Pasaulyje

2016.01.04 15:32

Saudo Arabiją palaikančios valstybės priešinasi Vakarų pozicijai

Prancūzija ir Vokietija sekmadienį pasmerkė Saudo Arabijoje įvykdytą mirties bausmę 47 asmenims, tarp jų įtakingam šiitų dvasininkui, reikšdamos susirūpinimą dėl įtampos Artimuosiuos Rytuose, kuri smarkiai išaugo po riaušių šiitų dominuojamame Irane.

Prancūzija „griežtai smerkia“ šeštadienį įvykdytas masines egzekucijas, įskaitant šiitų dvasininkui Nimrui al Nimrui įvykdytą mirties bausmę, rašoma Užsienio reikalų ministerijos paskelbtame pareiškime, kuriame regiono lyderiai raginami „padaryti viską, kad būtų išvengta tarpkonfesinės ir religinės įtampos augimo“.

Prancūzija pasisako prieš mirties bausmę „bet kur ir bet kokiomis aplinkybėmis“, pažymima pareiškime, kuriame išdėstytą poziciją atkartojo ir Berlynas.

„(Imamo) Nimro Baqro al Nimro egzekucija stiprina mūsų būgštavimus dėl augančios įtampos... regione“, – naujienų agentūrai AFP sakė Vokietijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai ir pridūrė, jog mirties bausmė esanti „nehumaniška bausmė, kuriai mes nepritariame jokiomis aplinkybėmis“.

Didžioji Britanija, paprastai besilaikanti atsargios pozicijos, nenorėdama pakenkti svarbiems prekybos ir investiciniams ryšiams su Saudo Arabija, taip pat pakartojo, jog nepritaria mirties bausmei, tačiau savo pareiškime konkrečiai apie Nimrui al Nimrui įvykdytą egzekuciją neužsiminė.

„Jungtinė Karalystė nepritaria mirties bausmei nė vienoje valstybėje ir jokiomis aplinkybėmis“, – rašoma Užsienio reikalų ministerijos išplatintame pareiškime, kuriame pabrėžiama, kad užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas „reguliariai kelia žmogaus teisių klausimus per pokalbius su kolegomis iš susirūpinimą keliančių šalių, tarp jų Saudo Arabijos“.

Tuo metu kritikai paragino britų vyriausybės vadovą Davidas Cameroną tiesiogiai išdėstyti savo poziciją šiuo klausimu, o žmogaus teisių organizacija „Reprieve“ pažymėjo, kad Britanija „negali nekreipti dėmesio į tokius žiaurumus ir turi skubiai paraginti (Saudo Arabijos) karalystę keisti kursą“.

Nutraukė diplomatinius santykius su Iranu

Saudo Arabija nutraukė diplomatinius santykius su Iranu, gilėjant dviejų senų Persijos įlankos varžovių konfliktui dėl šiitų dvasininko egzekucijos. Kai protestuotojų minia nusiaubė Saudo Arabijos ambasadą Teherane, ji pareiškė, kad neleis Iranui pakirsti savo saugumo.

Protestus įplieskė didžiausia per dešimtmečius egzekucija Saudo Arabijoje, per kurią mirties bausmė įvykdyta daugiau kaip 40 prieš dešimtmetį nuteistų „Al Qaedos“ atstovų, bet, svarbiausia, dar keturiems šiitams, tarp jų – Irano seniai remiamam šiitų dvasininkui šeichui, aršiam sunitiško Saudo Arabijos režimo kritikui, ypač populiariam tarp jaunimo.

Tai tik dar labiau įplieskė dešimtmečius rusenantį konfliktą tarp didžiausios šiitiškos valstybės, Irano ir Saudo Arabijos, kuri ne šiaip sunitiška, bet išpažįsta vahabitišką islamo pakraipą, kuri laiko šiitus eretikais. Teheranas ir Rijadas seniai kariauja svetimomis rankomis visuose regiono konfliktuose – remia priešingas puses nuo Libano ir Sirijos iki Irako bei Jemeno. Dabar, perspėja Kinija, ginčas gali tapti dar intensyvesniu konfliktu. Rusija pasiūlė savo kaip draugo pastangas tarpininkauti, nors Maskva stojo į šiitiško Sirijos režimo pusę ir supykdė sunitus.

Dviejų didžiųjų naftos eksportuotojų konflikto bangos jau ritasi per visą Persijos įlankos regioną. Vien pirmadienį Irake, kur taip pat daugumą sudaro šiitai, susprogdintos dvi sunitų mečetės ir nužudytas dvasininkas.

Prie Saudo Arabijos prisijungė ir Bahreinas bei Sudanas

Sudanas ir Bahreinas pirmadienį pranešė nutraukiantyss diplomatinius ryšius su Iranu, pasekdamas savo sąjungininkės Persijos įlankoje Saudo Arabijos pavyzdžiu, tarp Rijado ir Teherano augant įtampai dėl vieno dvasininko egzekucijos.

„Sudano vyriausybė paskelbė nedelsiant nutraukianti diplomatinius santykius su Irano Islamo Respublika“, – sakoma Sudano užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Bahreinas pirmadienį taip pat paskelbė nutraukiantis diplomatinius ryšius su Iranu.