Pasaulyje

2020.09.25 21:28

Protestų simboliu Minsko namuose tapo piešinys ant sienos – nuo pareigūnų gina visi gyventojai

Raman Vasiukovich, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2020.09.25 21:28

Jei viskas priklausytų tik nuo daugiabučių kiemuose vykstančių karštų diskusijų, pergalė „mūšyje“ dėl nedidelio lopinėlio sienos šalia viename iš Minsko mikrorajonų įsikūrusios vaikų žaidimo aikštelės, lemtų kardinalius režimo pokyčiu.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Kiek šiauriau Minsko centro – įprastos bene kas vakarą nuo pat ginčytinų rugpjūčio 9 d. Baltarusijos prezidento rinkimų vykstančių protestų vietos – esantis daugiabučio kiemas yra tapęs pasipriešinimo vis dar tebesitęsiančiam Aliaksandro Lukašenkos valdymui simboliu.

Trečiuoju numeriu pažymėto namo kiemą vietos gyventojai praminė „Permainų aikšte“. Jiems patiems teko įsikišti, kad apsaugotų opozicijai dedikuotą piešinį ant sienos.

Piešiniu ant sienos buvo pagerbti du didžėjai – Kirilas Halanavas ir Uladzislauas Sakalouskis – nubausti už tai, kad rugpjūčio 7 d. vykusiame valdžią palaikančiame mitinge paleido sovietinių laikų protestų dainą.

Savavališkai renginyje paleidę Viktoro Cojaus dainą „Peremen“ („Norime permainų“), vaikinai buvo sulaikyti ir gavo 10 parų arešto, tačiau juodai baltas jų, iškėlusių virš galvos rankas su opozicijos pergalės ženklais, atvaizdas netrukus atsidūrė ant sienos minėtame kieme.

Nuo to laiko šalia sūpynių ir vaikų žaidimų namelio esanti siena tapo mūšio zona – kaukėti milicijos lydimi vyrai atvyksta uždažyti didžėjų atvaizdo, o jiems išvykus, vietos gyventojai greitai nuvalo ant viršaus užteptus dažus.

„Atkuriame tai, ką uždažė neaišku iš kur atvykę nenustatyti asmenys, vandalai, – vienas šalia esančio daugiabučio gyventojais aiškino naujienų tarnybai „Current Time“. – Tai – mūsų kiemas ir čia galioja mūsų taisyklės. Tačiau kažkokie žmonės atvažiuoja ir naikina tai, ką mes sukūrėme.“

Dėl nesibaigiančių valdžios ir vietos gyventojų grumtynių daugiabučio kiemas atsidūrė visuomenės dėmesio centre. Vakarais čia susirenkančios minios palinksminti atvyko baltarusių muzikantai, surengę koncertą ant improvizuotos scenos pirmo aukšto balkone. Tuo metu visas daugiabutis buvo nušviestas tautinės vėliavos spalvomis – balta-raudona-balta.

„Permainų simbolis“

Kaskart kai milicija atvyksta perdažyti sienos – vieną sykį net išrašė daugiabučio bendrijai 2,5 tūkst. eurų dydžio baudą – iš savo butų nešini dažų kibirėliais ir ryšėdami raudonas ir baltas juosteles susirenka vietos gyventojai, kad vėl grąžintų tiek aistrų keliantį piešinį.

„Mums ši siena jau tapo kiemo simboliu, permainų ir kovos simboliu, – „Current Time“ sakė dar vienas trečiojo namo gyventojas. – Mes tik norime parodyti, kad siekiame permainų ir taip paprastai nepasiduosime.“

Praėjus vos kelioms dienoms po pokalbio su „Current Time“, Sciapanas Latipavas atsiskyrė nuo minios ir ėmė savarankiškai ginti sieną.

„Vieną rytą ant mūsų sienos atsirado šis piešinys ir jis mums visiems patiko, mes įžvelgiame jame meninę vertę, ypač šių laikų dvasioje, – kalbėjo jis praėjusios savaitės pradžioje. – Jis mums primena pasiekimus tų, kurie nepritaria dabartinei sistemai.“

Kai rugsėjo 15 d. saugumo pajėgos grįžo į daugiabučio kiemą, S. Latipavas laikėsi savo ir atsisakė pasitraukti, kol kaukėti pareigūnai dažė sieną. Kiek vėliau S. Latipavas buvo sulaikytas, jo bute atlikta krata, o jis pats apkaltintas dalyvavimu protesto akcijose.

Kai staiga akivaizdžiai apšlubęs S. Latipavas buvo vedamas į milicijos furgoną, jo kaimynai ir atsitiktiniai praeiviai surengė jam tikras ovacijas. Kitą vakarą Minsko gyventojai savo didvyrį pagerbė projekcija ant sostinės pietuose esančio daugiabučio – užrašu „Mes visi esame Sciapanas Latipavas“.

O Permainų aikštėje permainų nedaug. Nors saugumo tarnybos šią vietą akylai stebi, namo gyventojams visgi pavyko papuošti žaidimų aikštelės tvorą raudonomis ir baltomis juostelėmis.

Tačiau nubudę rugsėjo 16 d. rytą jie pamatė, kad mūšis daugiabučio kieme tęsiasi – tvora buvo perdažyta raudonai ir žaliai – oficialios vėliavos spalvomis, simbolizuojančiomis A. Lukašenkos režimą.