Pasaulyje

2016.01.05 15:18

Pentagonas: Rusija neturi „jokių priežasčių“ laikyti JAV grėsme

BNS 2016.01.05 15:18

Rusija neturi jokių priežasčių laikyti Jungtines Valstijas grėsme savo nacionaliniam saugumui, Pentagonas pareiškė pirmadienį, kai Maskva paskelbė ataskaitą, kurioje pirmąkart akcentavo Vašingtono ir NATO vaidmenį.

Rusijos naujame nacionalinio saugumo dokumente, kurį prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė Naujųjų metų išvakarėse, grėsmėmis įvardijamos tiek Jungtinės Valstijos, tiek NATO aljanso plėtra, nurodė Pentagono oficialusis naujienų kanalas.

Ankstesniame tokiame dokumente, paskelbtame 2009 metais, JAV ir NATO nebuvo minimos.

„Jie neturi jokių priežasčių laikyti mus grėsme“, – žurnalistams sakė Pentagono atstovas kapitonas Jeffas Davisas.

„Mes nesiekiame konflikto su Rusija“, – pridūrė jis.

Naujoji Rusijos išvada atspindi blogėjančius ryšius tarp Maskvos ir Vašingtono, kai abu galingosios valstybės išlieka susipriešinusios dėl konflikto Ukrainoje ir pilietinio karo Sirijoje.

„Tarp mūsų esama nesutarimų, ... bet fundamentaliai klaidinga laikyti Jungtines Valstijas grėsme Rusijai“, – pabrėžė J. Davisas.

Vis dėlto Jungtinės Valstijos pačios anksčiau apibūdindavo Maskvą panašiais terminais.

Generolas Josephas Dunfordas, JAV kariuomenės vadas, praeitą liepą sakė, kad Rusija kelia didžiausią grėsmę Amerikos nacionaliniam saugumui. Pentagonas nurodė, kad naujasis Rusijos dokumentas J. Dunfordo išvados nekeičia.

Pirmadienį kalbėdamas Vokietijos mieste Štutgarte J. Dunfordas sakė, kad tikisi kada nors susitikti su Rusijos kariuomenės vadu generolu Valerijumi Gerasimovu.

„Kai išgyvenate sudėtingą laikotarpį, profesiniai ryšiai tarp abiejų kariuomenių ... visų pirma gali padėti geriau suprasti, kas yra jūsų pašnekovas, o antra – sumažinti klaidingų apskaičiavimų pavojų“, – aiškino jis.

J. Dunfordas yra Jungtinio štabų vadų komiteto viršininkas, taip pat JAV prezidento ir gynybos sekretoriaus vyriausiasis karinis patarėjas.

Aljanso atstovė Oana Lungescu antradienį sakė, kad NATO tebenagrinėja Rusijos naująją saugumo doktriną, patvirtintą praeitą savaitę.

„Kita vertus, mes kategoriškai atmetame visiškai nepagrįstus teiginius, kad NATO ir jos politika yra saugumo grėsmė Maskvai“,– pridūrė ji.

Naujame Rusijos dokumente NATO kaltinama pažeidinėjanti tarptautinius įstatymus ir kelianti karinę infrastruktūrą artyn Rusijos sienų.Praeitą mėnesį NATO pakvietė Juodkalniją pradėti derybas dėl šios šalies pageidavimo tapti 29-ąja Aljanso nare.

O. Lungescu sakė, kad „NATO plėtra nėra prieš nieką nukreipta“ ir kad kiekviena suvereni valstybė „turi teisę pati spręsti, prie kokios sutarties arba aljanso dėtis“.