Pasaulyje

2016.01.04 08:53

Japonijos premjeras siūlo Rusijai siekti taikos sutarties ir stiprinti kovą su terorizmu

BNS 2016.01.04 08:53

Japonijos premjeras Shinzo Abe pirmadienį pasiūlė Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui surengti viršūnių susitikimą, taip pat dar kartą paragindamas siekti, kad būtų pasirašyta taikos sutartis, kurios Maskvai ir Tokijui nesiseka suderinti nuo Antrojo pasaulinio karo.

Abi šalys nėra sudariusios oficialios taikos sutarties, nors praėjo jai daugiau negu 70 metų po to konflikto pabaigos. Tokijas ir Maskva tebesiginčija dėl keturių Japonijos salų, kurias Sovietų Sąjungos pajėgos užėmė karui baigiantis.

„Prezidentas Putinas ir aš laikomės to paties požiūrio, kad mūsų šalims nenormalu neturėti taikos sutarties, praėjus 70 metų“ po karo, Sh. Abe sakė per savo pirmąją spaudos konferenciją šiais metais.

„Klausimai, susiję su Šiaurinėmis teritorijomis, negali būti išspręsti be lyderių keitimosi nuomonėmis“, – pridūrė jis, turėdamas omenyje tas ginčijamas salas.

„Toliau tęsiu dialogą su prezidentu Putinu, kai atsiras galimybių, – pažymėjo premjeras. – Aiškinsimės, koks laikas būtų pats tinkamiausias jo vizitui Japonijoje.“

V. Putinas sulaukė griežtos kritikos iš Jungtinių Valstijų ir kitų demokratinių šalių dėl Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos ir konflikto Ukrainos rytuose, o Maskvos narystė Didžiojo aštuoneto (G-8) viršūnių susitikimuose buvo įšaldyta.

Sh. Abe gegužę organizuos Didžiojo septyneto (G-7) lyderių susitikimą. V. Putinas jame veikiausiai nedalyvaus, o Japonijos lyderis neužsiminė, kad padėtis galėtų pasikeisti.

Tačiau Sh. Abe pabrėžė, kad būtina tęsti dialogą, sakydamas, kad tarptautinė bendruomenė turi skatinti Rusijos dalyvavimą pasaulio kovoje su terorizmu ir sprendžiant Sirijos krizę.

„Taip pat svarbu, kad užsitikrintume Rusijos konstruktyvų dalyvavimą, sprendžiant terorizmo, Sirijos ir Irano klausimus“, – sakė jis.

Rusija nuo rugsėjo pabaigos rengia aviacijos smūgius Sirijoje, siekdama sustiprinti tos šalies prezodento Basharo al-Assado režimą ir užkirsti kelią džihadistų judėjimui „Islamo valstybė“ bei kitiems ekstremistams vykdyti išpuolius Rusijos teritorijoje.

Tačiau Maskvos intervencija taip pat sulaukė kritikos, o JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry praeitą savaitę reiškė susirūpinimą dėl daugybės civilių žūties per Rusijos rengiamus antskrydžius.

Sh. Abe per spaudos konferenciją taip pat pabrėžė, kad šiemet sutelks dėmesį į pastangas atgaivinti stringančią Japonijos ekonomiką ir surengti G-7 viršūnių susitikimą.