Pasaulyje

2020.09.27 09:53

Armėnija skelbia apie 200 Azerbaidžano karių žūtį Kalnų Karabache, Azerbaidžane skelbiama karo padėtis

atnaujinta 07.42
BNS, LRT.lt, ELTA2020.09.27 09:53

Azerbaidžano ginkluotosios pajėgos prarado apie 200 karių per sekmadienį įsiplieskusias įnirtingas kovas Kalnų Karabache, sekmadienį vakare pranešė Armėnijos gynybos ministerijos atstovas Arcrunas Ovanisianas.

Žinios. Linkevičius: Lietuva ragina Armėniją ir Azerbaidžaną spręsti nesutarimus taikiu keliu

„Mūsų duomenimis, žuvo apie 200 azerbaidžaniečių karių, sunaikinta 30 šarvuotos technikos ir 20 bepiločių skraidyklių“, – sakė jis.

A. Ovanisiano žodžiais, Armėnijos netektys – „iš beveik 100 sužeistų karių 90 būklė normali, o kiti buvo išvežti į karo ligoninę Jerevane“.

Anksčiau Armėnija pripažino 16 karių žūtį ir daugiau kaip 100 sužeistų.

Armėnijos gynybos ministerijos atstovas taip pat pareiškė, jog Armėnija turi duomenų, jog Azerbaidžanas šiame kariniame konflikte naudoja samdinius.

Trumpoje spaudos konferencijoje atsakydamas į klausimą apie galimą samdinių iš Sirijos dalyvavimą mūšiuose prieš nepripažintą Kalnų Karabacho respubliką, A. Ovanisianas sakė: „Yra patikslintų duomenų apie samdinius, Turkijos kišimąsi ir turkų ginkluotės naudojimą“.

Atnaujinta 07.42

JT vadovas ragina tuojau pat nutraukti kovas dėl Kalnų Karabacho

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas sekmadienį sakė, jog yra „itin susirūpinęs“ dėl atsinaujinusių karo veiksmų tarp Armėnijos ir Azerbaidžano separatistiniame, Jerevano remiamame Kalnų Karabacho regione.

„Generalinis sekretorius griežtai ragina šalis tuojau pat nutraukti kovas, deeskaluoti įtampą ir nedelsiant grįžti prie prasmingų derybų“, – sakoma A. Guterreso atstovo pareiškime.

Prie pasaulio raginimų nutraukti kruvinus karo veiksmus dėl Kalnų Karabacho prisidėjo ir Jungtinės Valstijos.

JAV valstybės departamentas paskelbė susisiekęs su Armėnija ir Azerbaidžanu, ir „paraginęs abi šalis tuojau pat nutraukti karo veiksmus, pasinaudoti esamais tiesioginiais komunikacijos ryšiais tarp jų, kad būtų išvengta tolesnio eskalavimo ir... nenaudingos retorikos bei veiksmų“.

Atnaujinta 20:00

Azerbaidžaniečių programišiai teigia įsilaužę į maždaug 90 Armėnijos tinklalapių

Azerbaidžano programišių grupė „Karabakh Hacking Team“ pranešė įsilaužusi į maždaug 90 Armėnijos tinklalapių, Azerbaidžanui pradėjus karinę operaciją Kalnų Karabacho konflikto zonos kontaktinėje linijoje.

„Azerbaidžano programišiai „nulaužė“ iki 90 Armėnijos svetainių ir paskelbė prezidento Ilhamo Alijevo žodžius“, – pareiškė programiškų grupė savo kanale „Telegram“.

Pranešime pažymima, kad svetainėse, į kurias buvo įsilaužta, hakeriai paskelbė 2010 metais Karabache žuvusio azerbaidžaniečių kario Mubarizo Ibrahimovo nuotraukas.

Anksčiau buvo pranešta, kad apie dešimt Armėnijos žiniasklaidos priemonių svetainių sekmadienį tapo kibernetinių atakų aukomis, o įsilaužėliai minėtose svetainėse publikavo Azerbaidžano prezidento atvaizdą.

Atnaujinta 19.40

Azerbaidžane nuo armėnų sukilėlių atidengtos ugnies žuvo 5 asmenų šeima

Azerbaidžane per artilerijos ugnį, kurią sekmadienį atidengė Kalnų Karabacho pajėgos, žuvo penkių asmenų šeima, pranešė Azerbaidžanas.

Atsinaujinusios kovos Kalnų Karabache jau lėmė civilių ir karių aukas.

