Pasaulyje

2020.09.25 17:27

Aukso medaliu už drąsą apdovanota žiurkė – gelbsti gyvybes aptikdama minas

LRT.lt2020.09.25 17:27

Didžioji afrikinė žiurkėnžiurkė Magawa buvo apdovanota prestižiniu aukso medaliu už drąsa darbe – ji užuodžia minas, rašo BBC.

Per savo karjerą Magawa aptiko 39 minas ir 28 nesprogusius amunicijos vienetus. Jungtinės Karalystės veterinarinė labdaros tarnyba PDSA apdovanojo žiurkę „už gyvybes gelbstintį atsidavimą tarnybai, aptinkant ir padedant išvalyti mirtinas minas Kambodžoje“.

Šioje Pietryčių Azijos šalyje, manoma, yra apie 6 mln. minų.

Ant PDSA medalio išgraviruotas užrašas „Už gyvūnų drąsą ar atsidavimą tarnybai“. Iš 30-ies šio medalio laureatų Magawa yra pirmoji žiurkė.

7-erių metų amžiaus graužiką apmokė Belgijoje registruota labdaros organizacija „Apopo“, kuri veikia Tanzanijoje, ir yra žinoma kaip rengianti „HeroRATs“ gyvūnus – šie aptinka minas bei tuberkuliozę naudodamiesi uosle. Gyvūnai gauna sertifikatą po metus trunkančių mokymų, rašo BBC.

Magawa sveria 1,2 kg, yra 70 cm ilgio – nors tai gerokai daugiau už kitų rūšių žiurkes, būdama tokia lengva ji nedetonuoja minų, ant jų užlipusi.

Žiurkės yra išmokomos atpažinti minose esančias chemines medžiagas, todėl jų nesuklaidina metalo nuolaužos po žeme. Aptikę sprogmenį, gyvūnai krapšto žemės paviršių, ir taip įspėja prižiūrėtojus.

Magawa apieško teniso aikštelės dydžio lauką per 20 minučių – anot „Apopo“, žmogui su metalo ieškikliu šis darbas truktų 2–4 dienas.

Dabar ši žiurkė dirba tik pusvalandį per dieną ir artėja jos išėjimo į užtarnautą poilsį laikas – dabar ją prižiūrėti namo galės pasiimti nauji šeimininkai, užpildę formą internete.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt