Pasaulyje

2020.09.27 12:18

Prancūzijos prezidentas: Lukašenka turi pasitraukti

Lietuvos elitas kreipėsi į Macroną
ELTA, BNS2020.09.27 12:18

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sekmadienį pareiškė, kad faktinis Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka turi atsistatydinti po to, kai Europos Sąjunga atsisakė jį pripažinti teisėtu šalies prezidentu.

„Akivaizdu, kad jis turi pasitraukti. Tai valdžios krizė – autoritarinės valdžios, kuri nesugeba priimti demokratijos logikos ir laikosi savo vietoje tik per jėgą. Akivaizdu, kad A. Lukašenka turi pasitraukti“, –
E. Macronas sakė Prancūzijos savaitraščiui „Journal du Dimanche“ prieš planuojamus vizitus Baltarusijos kaimynėse Lietuvoje ir Latvijoje.

Tariamas Baltarusijos prezidentas taiko brutalias susidorojimo su protestuotojais priemones, kurias Vakarai jau pasmerkė, o Maskva tuo metu palaiko.

Sekmadienį E. Macronas pareiškė, kad jam „paliko įspūdį protestuotojų drąsa“.

„Jie suvokia riziką, kuri jiems kyla dėl kiekvieną savaitgalį rengiamų protestų. Nepaisant to, jų judėjimas toliau siekia, kad šioje daugybę metų demokratijos nemačiusioje šalyje ji atgimtų. Ypatingos
mūsų pagarbos nusipelnė moterys, žygiuojančios mitinguose kiekvieną šeštadienį“, – kalbėjo Prancūzijos lyderis.

Remiantis nevyriausybinių organizacijų duomenimis, per šeštadienio protestus Baltarusijoje sulaikyta per 90 žmonių, daugiausia moterų.

Daugelis Lietuvių menininkų ir mokslininkų kreipėsi į Prancūzijos prezidentą prašydami atkreipti dėmesį į politinės krizės sukrėstą Baltarusiją.

Viešame kreipimesi į Prancūzijos lyderį Emmanuelį Macroną, jo viešnagės Lietuvoje išvakarėse, jie ragina išgirsti Baltarusijos žmonių laisvės reikalaujantį balsą.

„Pone prezidente, 1990 metais mes, už savo laisvę kovoję lietuviai, atkakliai beldėmės į Prancūzijos ir Europos sąžinę. Ir pagaliau buvome išgirsti. Šiandien į jūsų ir mūsų sąžinę, į Europos sąžinę, beldžiasi mūsų broliai ir sesės baltarusiai. Jų moterys ir vyrai patiria nežmoniškus kankinimus. Ir tai dedasi 21 amžiaus Europoje“, – teigia kreipimosi autoriai.

„Tikimės, kad jūs ir laisvę mylinti Prancūzija išgirsite skausmingą Baltarusios žmonių laisvės šauksmą“, priduriame laiške, kurio autoriai vartoja „Baltarusios“ pavadinimą.

Viešą kreipimąsi į Prancūzijos prezidentą pasirašė mokslininkai Viktorija Daujotytė, Irena Veisaitė, Algis Mickūnas, Egidijus Aleksandravičius, Vilniaus universiteto rektorius Rimvydas Petrauskas, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis, rašytojai Tomas Venclova, Kornelijus Platelis, Laima Kreivytė ir daugelis kitų garsių meno ir mokslo žmonių.

Sekmadienį E. Macronas pareiškė, kad Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka privalo pasitraukti.

„Akivaizdu, kad jis turi trauktis“, – pareiškė E. Macronas prancūzų savaitraščiui „Journal du Dimanche“ prieš vizitą į Lietuvą ir Latviją.

Nuo rugpjūčio 9 dieną įvykusių rinkimų, kuriuos teigia laimėjusi opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, nors A. Lukašenka tvirtina, jog triuškinamą pergalę iškovojo jis, protestuoti į gatves Baltarusijoje išėjo dešimtys tūkstančių žmonių.

A. Lukašenkos režimas prieš protestuotojus ėmėsi brutalių susidorojimo priemonių, dėl kurių sulaukė pasmerkimo iš Vakarų, bet paramos iš Maskvos. Šią savaitę jis surengė slaptą inauguraciją, išprovokavęs naujų demonstracijų ir naują Vakarų kritikos bangą.

Prancūzijos prezidentas E. Macronas su sutuoktine Lietuvoje lankysis pirmadienį, tai bus jų pirmasis vizitas šalyje.