„Dėl [Karabacho sukilėlių] atidengtos ugnies, [Azerbaidžano] Gašalčio kaime žuvo penkių asmenų šeima“, – sakoma Azerbaidžano generalinės prokuratūros pranešime.

Atnaujinta 19.24

Kariniai veiksmai tęsiasi: Azerbaidžano pajėgos nukovė 16 armėnų Kalnų Karabache

Kalnų Karabacho regione žuvo šešiolika Kalnų Karabacho kovotojų, sekmadienį prasidėjus kovoms su Azerbaidžano kariuomene, pranešė pareigūnai.

„Pirminiais duomenimis, 16 (Kalnų Karabacho) karių žuvo, o daugiau nei 100 sužeisti“, – prasidėjus kovoms pranešė Kalnų Karabacho gynybos ministerija.

Sekmadienį apie civilių aukas pranešė ir Baku, ir Jerevanas.

Azerbaidžanas sekmadienį paskelbė karo padėtį ir komendanto valandą sostinėje Baku ir keliuose kituose miestuose.

„Karo padėtis bus įvesta nuo vidurnakčio, taip pat bus taikoma komendanto valanda nuo 21 iki 6 val.“ Baku ir dar keliuose kituose miestuose ir rajonuose, esančiuose arti Karabacho fronto linijos, žurnalistams pranešė Azerbaidžano prezidento atstovas Hikmetas Hadžijevas.

Taip pat Azerbaidžano prezidentūra pranešė, kad Azerbaidžano pajėgos sekmadienį perėmė strateginės reikšmės Murovdago viršukalnę, kuris yra svarbi kontroliuojant susisiekimą tarp Jerevano ir armėnų valdomo anklavo.

Atnaujinta 19.10

Azerbaidžane skelbiama karo padėtis

Kilus kruviniems susirėmimams armėnų separatistų valdomame Kalnų Karabacho regione, Azerbaidžane skelbiama karo padėtis.

Neeilinio posėdžio metu tokiam žingsniui pritarė Azerbaidžano parlamentas, o vėliau pavirtino ir prezidentas.

Karo padėtis pradės galioti nuo sekmadienio vidurnakčio vietos laiku. Be to, nuo pirmadienio vakaro keliuose šalies regionuose naktimis galios komendanto valanda.

Atnaujinta 18.10

Armėnijos premjeras pareiškė, kad Azerbaidžanas „paskelbė karą“ Armėnijos gyventojams

Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas sekmadienį perspėjo tarptautinę bendruomenę dėl Turkijos kišimosi į atsinaujinusias kovas tarp jo šalies ir Azerbaidžano dėl nuo pastarojo atsiskyrusio Kalnų Karabacho regiono.

„Raginu tarptautinę visuomenę panaudoti visus esamus svertus užkirsti kelią Turkijos kišimuisi (į konfliktą), kuris gali kartą ir visiems laikams destabilizuoti Kaukazo regioną“, – per televiziją pasakytoje kalboje pareiškė N. Pašinianas.

Jis pridūrė, kad Turkijos „agresyvus elgesys kelia rimtų nuogąstavimų“, ir pasmerkė Ankaros paramą jos sąjungininkui Baku.

Savo kalboje N. Pašinianas taip pat pareiškė, kad didžiausias šalies priešas Azerbaidžanas paskelbė karą jo tautai po to, kai palei ginčytiną teritoriją kilo aršių susirėmimų.

Azerbaidžano „autoritarinis režimas dar kartą paskelbė karą Armėnijos žmonėms“, per televiziją transliuotoje kalboje pareiškė N. Pašinianas ir pridūrė, kad „esame ant visuotinio karo Pietų Kaukaze slenksčio, kas gali turėti neprognozuojamų pasekmių“.

Atnaujinta 17.56

NATO atstovas paragino nutraukti veiksmus, atnaujinti derybas

NATO yra itin susirūpinusi dėl didelio masto karinių veiksmų palei Kalnų Karabacho konflikto zonos kontaktinę liniją, pareiškė NATO generalinio sekretoriaus specialusis atstovas Kaukazo ir Centrinės Azijos klausimais Jamesas Appathurai.

Jis paragino šalis nedelsiant nutraukti karinius veiksmus, dėl kurių jau nukentėjo civiliai. Jo teigimu, nėra karinio sprendimo šiam konfliktui.

Armėnija ir Azerbaidžanas turi atnaujinti derybas ir siekti taikos konflikto sprendimo. NATO palaiko ESBO Minsko grupės pastangas.

