Pasaulyje

2020.09.26 13:01

Naciams – didvyriai, o romėnams – barbarai: kokie mitai supa germanų gentis

LRT.lt2020.09.26 13:01

Romėnai juos laikė barbarais, naciai manė esant didvyriais: Berlyne surengta archeologinė paroda dekonstruoja su germanų gentimis susijusius mitus ir legendas, rašo „Deutsche Welle“. 

Pirmas dalykas, kurį sužino parodos „Germanų gentys: archeologinė perspektyva“ lankytojai yra tai, kad niekada nebuvo vieningos germanų genties, nebuvo vienos grupės žmonių, kuri būtų save vadinusi „germanais“.

Tai buvo daug įvairių genčių, gyvenusių kaimo bendruomenėse ir išplitusių gana didelėje teritorijoje. Nuo 1 a. iki 4 a. germanų gentys gyveno į vakarus nuo Reino ir į šiaurę nuo Dunojaus plytinčiose žemėse.

Galerijoje „James-Simon-Galerie“ surengta paroda suteikia galimybę pažvelgti į jų gyvenimo būdą. „Ši paroda ypatinga tuo, kad tai yra pirmas kartas, kai didelėje teritorijoje tarp Reino ir Vyslos gyvenusios germanų tautos pristatomos kaip visuma“, – sako parodos kuratorius Heino Neumayeris iš Berlyne įsikūrusio Priešistorės ir ankstyvosios istorijos muziejaus.

Anot jo, ankstesnėse parodose visas dėmesys buvo skiriamas atskiriems istorijos aspektams, pavyzdžiui, legendiniam Teutoburgo miško mūšiui, rašo „Deutsche Welle“.

Apie 100-uosius metus po Kristaus Romos istorikas Tacitas aprašė šalį, kurią pavadino „Germania“. „Skirtingos šalies vietos labai skiriasi, tačiau iš esmės didesnė jos dalis yra gana niūri, nes ją dengia pirmapradžiai miškai“, – rašė jis.

Archeologiniai radiniai Vokietijoje, Danijoje, Lenkijoje ir Rumunijoje rodo, kad germanų gentys, skirtingai nuo daugiausia miestuose susitelkusių romėnų, iš tiesų gyveno kaimeliuose, neturėjo įtvirtintų kelių, tačiau tikrai nebuvo įsikūrusios pirmapradžiuose miškuose. Kasinėjimai parodė, kad kai kuriose srityse gyvenvietės nebuvo viena nuo kitos nutolusios daugiau kaip 12 km, dažnai jos buvo pakankamai arti, jas skyrė tik dirbami laukai ir ganyklos, rašo „Deutsche Welle“.

Romėnai ir germanų gentys

Germanų gentys buvo ekonomiškai nepriklausomos. Pagrindinis jų pragyvenimo šaltinis buvo žemdirbystė ir gyvulininkystė. Archeologai rado daug nedidelių, dailiai padarytų galvijų figūrėlių, kurios leidžia manyti, kad germanams buvo būdingas galvijų kultas – karvės turėjo vertę.

Gentys pačios pasigamindavo tai, ko joms reikėjo. Buvo sunaudojamos visos paskersto gyvulio dalys, įskaitant odą, sausgysles ir net kaulus, iš kurių darydavo šukas.

Parodos eksponatai liudija, kad germanai buvo puikiai įvaldę kalvystės amatą. Jie naudojo specialius įrankius, kuriais dekoruodavo papuošalus ir įvairios paskirties indus. Kalviai žinojo kaip apdirbti brangiuosius metalus. Kai kurie jų keliavo po šalį kaip klajojantys amatininkai, o tai leido įgyti naujų įgūdžių, pasimokyti net iš romėnų, su kuriais germanų gentys taip dažnai kariavo.

Pagrindinis parodos akcentas iliustruoja hibridinę kultūrinę techniką – 3 a. dekoruodamas centrinę gynybinio skydo dalį kalvis panaudojo romėnišką indą, kurį paauksavo iš romėnų išmoktu būdu.

Nacių garbinimo objektas

Analogiškoje parodoje, surengtoje gretimame „Neues Museum“ ir pavadintoje „Germanų gentys. 200 metų mitų, ideologijos ir mokslo“, pristatoma „besikeičianti germanų genčių tyrimo istorija“ ir kokį vaidmenį šiuose pokyčiuose suvaidino Berlyno muziejai, rašo „Deutsche Welle“.

Vienas iš jos eksponatų – nacių propagandinis filmukas, atskleidžiantis jų požiūrį į germanų gentis. Filme vaizduojamas eksponatas iš Berlyno valstybinio muziejaus kolekcijos, ant kurio matyti ryškiomis spalvomis išpiešta svastika. Jis pasitelktas kaip nacių propaguojamų germaniškų šaknų įrodymas.

Anot kuratoriaus H. Neumayerio, abi parodos yra labai svarbios, nes kraštutinės dešinės atstovai vis dažniau vartoja ir, reikia pasakyti, ne visiškai teisingai, žodį „germanai“. „Mes, archeologai, norime paprieštarauti šiai idėjai, nes tai, ką žmonės kalba apie germanų gentis, yra pasenusi informacija, – sako jis. – Germanai nebuvo nei tauta, nei valstybė.“

Šį terminą sugalvojo romėnai ir vartojo jį gentims, gyvenusioms į šiaurę nuo Alpių, apibūdinti. Tik tiek.