Pasaulyje

2020.09.27 17:29

Kariaujančios pusės Jemene susitarė apsikeisti daugiau nei 1000 kalinių

BNS2020.09.27 17:29

Jemeno kariaujančios pusės susitarė apsikeisti daugiau nei tūkstančiu kalinių, sekmadienį po Šveicarijoje įvykusių derybų žurnalistams pranešė Jungtinių Tautų tarpininkas Martinas Griffithsas.

Per trumpą ceremoniją prie Ženevos ežero esančiame Gliono kaimelyje kalbėjęs M. Griffithsas pasveikino sprendimą paleisti 1080 kalinių, nes tai būtų didžiausia tokio pobūdžio operacija per visą Jemeno konflikto laikotarpį.

Jis taip pat pasveikino Saudo Arabijos vadovaujamos karinės koalicijos remiamą Jemeno vyriausybę ir Irano remiamus husius dėl atnaujinto savo „įsipareigojimo visiškai įgyvendinti Stokholmo susitarimą“ – 2018 metais Švedijoje pasiektą susitarimą apsikeisti maždaug 15 tūkst. kalinių.

Nuo tada abi šalys įvykdė pavienius kalinių apsikeitimus, tačiau šimtų kalinių paleidimas, jeigu bus įvykdytas, taps didžiausio masto apsikeitimu kaliniais nuo karo pradžios 2014 metais.

„Mums svarbiausia, kad tas susitarimas būtų įgyvendintas, o ne tik pasirašytas“, – šeštadienį tviteryje parašė sukilėlių aukšto rango vadas Mohamedas Ali Al-Huthi.

Derybos buvo pradėtos rugsėjo 18 dieną ir jose buvo siekiama susitarti dėl 1 420 kalinių paleidimo. Tarp jų turėtų būti ir Jemeno prezidento Abedrabbo Mansouro Hadi brolis.

M. Griffithsas konkrečiai nenurodė, kurie kalniai bus paleisti pagal Glione pasiektą susitarimą.

Skelbiama, kad kalinių grįžimą į šeimas prižiūrės Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas.

Per Jemeno konfliktą jau žuvo dešimtys tūkstančių žmonių, daugiausia civilių. Jis taip pat sukėlė tai, ką Jungtinės Tautos vadina didžiausia pasaulyje humanitarine krize.