Pasaulyje

2020.09.27 17:47

Mėgstamiausia Churchillio šnipė – lenkė gelbėjo nuo egzekucijų ir nugvelbė Hitlerio planus

Marek Grzegorczyk, Emerging Europe, LRT.lt2020.09.27 17:47

Šią savaitę „English Heritage“ atidengė prestižinę mėlyną lentelę, skirtą Antrojo pasaulinio karo lenkų specialiajai agentei Christine Granville, kurią Winstonas Churchillis kartą pavadino „mėgstamiausia šnipe“.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Emerging Europe“ originalus kūrinys.

Naujoji lentelė atidengta prie viešbučio „Lexham Gardens“ (tuomet čia veikė viešbutis „Shelbourne“), Kensingtone – po karo šis lenkų bendruomenės centre esantis viešbutis buvo tapęs Ch. Granville namais.

Garsiosios Londono mėlynosios lentelės, susiejančios žmones iš praeities su dabartiniais pastatais, pradėtos kabinti dar 1866 m. Manoma, kad tai yra seniausias tokio pobūdžio atminties įprasminimas pasaulyje.

Antrojo pasaulinio karo metais Christine Granville buvo pirmoji ir ilgiausiai savo pareigas Didžiojoje Britanijoje ėjusi šnipė moteris. Ch. Granville, kurios tikroji pavardė buvo Krystyna Skarbek, gimė 1908 m. Varšuvoje, o prie Didžiosios Britanijos žvalgybos prisijungė 1939 m., kai Vokietija įsiveržė į jos gimtąją Lenkiją.

„Aistringa Lenkijos patriotė, įgudusi slidininkė ir bebaimė nuotykių ieškotoja“ – taip Ch. Granville apibūdino ją užverbavęs agentas ir ji sėkmingai tarnavo net trijuose karo frontuose: Rytų Europoje, Artimuosiuose Rytuose ir Vakarų Europoje.

Karo metais agentei teko naudoti įvairius slapyvardžius, tačiau pačioje tarnybos pradžioje jai buvo išduotas Didžiosios Britanijos pasas, kur įrašyta Christine Granville pavardė, o ji pati kiek vėliau rašė: „Noriu pasilikti Granville pavardę, kurią pati susigalvojau ir kuria didžiuojuosi“.

Prie sėkmingiausių jos misijų priskiriamas šliuožimas slidėmis per Lenkijos sieną, kai oro temperatūra siekė 30 laipsnių žemiau nulio, mikrofilmo, įrodančio Hitlerio planus pulti Sovietų Sąjungą, gabenimas per visą Europą ir prancūzų pasipriešinimo judėjimo narių verbavimas Gestape.

Sakoma, kad Ch. Granville tapo pirmajame Iano Flemingo romane apie Jamesą Bondą „Casino Royale“ veikiančios Vesper Lynd prototipu.

Bene garsiausias Ch. Granville žygdarbis buvo išlaisvinti Specialiųjų operacijų valdybos (SOE) agentus Francisą Cammaertsą ir Xaną Fieldingą iš vokiečių kalėjimo, likus vos porai valandų iki jų egzekucijos. Ji tai padarė Din le Bene, Prancūzijoje, susitikdama (nepaisant asmeninės rizikos) su Gestapo vadu, atskleisdama jam, kad yra britų agentė, ir grasinimais, melais bei dviejų milijonų frankų kyšio pažadais įtikindama jį paleisti agentus.

Praėjusi keliems metams po incidento Din le Bene, Londone ji savo tėvynainiui taip pat Antrojo pasaulinio karo veteranui sakė, kad derėdamasi su Gestapu, negalvojo apie jai pačiai kylantį pavojų. Tik po to, kai jai ir jos išvaduotiems agentams pavyko pasprukti, Ch. Granville susivokė: „Ką aš padariau! Juk jie galėjo ir mane sušaudyti.“

„Christine Granville narsiai ir pasiaukojančiai tarnavo Didžiajai Britanijai Antrojo pasaulinio karo metais, – sako „English Heritage“ kuruojančioji direktorė Anna Eavis. – Tikimės, kad mūsų mėlynoji lentelė leis daugiau žmonių įsigilinti į jos nepaprastą istoriją ir sužinoti apie jos ryšius su Londonu.“

„Labai dažnai pasipriešinime dalyvavusios moterys yra prisimenamos už jų grožį ir drąsą, o jų pasiekimai tarsi nustumiami į šoną.