Atnaujinta 16.14

Turkijos prezidentas žada paramą Azerbaidžanui Kalnų Karabacho konflikte

Turkija sekmadienį pažadėjo visišką paramą Baku ir paragino Armėniją nutraukti savo „agresiją“ po to, kai nuo Azerbaidžano atsiskyrusiame Kalnų Karabacho regione kilo rimtų susirėmimų, tarp Armėnijos ir Azerbaidžano jau ne vieną dešimtmetį tebesitęsiant teritoriniam konfliktui dėl šio regiono.

Turkija yra viena pagrindinių Bakų sąjungininkų, kurią sieja kultūriniai ir kalbiniai ryšiai su Azerbaidžanu. Ankara nepalaiko diplomatinių santykių su Jerevanu dėl šalių konflikto, susijusio su masinėmis armėnų žudynėmis Osmanų imperijos laikotarpiu, ką Armėnija laiko genocidu.

„Turkijos žmonės, kaip visada, palaikys mūsų azerbaidžaniečius brolius visomis išgalėmis“, – tviteryje pareiškė Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.

Jis taip pat apkaltino Armėniją „esant didžiausia grėsme taikai ir stabilumui regione“ ir sukritikavo tarptautinę bendruomenę dėl „reikalingos ir pakankamos reakcijos“ į Armėnijos „agresiją“ stokos.

R. T. Erdoganas taip pat pranešė, kad telefonu kalbėjosi su Azerbaidžano prezidentu Ilhamu Aljevu ir pokalbio metu „tapo jo apgalvotos ir ryžtingos pozicijos liudininku“.

„Armėnijos agresija yra didžiausia kliūtis taikai ir stabilumui Kaukaze, ir ji turėtų atsisakyti šios agresijos, kuri įstums regioną į ugnį“, – išplatintame pareiškime sakė Turkijos gynybos ministras Hulusi Akaras.

Turkijos prezidento atstovas spaudai Ibrahimas Kalinmas „griežtai“ pasmerkė susirėmimus ir pareiškė, kad Armėnija „dar kartą pažeidę tarptautinę teisę“. Jis paragino tarptautinę bendruomenę „nurodyti nutraukti šią pavojingą provokaciją“.

Sekmadienį telefoninio pokalbio metu kilusią krizę aptarė ir Turkijos ir Rusijos užsienio reikalų ministrai Mevlutas Cavusoglu ir Sergejus Lavrovas pranešė turkų diplomatinis šaltinis, nepateikęs daugiau detalių.

Azerbaidžanas pareiškė užėmęs šešis savo kaimus

Atnaujinta 15.11

Azerbaidžanas sekmadienį pareiškė per įnirtingus susirėmimus prie ginčijamo Kalnų Karabacho regiono fronto linijos užėmęs savo šešis kaimus, kuriuos kontroliavo armėnų pareigūnai.

„Išlaisvinome šešis kaimus – penkis Fizulio rajone ir vieną Džabrailo rajone“, – naujienų agentūrai AFP pareiškė gynybos ministerijos atstovas.

Kalnų Karabachas yra pasiskelbęs savarankišku dariniu, galinčiu nuspręsti savo likimą, tačiau Azerbaidžanas nori susigrąžinti 7 teritorijas, kurias kontroliuoja Armėnija.

Paskelbė karinę padėtį

Pranešama, kad per įnirtingus susirėmimus, sekmadienį kilusius prie Kalnų Karabacho fronto linijos tarp Azerbaidžano pajėgų ir armėnų pajėgų, žuvo moteris ir vaikas iš Armėnijos.

Kilus įnirtingiems susirėmimams prie Kalnų Karabacho fronto linijos, per kuriuos, kaip pranešė Baku ir Jerevanas, nebuvo išvengta civilių aukų, Armėnija sekmadienį paskelbė karinę padėtį ir karinę mobilizaciją. „Vyriausybė nusprendė paskelbti karinę padėtį ir visuotinę mobilizaciją“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas.

Jis taip pat nurodė piliečiams „rengtis ginti mūsų šventąją tėvynę“.

„Renkitės ginti mūsų šventąją tėvynę“, – parašė N. Pašinianas feisbuke.

Prie Kalnų Karabacho fronto linijos sekmadienio ryte prasidėjo nuožmūs susirėmimai. Ir Baku, ir Jerevanas pranešė apie civilių aukas.

Kalnų Karabacho regione žuvo civilių abiejose konflikto pusėse.

„Paskelbiau karinę padėtį ir visų vyresnių nei 18 metų karo prievolininkų mobilizaciją", – per skubiai sušauktą parlamento posėdį pagrindiniame regiono mieste Stepanakerte pareiškė Kalnų Karabacho prezidentas Araikas Arutiunianas.

