Pasaulyje

2016.01.04 23:34

Saudo Arabija nutraukia skrydžius ir prekybą su Iranu

ELTA2016.01.04 23:34

Pirmadienį Saudo Arabija pareiškė nutrauksianti skrydžius ir prekybos ryšius su Iranu. Šalis pareiškė, kad Iranas turi pradėti elgtis normaliai, jei nori atnaujinti diplomatinius santykius, skelbia „Reuters“. 

Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras Adelas al-Jubeiras „Reuters“ sakė, kad Iranas yra atsakingas dėl augančios įtampos po to, kai Rijade buvo įvykdyta šiitų musulmonų dvasininko Nimro al-Nimro, kaltinamo terorizmu, egzekucija.

Teigdamas, kad Saudo Arabija reaguos į „Irano agresiją“, A. al-Jubeiras apkaltino Teheraną kovotojų siuntimu į arabų šalis ir išpuolių planavimu Rijade bei kitose Persijos įlankos šalyse.

Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras nurodė visiems Irano diplomatams palikti Saudo Arabiją per 48 valandas. Be to, A. al-Jubeiras pranešė, kad Saudo Arabija atšaukia savo diplomatus iš Teherano.

Po pranešimų apie Saudo Arabijoje įvykdytą mirties bausmę įtakingam šiitų dvasininkui protestuotojai užpuolė Saudo Arabijos ambasadą Teherane. Įpykusi minia padegė Teherane esančią Saudo Arabijos ambasadą ir į ją įsiveržė. Antrajame pagal dydį Irano mieste Mešhede protestuotojai padegė Saudo Arabijos konsulatą.

56 metų dvasininkas N. al-Nimras buvo svarbi nuo 2011 metų karalystėje vykstančių antivyriausybinių protestų figūra, jis daugiau kaip dešimtmetį studijavo teologiją Irane. Jo mirties bausmę griežtai pasmerkė Iranas ir Irakas, kuriuose gyventojų daugumą sudaro šiitai.

Pastaraisiais dešimtmečiais santykiai tarp Irano ir Saudo Arabijos itin įtempti. Prie santykių pablogėjimo prisidėjo Irano branduolinė programa ir Irano piliečių žūtys per hadžo piligrimystę 1987 ir 2015 metais.