Pasaulyje

2020.09.25 13:46

Išpuolis prie buvusios „Charlie Hebdo“ redakcijos – sulaikyti du asmenys, 4 žmonės sužeisti

atnaujinta 17.58
LRT.lt, BNS2020.09.25 13:46

Paryžiuje, prie buvusios satyrinio žurnalo „Charlie Hebdo“ redakcijos, peiliais buvo subadyti mažiausiai 4 žmonės. Dviejų iš jų būklė sunki, praneša „BFM TV“.

Naujienų agentūra AFP praneša, kad policija sulaikė du įtriamuosius.

Incidentas įvyko Richard Lenoir bulvare Prancūzijos sostinėje, gyventojams nurodoma vengti aplinkinių vietų.

Į įvykio vietą yra nuvykęs Prancūzijos premjeras Jeanas Castex, kartu su vidaus reikalų ministru Geraldu Darmaninu.

Premjeras sakė, kad ataka surengta priešais kas savaitę leidžiamo žurnalo buvusią redakciją Paryžiaus centre. Leidinio dabartinis adresas neskelbiamas saugumo sumetimais.

2015 metų sausio 7 dieną broliams Saidui ir Cherifui Kouachi pradėjus šaudyti savaitraščio redakcijoje, žuvo 12 žmonių, tarp jų kai kurie garsiausi Prancūzijos karikatūristai. Aukos yra devyni leidinio redakcijos darbuotojai, apsaugos darbuotojas, pastato lankytojas ir lauke buvęs policijos pareigūnas.

Tabu nepaisantis „Charlie Hebdo“ stilius, įskaitant publikuotas pranašo Muhammado karikatūras, suskaldė visuomenę.

Nuo to laiko, kai prasidėjo teismo procesas, paskatinęs „Charlie Hebdo“ pakartotinai publikuoti prieštaringai vertinamas pranašo Muhammado karikatūras, „gavome visokiausių siaubingų žinučių, taip pat ir „al Qaeda“ grasinimų, raginimų užbaigti brolių Kouachi pradėtą darbą“, anksčiau šią savaitę sakė žurnalo žmogiškųjų išteklių vadovė Marika Bret.

„Al Qaeda“ anksčiau šį mėnesį pagrasino „Charlie Hebdo“ pakartoti jo darbuotojų žudynes.

Daugiau nei 100 Prancūzijos leidinių trečiadienį paragino žmones paremti „Charlie Hebdo“ kovoje prieš „laisvės priešus“.

Policija iš namų perkėlė „Charlie Hebdo“ žmogiškųjų išteklių vadovę Mariką Bret, praėjusią savaitę sulaukusią grasinimų nužudyti.

Teismas atsinaujino

Teismas Paryžiuje buvo atnaujintas po vienos dienos pertraukos, paaiškėjus, kad vienam iš įtariamųjų atliktas COVID-19 testas buvo neigiamas.

Rugsėjo 2 dieną prasidėjęs procesas buvo atidėtas iki ketvirtadienio teisiamųjų suole pasijutus blogai Nezarui Mickaeliui Pastorui Alwatikui.

Penktadienį jis sugrįžo į teismo salę po to, kai pirmininkaujantis teisėjas vėlai ketvirtadienį informavo gynybą ir prokurorus, kad testo rezultatai leidžia toliau nagrinėti bylą.

Po 2015-ųjų sausio įvykdytų žudynių Prancūzijoje nusirito islamistų smurto banga, pareikalavusi 258 žmonių gyvybių ir privertusi šalį susimastyti dėl pajėgumo išsaugoti saugumą ir harmoniją savo daugiakultūrėje visuomenėje.

Nagrinėja kaip teroro aktą

Su terorizmu kovojanti Prancūzijos prokuratūra penktadienį pranešė pradėjusi tyrimą dėl išpuolio peiliu. Sulaikytas įtariamas užpuolikas bus apklaustas dėl „su terorizmu susijusio pasikėsinimo nužudyti“ ir „sąmokslo su teroristais“, nurodė prokurorai.

Be to, sostinės policija sulaikė dar vieną asmenį dėl šio incidento, informavo teisminis šaltinis.

Kaip pranešama, šis asmuo buvo sulaikytas prie Bastilijos aikštės, esančios šalia atakos vietos, tačiau jo sulaikymo priežastys dar neaiškios.

Sužeisti kolegos

Vienas informacinės agentūros „Premieres Lignes“ darbuotojas pranešė, kad per ataką nukentėjo du jo kolegos.

„Du kolegos gatvėje rūkė cigaretes. Išgirdau riksmus. Nuėjau prie lango ir pamačiau, kad kruviną kolegą vijosi vyras su mačete“, – pasakojo darbuotojas.

„Žinome, kad du mūsų kolegos yra sužeisti, tačiau šiuo metu daugiau nieko nežinome“, – pridūrė jis.

Iškart po incidento buvo uždarytos penkios mokyklos – niekam nebuvo leidžiama nei išeiti, nei įeiti.

„Paryžiuje įvyko rimtas įvykis“, – pareiškė premjeras Jeanas Castexas, besiruošęs pokalbiui su žurnalistais per vizitą šiaurės Paryžiuje, bet buvo priverstas atšaukti renginį, kad nuvyktų į Vidaus reikalų ministerijos krizių valdymo centrą.

Jis pridūrė, kad ataka surengta priešais kas savaitę leidžiamo žurnalo buvusią redakciją Paryžiaus centre. Leidinio dabartinis adresas neskelbiamas saugumo sumetimais.

„Apie vidurdienį išėjome papietauti restorane. Mums atvykus vadybininkas pradėjo šaukti: „Bėkite, bėkite, vyksta ataka“... Mes užsirakinome ir pasilikome salone kartu su keturiais klientais“, – AFP pasakojo 23 metų kirpėjas Hassani Erwanas.

Michelis išreiškė „visišką solidarumą“

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles`is Michelis penktadienį išreiškė paramą Prancūzijai po jos sostinėje netoli buvusios satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ redakcijos surengto išpuolio peiliu, per kurį buvo sunkiai sužeisti du žmonės.

„Visos mano mintys yra su šio bailaus smurto akto aukomis. Terorui nėra vietos Europos teritorijoje, – tviteryje parašė buvęs Belgijos premjeras. – Reiškiu visišką solidarumą su Prancūzijos žmonėmis šio naujo sunkaus išbandymo metu.“