„Yra pranešimų apie žuvusiuosius ir sužeistuosius tarp civilių ir kariškių“, – nurodė Azerbaidžano prezidentūra.

Tuo tarpu Kalnų Karabacho ombudsmenas pranešė apie regiono „civilių gyventojų aukas“.

Kalnų Karabache sekmadienį kilus įnirtingiems susirėmimams, Lietuva ragina Armėniją ir Azerbaidžaną spręsti nesutarimus taikiu keliu, teigia užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Jis perspėja, kad dabartinė situacija gali eskaluotis iki pražūtingo karo, pareikalausiančio daugybės civilių aukų.

„Labai atidžiai stebime situaciją ir tikrai tai gali įsiliepsnoti į labai didelį konfliktą – be jokios abejonės. Ar tai įvyks, parodys laikas, dabar sunku kažką pasakyti. Bet tos šalys, kurios aktyviai dalyvavo kaip vadinamos kontaktinės Minsko grupės šalys, tai Prancūzija, Jungtinės Valstijos, Rusija, ESBO, matyt, kad dabar turi labai stipriai suaktyvinti savo dalyvavimą“, – BNS sekmadienį sakė L. Linkevičius.

„Nes jeigu tai įsiplieks į platesnio pobūdžio karinius veiksmus, tai bus labai daug civilių aukų ir vargu ar tai išspręs situaciją iš principo, nes tiktai taikus dialogas gali išvesti iš krizės“, – pridūrė jis.

Nuo 1994 metų tarpininkaujant Rusijai, JAV ir Prancūzijai vedamos derybos, kuriose mėginama išspręsti ginčą dėl Kalnų Karabacho – vieną didžiausių konfliktų, kilusių po Sovietų Sąjungos žlugimo 1991 metais. Tačiau ilgalaikės išeities iš aklavietės iki šiol nerasta.

„Nes jeigu tai įsiplieks į platesnio pobūdžio karinius veiksmus, tai bus labai daug civilių aukų ir vargu, ar tai išspręs situaciją iš principo, nes tiktai taikus dialogas gali išvesti iš krizės“, – pridūrė ministras.

L. Linkevičius teigia, kad jis jau bandė susisiekti su konfliktuojančių šalių atstovais.

„Čia prasidėjo viskas anksti ryte. Mėginau susisiekti su abiem ministrais, pavyko pakalbėti su Armėnijos ministru. Tai, jo teigimu, visa kontaktine linija, visu frontu vyksta apšaudymai, dalyvauja aviacija. Jų teigimu, jie mato taip pat ir Turkijos aviaciją netoli sienos, ir aukų, yra daug sužeistų, apšaudytas Stepanakertas“, – sakė ministras.

Pasak jo, bandoma užmegzti ryšį ir su Azerbaidžano puse.

„Pavyko tik žinutę nusiųsti, primenant mūsų pokalbius ne taip seniai vykusius, kur jie abu žadėjo tik taikiais būdais spręsti tą konfliktą, kas yra įsipareigota su ESBO Minsko vadinama ta kontaktine grupe. Ir visa tai pakibę ant plauko“, – kalbėjo L. Linkevičius.

„Kiek bendravau su mūsų diplomatais, tiek Baku, tiek Jerevane, tai Azerbaidžane apskritai nėra interneto, neveikia „Twitter'io“ platforma, feisbukas neveikia. Matyt, tai irgi susiję su šitais įvykiais“, – teigė jis.

Anot Lietuvos diplomatijos vadovo, Armėnija ir Azerbaidžanas turėtų stabdyti konfrontaciją ir karinius veiksmus.

„Mūsų raginimas yra vienas, koks ir buvo bendraujant su abiem kolegomis: taip, kaip jie patys yra įsipareigoję, taikiais būdais spręsti konfliktą, būtent tai yra pabrėžta, tai yra pagrindinis argumentas. Ir tą norime priminti, tai yra tarptautiniai įsipareigojimai“, – sakė ministras.

L. Linkevičius įsitikinęs, kad vėl įsiliepsnojusi karinė akistata Kalnų Karabache figūruos ir Prancūzijos prezidento viešnagės Lietuvoje metu kitą savaitę, turint omenyje, kad konflikto reguliavimo derybose dalyvauja ir Prancūzija.

„Kadangi dalyvauja, tai manau, kad, be abejo, bus aptarta ir tuo net neabejočiau“, – komentavo L. Linkevičius.