LRT FAKTAI
Pirmieji Donaldo Trumpo ir Joe Bideno debatai

Pasaulyje

2020.10.01 18:03

LRT FAKTAI. Pedofilų klanas ir kiti netikėti žaidėjai JAV rinkimuose – kodėl plinta sąmokslo teorijos

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.10.01 18:03

Nejaukiai glostantis vaikus, uostantis jų plaukus, sunkiai renkantis žodžius – tai trumpi vaizdo įrašai bei nuotraukos iš demokratų kandidato į JAV prezidentus Joe Bideno pasirodymų viešumoje, atkeliaujantys ir iki lietuviškų socialinių tinklų.

Rinkimų kampanijos metu stiprėja konspiracijos teorijos – LRT FAKTAI apžvelgia, kurios iš jų dominuoja šių metų rinkimuose ir kaip jos atsirado.


Kaltinimai pedofilija

Šie vaizdai plinta kartu su užrašu „Šlykštusis dėdė Džo“ (angl. creepy uncle Joe): juose demokratų kandidatas užfiksuotas neįprastose situacijose: glostantis ir bučiuojantis vaikus, glostantis moteris ir kažkodėl uostantis jų plaukus. Tai kelia nemalonų įspūdį.

Kai kurie iš šių vaizdų suklastoti, kiti – išimti iš konteksto, nors J. Bidenas išties yra pelnęs kontroversiškai ir nepriimtinai su moterimis bendraujančio politiko įvaizdį, kartą buvo viešai apkaltintas seksualiniu priekabiavimu. Vis dėlto kaltinimų pedofilija jo biografijoje nėra, o varžovas Donaldas Trumpas, palyginimui, priekabiavimu prie moterų buvo apkaltintas ne kartą.

Kalbos apie pedofiliją yra neabejotinai smarkiai pakurstytos „QAnon“ sąmokslo teorijos, teigiančios, kad pasaulį valdo slaptas pedofilų klanas, o šios atgarsiai auditoriją randa ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, šiame lietuviškuose socialiniuose tinkluose plintančiame įraše teigiama, kad D. Trumpas yra tyčia šmeižiamas „marksistų“, ir netgi svarstoma, kad tai sąmokslas, naudingas Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, – esą jis nebėra demokratinių valstybių kritikos centre.

Įrašo autorius teigia, kad J. Bidenas nederamai elgiasi su vaikais, tačiau kadre, kurį jis naudoja tam pagrįsti, kandidatas užfiksuotas su savo šeima. Taigi, nuotraukoje J. Bidenas bučiuoja ne nepažįstamą vaiką.

Tačiau tokie kadrai, kuriais tūkstančius kartų buvo pasidalyta socialiniuose tinkluose, padarė savo – sukėlė ne tik iš konteksto išimtų nuotraukų, bet ir suklastotų vaizdų laviną. Tuo pasinaudojo net ir Donaldas Trumpas jaunesnysis, gegužę instagrame pasidalijęs J. Bideno nuotrauka su užuomina apie pedofiliją, vėliau jis atsiprašė ir teigė tik pajuokavęs.

Liejasi ir tamsiuose interneto užkaboriuose, ir nacionaliniuose debatuose

Kita sąmokslo teorijų gija, kurią antradienio debatuose išnaudojo ir D. Trumpas, – J. Bideno sūnaus Hunterio Bideno ryšiai su Ukrainos verslu: esą jis išnaudojo turimą valdžią, kai tėčiui dirbant Baracko Obamos administracijoje pats dirbo įmonei, kurią valdo korumpuotas Ukrainos oligarchas.

„Tarp kitko, Maskvos mero žmona tavo sūnui davė 3,5 milijono dolerių. Ką jis už tai padarė? Ką jis veikia „Burismoje“? [Ukrainoje veikiančios įmonės pavadinimas – LRT.lt]“, – debatuose varžovą atakavo D. Trumpas.

Tai JAV prezidento jau anksčiau išsakytas teiginys, kurio negalima nei patvirtinti, nei paneigti. Jo šaltinis – Respublikonų komiteto ataskaitos duomenys, tačiau originalai nėra viešai skelbiami. Ir JAV demokratų partija, ir J. Bideno advokatas kaltinimus paneigė, tačiau nepateikė įrodymų, kad J. Bideno sūnus nėra susijęs su buvusio Maskvos mero žmona.

Tuo metu nepatikrinta žinutė skinasi kelią socialiniuose tinkluose – ir Lietuvos socialinių tinklų vartotojai dalijasi žinute, esą J. Bidenas Ukrainoje „sūnaus rankomis <...> sukęs nežinia kokias aferas“.

Sąmokslų šiandien ieško jau ir liberalai?

Religijotyrininkas, sąmokslo teorijų tyrėjas ir Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto doktorantas Alfredas Buiko priminė, kad J. Bidenas jau kelerius metus siejamas su populiariomis amerikietiškomis sąmokslo teorijomis, tokiomis kaip „Pizzagate“, „QAnon“. A. Buiko taip pat atkreipia dėmesį, kad istoriškai kai kurios sąmokslo teorijos yra pasitvirtinusios, vadinasi, ir dabar sklindančiuose pramanuose dalis tiesos yra arba galėtų būti.

