Pasaulyje

2016.01.03 15:55

Saudo Arabija įvykdė mirties bausmes 47 nuteistiesiems

BNS 2016.01.03 15:55

Saudo Arabijoje šeštadienį pranešta apie įvykdytas mirties bausmes 47 kaliniams, esą nuteistiems už terorizmą. Tarp jų yra ir iškilus šiitų dvasininkas šeichas 56-erių Nimras al-Nimras.

Jis buvo vienas pagrindinių veikėjų per šiitų protestus 2011 metais per vadinamąjį Arabų pavasarį. N. al-Nimro egzekucija gali sužadinti naujus neramumus Saudo Arabijoje, kurioje šiitai sudaro mažumą gyventojų.

Daugiausia jų gyvena karalystės rytuose ir Bahreine, kuriame taip pat buvo kilę smurto per 2011 metų protestus. Tiesa, Bahreine šiitai sudaro daugumą ir reikalauja daugiau teisių iš sunitų monarchijos.

Valstybinė Saudo Arabijos naujienų agentūra (SPA) ir valstybinė televizija, cituodamos Vidaus reikalų ministerijos informaciją, paskelbė 47 asmenų, kuriems buvo įvykdytos egzekucijos vardus. Tai buvo 45 Saudo Arabijos piliečiai, vienas – Čado, ir vienas – Egipto.

N. al-Nimras energingai kritikavo Bahreino vyriausybę, kurios monarchai sunitai šiurkščiai užgniaužė šiitų protestus 2011-aisiais. Tada Saudo Arabija į Bahreiną, mažytę salos šalį, įvedė savo karius, kad padėtų vietinėms pajėgoms sustabdyti bekylantį sukilimą.

Žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ nuosprendį šiam dvasininkui įvertino kaip Saudo Arabijos valdžios kampaniją, surengtą „visiems nesutinkantiems sutriuškinti“.

Prieš suimamas 2012 metais N. al-Nimras kalbėjo, kad žmonės nenori tokių valdytojų, kurie žudo ir skriaudžia protestuotojus. Per teismą jo buvo paklausta, ar jis nesutinka su valdančiąja Al Saudo gimine.

„Jeigu neteisybė prieš šiitus rytuose liausis, tada mano nuomonė bus kitokia“, – taip, anot jo brolio Mohammedo, atsakė dvasininkas. Brolis stebėjo teismo procesą salėje ir kalbėjo naujienų agentūrai „The Associated Press“ prieš nuosprendžio paskelbimą.

Teismas pripažino N.al-Nimrą kaltu dėl to, kad jis „nepakluso“ karalystės valdytojams ir ėmėsi ginklų prieš saugumo pajėgas, sakė Mohammedas.

N.al-Nimras neneigė jam pareikštų politinių kaltinimų, bet sakė niekada nenešiojęs ginklo ir neraginęs imtis smurto.

Saudo Arabija pernai įvykdė mažiausiai 157 egzekucijas. Nukirsdinimų skaičius buvo didžiausias šioje karalystėje per du pastaruosius dešimtmečius, nurodė kelios žmogaus teisių organizacijos, renkančios informaciją apie pasaulyje mirties bausmių vykdymą pasaulyje.