Pasaulyje

2020.09.28 17:16

Nutekino duomenis – Kinijos įmonė rinko informaciją apie lietuvius, draugiškai žvelgiančius į Pekiną

LRT.lt2020.09.28 17:16

Nepriklausomi tyrėjai praėjusią savaitę atskleidė, kad Kinijos įmonė renka informaciją apie 2,4 mln. žmonių visame pasaulyje – tarp jų ir 1,5 tūkst. Baltijos šalyse.

Duomenų bazę sukūrė Kinijos įmonė „Zhenhua Data Information Technology“, kuri teigia, kad tarp jos klientų yra Kinijos gynybos ir žvalgybos institucijos.

Dabar dalis informacijos iš šios duomenų bazės buvo nutekinta. Du JAV tyrėjai gavo apie 10 proc. duomenų bazės, kurioje yra 438 individai iš Estijojs, 517 – iš Latvijos ir 504 – iš Lietuvos. Visi jie yra susiję su Kinijos „17+1“ iniciatyva, nurodo JAV Vilsono analitinio centro tyrėja Anna-Marie Brady.

„Pirmiausiai, nustatai taikinius ir su jais susijusius asmenis. Tada surenki apie juos informaciją, nustatydamas, ar jie nusiteikę draugiškai Kinijos politikos atžvilgiu ir ar turi paslapčių, kurias būtų naudinga gauti. Tada bandai užmegzti ryšį“, – „Washington Post“ apie informacijos rinkimo taktiką rašo A.-M. Brady.

Tyrėjai nustatė, kad apie penktadalis informacijos yra ne iš viešai prieinamų šaltinių.

Duomenų bazėje taip pat yra nusikaltėlių, kurie vardinami „išskirtinio intereso asmenimis“, nes „gali būti lengviau palenkiami bendradarbiauti su užsienio žvalgybos organizacijomis“, savo tekste „Washington Post“ nurodo A.-M. Brady.

Kinijos inicijuotas „17+1“ formatas veikia nuo 2012-ųjų, jame dalyvauja Vidurio Rytų Europos valstybės. Ekspertai teigia, kad Kinijai sunku įsiskverbti į seniau veikiančius formatus, todėl ji kuria naujas iniciatyvas, bandydama plėsti savo įtaką Europoje ir pasaulyje.

Taip pat skaitykite

Lietuvos pareigūnai ir žvalgybos institucijos yra perspėjusios, kad Kinijos investicijos gali kelti grėsmę šalies nacionaliniam saugumui, o Pekinas vykdo žvalgybines operacijas Baltijos šalyse.

Ši duomenų bazė „demonstruoja (Kinijos prezidento) Xi Jinpingo agresyvios užsienio politikos mastą“, – „Washington Post“ rašo A.-M. Brady.