„Naujos sąmokslo teorijos daugiausia yra apie J. Bideną, jo sūnaus ryšius su Ukraina, bet jos nėra tokios išpopuliarėjusios ir stiprios kaip senesnės, atsiradusios 2016 metais: „Pizzagate“ skandalas, „QAnon“ sąmokslo teorijos, J. Bideno ir jo šalininkų siejimas su Jeffrey Epsteinu. Jos savo ruožtu yra kilusios iš dar senesnių sąmokslo teorijų, kurios vaizduodavo priešininkus kaip satanistus ar pedofilus“, – kaip JAV politikoje radosi sąmokslo teorijos, pasakojo A. Buiko.

Jis atkreipia dėmesį, kad šiandien galima kalbėti ne tik apie D. Trumpui palankius melagienų skleidėjus – konspiracijos teorijų žodyną, emocijas perima ir demokratai, liberalių pažiūrų žmonės, anksčiau patys šaipęsi iš respublikonų kaip neracionalių, paveiktų religijos.

„Žmonės savo sąmokslo teorijų nėra linkę traktuoti kaip tokių, bet žymiai lengviau pastebėti kitos pusės, kito politinio spektro (skleidžiamas) teorijas“, – kalbėjo pašnekovas.

Jis pabrėžia, kad J. Bidenas anksčiau irgi skelbė ne ką kita, o sąmokslo teorijas apie D. Trumpą. Pavyzdžiui, kad šis bandys nukelti prezidento rinkimus, tvirtino, esą D. Trumpas yra „valdomas Rusijos“. „Čia viena iš rimtesnių bėdų – sąmokslo teorijos nebūtinai yra neteisingos, kaip, pavyzdžiui, „Watergate“ skandalo atveju. Jos gali būti iš dalies teisingos, jose gali būti tiesos grūdas, apaugęs išvedžiojimais“, – sako religijotyrininkas.

Pasak jo, respublikonų sąmokslo teorijos tvirtina, kad D. Trumpas kovoja su žmonėms kenkiančiu elitu ir pedofilais. Demokratai savo ruožtu tvirtina, esą D. Trumpas yra to elito dalis.

„J. Bideno rinkėjai irgi turi įsitikinimų, esą D. Trumpas buvo atsakingas už koronaviruso sukūrimą arba jo plitimą, kad koronaviruso pandemija JAV prasidėjo ne dėl to, kad D. Trumpas buvo nesąžiningas ar ignoravo ekspertų sprendimus, kad tai buvo sąmoningas jo sprendimas leisti pandemijai išplisti, kas primena sąmokslo teoriją“, – sako A. Buiko.

JAV žvalgyba neseniai skelbė, kad Rusija ir vėl sieks trikdyti rinkimus: Kremliui itin palanku menkinti J. Bideną ir pasitikėjimą valdžios institucijomis – tai bus siekiama daryti informacinio karo priemonėmis ir jau rengiamomis kibernetinėmis atakomis.

Kaip kovoti su sąmokslo teorijomis?

A. Buiko teigimu, sąmokslo teorijas įprasta nuvertinti kaip pramanus ar, priešingai, sureikšminti kaip itin didelę grėsmę keliantį reiškinį. Mokslininkas įspėja, kad jas reikėtų vertinti kaip visuomenės simptomą, tam tikrų problemų išraišką, o ne tiesiog neišsilavinusių žmonių įsitikinimus ar valstybės pamatų griovimą.

„Sąmokslo teorijos dažniausiai yra ne problema savaime, kaip, tarkime, korupcija, bet gilesnių problemų, tokių kaip nerimas, nepasitikėjimas valdžia ir galios struktūromis, efektas. Kitaip tariant, norint sumažinti sąmokslo teorijų skaičių, reikėtų ne tiek kovoti su pačiomis sąmokslo teorijomis, kiek mažinti bendrą nerimą visuomenėje“, – teigė pašnekovas.

Tačiau, pasak religijotyrininko, riba, kada sąmokslo teorijos turėtų kelti susirūpinimą, irgi egzistuoja: „Kol jos nekartoja tam tikrų labai specifinių elementų – antisemitinės, homofobiškos, antikatalikiškos sąmokslo teorijos dažniausiai būna labai pavojingos, nes leidžia demonizuoti, dehumanizuoti žmones.“

Sąmokslo teorijos

Demokratų kandidatui Joe Bidenui metami kaltinimai pedofilija nėra pagrįsti – socialiniuose tinkluose skleidžiamos žinutės yra paremtos vien iš konteksto išimtais kadrais. Pavyzdžiui, viename jų, šiuo metu plintančiame lietuviškuose socialiniuose tinkluose, J. Bidenas vaizduojamas bučiuojantis vaiką, tačiau nutylima, kad nuotrauka daryta jam susitikus su šeimos nariais. Tuo metu religijotyrininkas, sąmokslo teorijų tyrėjas ir Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto doktorantas Alfredas Buiko atkreipia dėmesį, kad šių metų JAV prezidento rinkimuose dominuoja teorijos, atsiradusios per ankstesnius rinkimus, jos yra paremtos politinių varžovų kaip satanistų arba pedofilų vaizdavimu. Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad sąmokslo teorijomis pagrįstas mąstymas skinasi kelią ne tik tarp respublikonų rinkėjų, bet ir tarp demokratų.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt