį ES nusiteikimą nepamiršti Astravo problematikos. Kalbama apie tai, kad siųsti branduolinės saugos ekspertus į Baltarusiją pačiu artimiausiu metu. Žingsniai ekspertiniame lygyje yra daromi ir manau, kad poslinkiai artimiausiu metu turėtų įvykti“, – LRT RADIJUI sakė A. Skaisgirytė.