Pasaulyje

2016.01.04 09:46

Rusijos sankcijos Turkijai: įvestas ir slaptas draudimas?

DELFI.lt 2016.01.04 09:46

Rusijos sankcijos pastebimai veikia ekonominius Rusijos ir Turkijos santykius toliau augant nesutarimams tarp dviejų šalių dėl krizės Sirijoje, skelbia bbc.com.

Kai Turkijos karinės oro pajėgos Sirijos ir Turkijos pasienyje pernai metų lapkritį numušė Rusijos bombonešį „Su-24“, Rusija Turkijos atžvilgiu įvedė šias sankcijas:

• Draudimą įvežti turkiškus vaisius ir daržoves, paukštieną ir druską;
• Draudimą parduoti turistines keliones į Turkiją;
• Draudimą dirbti Turkijos statybų kompanijose Rusijoje, išskyrus ypatingus atvejus.
Vėliau buvo įvesti apribojimai Turkijos piliečiams, dirbantiems kompanijose, kurios registruotos Rusijoje. Be to, Rusijos pusė pristabdė dujotiekio Juodosios jūros dugnu statybas. Juo numatoma rusiškas dujas eksportuoti į Turkiją.

Sankcijų poveikis bus stiprus, bet neilgas

Ekonomistas Erchanas Aslanolgu mano, kad šios Rusijos sankcijos turės pastebimą poveikį Turkijos ekonomikos būklei trumpalaikėje perspektyvoje, tačiau ateityje jis sumažės. Jis mano, kad Turkijos ekonomika dėl to neteks ne mažiau kaip 10 milijardų dolerių.

Rusijos turistai ilgus metus masiškai lankėsi Turkijos kurortuose. 2014 metais Turkija užėmė antrą vietą pagal populiarumą tarp Rusijos turistų – jos kurortuose prie Viduržemio jūros apsilankydavo apie 3,3 milijono rusų.

Ekonomistas mano, kad šių turistų netekimas per metus atneš apie 3,5 milijardo dolerių nuostolį. Dar 4,5 milijardo dolerių sieks nuostolis dėl atšauktų statybų projektų.

Tačiau jis mano, kad Rusija nesiryš riboti savo dujų eksporto į Turkiją, nes tai didžiausias prekybos su Turkija punktas. Turkija iš Rusijos perka apie 55 procentus sunaudojamų gamtinių dujų.

Tekstilės pramonė: neoficialus draudimas?

Stambulo Lalelio rajone, garsėjančiame savo tekstilės įmonėmis, parduotuvių savininkai jau dabar skundžiasi, kad Rusijai įvedus sankcijas prekyba apmirė.

„Dabar mums labai sunku dirbti. Daugelis parduotuvių jau uždarytos. Pirkėjų nėra“, – sako vyriškais drabužiais prekiaujančios parduotuvės savininkė Naile Chebin.

Hasanas Erinas, kuris užsiima odinių striukų eksportu, teigia, kad 80 procentų jo užsakovų – rusai. Jis tikina, kad prekyba einasi sunkiai. Jeigu reikalai ir toliau taip klostysis, po dviejų mėnesių jis bankrutuos.

Rusijos sankcijos Turkijos tekstilės gaminiams netaikomos. Vis dėlto Turkijos eksportuotojai skundžiasi, kad jų gaminiai vistiek neoficialiai draudžiami.

Lalelio Prekybos pramonės asociacijos vadovė Giusettin Ejupocha teigia, kad Turkijos tekstilės pardavėjai jau neteko apie 60 procentų savo pajamų dėl pernai metais devalvuoto rublio. Rusijos pirkėjams turkiškos prekės tapo brangesnėmis.

Įtampa Rusijos ir Turkijos santykiuose, kilusi po pernai lapkričio, toliau mažino Turkijos verslininkų pajamas dar 20 procentų, o tai verčia juos ieškoti naujų realizacijos rinkų Irane ir Afrikos šalyse.
Turkijos žemės ūkio ministerijos duomenimis, Rusijos draudimas įvežti turkiškus vaisius ir daržoves atneš apie 764 milijonų dolerių nuostolį.

„Tai iš pradžių mums skaudžiai smogė, tačiau dabar mes atsigavome nuo šio smūgio“, – sako Muchittinas Baranas, kuris yra Turkijos vaisių ir daržovių rinkų asociacijos vadovo pavaduotojas.

„Turkija per metus gamina 45–50 milijonų tonų vaisių ir daržovių. Mes eksportuojame tik 5–6 procentus šio kiekio. Krizę santykiuose su Rusija pirmiausia pajaus citrusinių vaisių gamintojai, tačiau vyriausybė pažadėjo padėti jiems subsidijomis“, – tikina jis.