Krystyna Skarbek, išgarsėjusi Christine Granville vardu, buvo vienu sėkmingiausiai Antrojo pasaulinio karo metais Didžiajai Britanijai dirbusių specialiųjų agentų, tiek vyrų, tiek moterų, – teigia Ch. Granville biografijos, pavadintos „Šnipė, kuri mylėjo“ (angl. „The Spy Who Loved“), autorė Clare Mulley. – Dėl tokių pasiekimų kaip visos vokiečių įgulos dezertyravimas strategiškai svarbioje Alpių perėjoje ar daugelio vyrų kolegų gyvybės išgelbėjimas W. Churchillis ją pavadino mėgstamiausia šnipe, o Didžioji Britanija apdovanojo Jurgio medaliu ir Britanijos imperijos ordinu.“

Lenkijos ambasadoriaus Londone Arkady`jaus Rzegocki`o liaupsės buvo ne mažiau įtaigios.

„Krystynos Skarbek indėlis sąjungininkų kovoje yra nenuneigiamas, o ji pati mums primena artimą ir sėkmingą Lenkijos ir Didžiosios Britanijos žvalgybos pajėgų bendradarbiavimą, – kalbėjo jis. – Būdama specialiųjų operacijų valdybos (SOE), organizacijos, įsteigtos vykdyti šnipinėjimo, sabotažo ir žvalgybos misijas nacių okupuotoje Europoje, nare ji surinko vertingos žvalgybinės informacijos, kaip antai, itin svarbių duomenų apie nacių rengiamą operaciją „Barbarosa“, kitaip tariant, įsiveržimą į Sovietų Sąjungą.“

„K. Skarbek padarė tokį įspūdį Didžiosios Britanijos ministrui pirmininkui Winstonui Churchilliui, kad šis net pavadino ją mėgstamiausia šnipe, – pridūrė A. Rzegocki. – Man labai malonu ir aš labai didžiuojuosi matydamas, kad „English Heritage“ pagerbė Krystyną Skarbek mėlynąja atminimo lentele, tokiu būdu atiduodami duoklę vienai iškiliausių Antrojo pasaulinio karo slaptųjų agenčių.“

Mėlynojoje „English Heritage“ lentelėje, jau puošiančioje buvusį „Shelbourne“ viešbutį, užrašyti abu buvusios šnipės vardai. Pasibaigus įspūdingai karjerai Antrajame pasauliniame kare, Ch. Granville teko patirti, jos pačios žodžiais tariant, „taikos siaubą“, nes, nepaisant karo žygdarbių, jai iškilo sunkumų, tampant pilnateise Didžiosios Britanijos piliete.

„Shelbourne“ viešbutis, tuo metu priklausęs Pagalbos Lenkijai draugijai, suteikė jai nebrangų būstą. Jis tapo jai namais nuo 1949 m. iki pat tragiškos mirties 1952 m. nuo pamišusio persekiotojo rankos. Ch. Granville užpuolikas Dennisas Muldowney buvo nuteistas ir 1952 m. rugsėjį pakartas Pentonvilio kalėjime.

1971 m. „Shelbourne“ viešbučio sandėliuke buvo rastas lagaminas su Ch. Granville drabužiais, dokumentais, SOE išduotu durklu. Specialiosios agentės durklas, medaliai ir kai kurie dokumentai šiuo metu yra saugomi Naitsbridže (Londone) įsikūrusiame Lenkijos institute ir Sikorskio muziejuje.

Christine Granville yra paskutinė Antrajame pasauliniame kare tarnavusi moteris slaptoji agentė, pagerbta mėlynąja „English Heritage“ lentele. Kiek anksčiau tokios garbės nusipelnė Violette Szabo ir Noor Inayat Khan.

Vos 14 proc. iš daugiau kaip 950 po visą Londoną išsibarsčiusių mėlynųjų lentelių yra skirta moterims ir nors šis skaičius dar labai mažas, nuo 2016 m., kai „English Heritage“ paskelbė „lentelių moterims“ kampaniją, jis smarkiai išaugo.

Šiais metais dar planuojama atidengti lentelę vienai garsiausių 20 a. menininkių Barbarai Hepworth.