Pasaulyje

2020.09.25 22:07

Rytų Ukrainoje nukritus kariniam lėktuvui, žuvo 26 žmonės, svarstomos keturios avarijos versijos

atnaujinta 16.10
LRT.lt, BNS2020.09.25 22:07

Naujausiais duomenimis, Ukrainos rytinėje Charkivo srityje penktadienį sudužus kariniam lėktuvui žuvo 26 žmonės. Tyrėjai svarsto keturias Ukrainos oro pajėgų karinio lėktuvo „An-26“ avarijos Charkivo srityje versijas, šeštadienį pranešė Ukrainos valstybinio tyrimų biuro spaudos tarnyba.

Atnaujinta 16.10

Prezidentas Volodymyras Zelenskis atvyko į tragedijos vietą netoli Charkivo miesto šalies rytuose, kur penktadienio vakarą nukrito orlaivis „Antonov-26“, skraidinęs 20 jaunų kariūnų ir septynis įgulos narius.

Maždaug už dviejų kilometrų nuo Charkivo karinės oro bazės nukritęs lėktuvas užsiliepsnojo. Ugniagesiai liepsnas gesino valandą.

Buvo patvirtinta, kad 22 žmonės žuvo, o du buvo sužeisti. Šeštadienį buvo rasti dar trijų asmenų palaikai, o vienas iš dviejų sužeistųjų mirė ligoninėje.

„Ukraina neteko 26 garbingų sūnų“, – feisbuke parašė V. Zelenskis, paskelbęs šeštadienį gedulo diena.

„Dvidešimt penki žmonės žuvo vietoje“, – parašė prezidentas ir pridūrė, kad dar vienas smarkių nudegimų patyręs kariūnas mirė ligoninėje.

„Sunku rasti žodžių, kurie išreikštų šios netekties sukeltą skausmą“, – pridūrė V. Zelenskis.

Pasak prezidento, avarijos priežastis turėtų būti nevilkinant nustatyta ir atliktas „objektyvus“ tyrimas.

Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) pranešė, kad lėktuvu buvo vykdomas mokomasis skrydis, tačiau patys Charkivo nacionalinių oro pajėgų universiteto kariūnai orlaivio nevaldė.

SBU, remdamasi preliminaria informacija, teigė, kad pilotas pranešė apie variklio gedimą, o po septynių minučių lėktuvas trenkėsi į žemę.

Ukrainos gynybos ministras Andrijus Taranas teigė, kad „lėktuvas greičiausiai sparnu užkabino žemę“ ir tada užsidegė.

„Viskas vyko pagal planą: lėktuvas vykdė kariūnų mokomąjį skrydį“, – sakoma Gynybos ministerijos paskelbtame pranešime.

Ministro teigimu, prie šturvalo sėdėjo instruktorius, o kariūnai pakaitomis stebėjo instruktoriaus darbą kabinoje.

A. Taranas pažymėjo, kad lėktuvas buvo pagamintas 1977 metais, tačiau buvo geros būklės.

Užuojautą pareiškė keli užsienio šalių lyderiai, įskaitant Lenkijos prezidentą Andrzejų Dudą, Kanados ministrą pirmininką Justiną Trudeau ir Europos Sąjungos diplomatijos vadovą Josepą Borrellį.

„Siunčiame nuoširdžią užuojautą kariūnų, pareigūnų ir įgulos narių, žuvusių ar sužeistų per lėktuvo „An-26“ katastrofą, šeimoms bei artimiesiems,“, – feisbuke parašė JAV ambasada Ukrainoje.

Orlaivyje buvo 27 žmonės – 20 kursantų ir septyni Charkivo oro pajėgų universiteto karininkai.

Prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė įsaką dėl gedulo paskelbimo šalyje.

Skelbiama, kad katastrofą išgyvenę asmenys prieš smūgį į žemę iššoko iš lėktuvo. Jau anksčiau „Interfax“, remdamasi kariškių pranešimais, skelbė, kad yra žuvusiųjų ir sužeistųjų.

Atnaujinta 12.12

Tyrėjai svarsto keturias Ukrainos oro pajėgų karinio lėktuvo „An-26“ avarijos Charkivo srityje versijas, šeštadienį pranešė Ukrainos valstybinio tyrimų biuro spaudos tarnyba.

„Tikrinamos šios tyrimo versijos: katastrofa dėl techninių orlaivio įrangos gedimų; katastrofa dėl netinkamo įgulos narių pareigų vykdymo; netinkamas už skrydžio valdymą atsakingų asmenų tarnybinių pareigų vykdymas; netinkama orlaivio priežiūra ir jo parengimas skrydžiui“, – rašoma pranešime.

Savo ruožtu Vidaus reikalų viceministras Antonas Heraščenka pranešė, kad norint nustatyti per orlaivio „An-26“ žuvusiųjų asmens tapatybes, reikės atlikti DNR tyrimus.

„Šiuo metu Ivano Kožedubos vardo universitetas [oro pajėgų universitetas, kurio kariūnai skrido lėktuvu] organizuoja darbą su artimaisiais. Visiems buvo paskambinta, o šiandien paimsime DNR mėginius, nes, deja, dalį žuvusiųjų bus galima identifikuoti tik palyginus jų DNR su artimųjų DNR“, – šeštadienį kalbėjo A. Heraščenka televizijos kanalo „Ukraina-24“ eteryje.

„Kiekvienas žingsnis yra fiksuojamas nuotraukose ir vaizdo įrašuose, nes visa tai yra būtina kiekvienai katastrofos sekundei atkurti“, – pažymėjo A. Heraščenka

Atnaujinta 09.43

„Lėktuvo nukritimo vietoje rugsėjo 26-ąją 9 val. po fiuzeliažu (orlaivio korpusu – LRT.lt) rastas žuvusiojo kūnas, dar dviejų žmonių paieškos tęsiamos“, – platformoje „Telegram“ pranešė Nepaprastųjų situacijų valstybinė tarnyba.

Atnaujinta 08.49

Tyrimų biuras prašo liudininkų pagalbos.

„Prašome žmonių, turinčių nuotraukų, vaizdo įrašų iš vaizdo įrašymo įrenginių ir mobiliųjų telefonų iš aviakatastrofos vietos, atsiųsti savo kontaktinius duomenis“, – sakoma naktį į šeštadienį paskelbtame Valstybinio tyrimų biuro pranešime.

Po incidento Generalinė prokuratūra pradėjo baudžiamąją bylą dėl skrydžių ir rengimosi jiems taisyklių pažeidimo, sukėlusio nelaimę ir sunkias pasekmes.

Šeštadienį į Charkivo sritį nuvykti Ukrainos prezidentas

Meduza.io praneša, kad jų turimais duomenimis, lėktuvas buvo skiriamas mokomiesiems skrydžiams. Šį vakarą juo turėjo skristi kariai, kurie vykdė mokomąjį skrydį.

057.ua praneša, kad skrydį vykdė Ukrainos ginkluotojų karinių oro pajėgų universiteto kariūnai. Jie atliko mokomąjį skrydį. Lėktuve buvo 21 kursantas ir 7 įgulos nariai.

Liudininkų teigimu, lėktuvas tiesiog smigo žemėn.

Šeštadienį į Charkivo sritį dėl nelaimės žada nuvykti Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

„Skubiai kuriame komisiją visų tragedijos aplinkybių ir priežasčių tyrimui. Atitinkamą nurodymą daviau premjerui. Įvykio vietoje jau dirba paieškų komanda. Rytoj būsiu Charkivo srityje“, – parašė prezidentas penktadienį feisbuke.