Pasaulyje

2020.09.24 14:53

Kaip Navalno kolegos išsaugojo įrodymus – iš viešbučio kambario išnešė ir lemtingą buteliuką

Matthew Luxmoore, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2020.09.24 14:53

Rugpjūčio 20-osios rytą Georgijus Alburovas pusryčiavo „Xander“ viešbutyje Tomske. Dirbdamas Aleksejaus Navalno Antikorupcijos fonde (FBK), G. Alburovas mieste buvo apsistojęs su trimis kolegomis, tą rytą A. Navalnas išvyko į Maskvą rinkti medžiagos naujausiam tyrimui apie pareigūnų sukčiavimą.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Apie 10 val. ryte pasklido naujienos, kad Navalnas pasijuto blogai ir lėktuvas, kuriuo jis skrido, buvo priverstas leistis kitame Sibiro mieste Omske. G. Alburovas ir jo FBK kolegos, kurie metų metus dirbo atviriausiam prezidento Vladimiro Putino kritikui, iš karto padarė išvadas, kad į A. Navalną nusitaikė valdžia, aiškino G. Alburovas.

„Mes ėmėme diskutuoti, ką turėtume daryti, – jis sakė nepriklausomam Rusijos TV kanalui „Dožd“. „Mes žinome politinių nuodijimų istoriją pastaraisiais metais. Tai negalėjo būti kažkas kito.“

Nepasitikėdami Rusijos tyrėjais ir teisėsaugos institucijomis, kurios metų metus engė A. Navalną dažnais suėmimais ir kriminaliniais kaltinimais, kuriuos esą sufabrikavo Kremlius, A. Navalno bendražygiai nusprendė, kad geriausiai būtų surinkti visus įrodymus iš jo kambario bei pristatyti juos nepriklausomiems tyrėjams.

Užsidėję apsisaugoti nuo COVID-19 įsigytas vienkartines pirštines, jie liftu pakilo į A. Navalno viešbučio kambarį, iš kurio jis išvyko tą patį rytą, viešbučio darbuotojai dar nebuvo spėję jo išvalyti. „Mes spėjome paimti viską, kas tuo metu galėjo būti susiję su jo apnuodijimu“, – sakė G. Alburovas.

Taip pat skaitykite

Berlynas nurodo, kad Vokietijos, Prancūzijos ir Švedijos atlikti tyrimai patvirtino, jog A. Navalnas buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia medžiaga iš karinių cheminių ginklų grupės, kuriai priklauso ir „Novičiok“. Vakarų lyderiai reikalauja Maskvos pasiaiškinti.

Nuo tada, kai pagrindinis Rusijos opozicijos aktyvistas sunegalavo, valstybinės žiniasklaidos leidiniai kūrė įvairiausias teorijas apie jo negalias, siūlydami viską, išskyrus mintį, kad jis buvo užpultas, kaip G. Alburovas ir kiti jo kritikai teigia, Kremliaus.

Įrodymais neparemti teiginiai TV pokalbių laidose ir žinių pranešimuose bandė įtikinti, kad A. Navalną apnuodijo jo paties darbuotojai arba vokiečiai, kai jis atvyko į šalį, arba kad jis iš viso nebuvo apnuodytas – kritikai teigia, kad Kremlius panašiai bandė nukreipti kaltę po to, kai 2014 metais virš Rusijos vadovaujamų ir remiamų separatistų teritorijos Ukrainoje buvo numuštas Malaizijos oro linijų lėktuvas ir žuvo 298 juo skridę žmonės.

Rugsėjo 22-ąją, kalbėdamas su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, V. Putinas „su panieka kalbėjo apie Aleksejų Navalną, laikydamas jį paprastu ramybės drumstėju internete, kuris jau anksčiau simuliavo ligas“, pranešė prancūzų dienraštis „Le Monde“.

Tuo pačiu metu Rusija nesiėmė pradėti pilno incidento tyrimo, teigdama, kad kol Berlynas nesuteiks Maskvai informacijos apie aktyvisto diagnozę, įrodymų galimam nusikaltimui nepakanka. Kremlius neigia bet kokį savo įsikišimą.

Taip pat skaitykite

A.Navalnui sveikstant, G. Alburovas su kolegomis dirbo atkurdami tos dienos įvykius. Dalis užduoties – surinkti bet kokius objektus, kurie taptų galimais įrodymais nustatant, kaip nuodai buvo suvartoti ir kada tai įvyko.

Rugpjūčio 20-ąją jie užfiksavo A. Navalno viešbučio kambario apieškojimą nuotraukose ir vaizdo įrašuose, įamžindami ir surinktus objektus. Vėliau medžiaga buvo patalpinta A. Navalno „Instagram“ paskyroje.

Itin reikšmingas pasirodė vienas objektas: tuščias vandens buteliukas. Ant vieno tokio buteliuko Vokietijos kariuomenės specialistai vėliau rado „Novičiok“ pėdsakų, nurodoma oficialiose ataskaitose.

Neaišku, ar buteliukas buvo užterštas nuodais, ar A. Navalnas pirmiausiai turėjo kontaktą su chemine medžiaga kitur. Vienas iš „Novičiok“ kūrėjų sovietmečiu mokslininkas Vladimiras Uglevas sakė „RFE/RL“ Rusijos tarnybai, kad iš įrodymų panašu, jog nuodai buvo uždėti ant dezodoranto, elektrinio dantų šepetėlio ar panašiai ir vėliau rasti ant vandens buteliuko, kurį prieš išeidamas lietė A. Navalnas.

Taip pat skaitykite

A.Navalno atstovė Kira Jarmiš „Dožd“ sakė, kad FBK laukė, kol jų vadovas atgaus sąmonę, prieš dalindamiesi paaiškinimais, kaip gavo vandens buteliuką iš „Xander“ viešbučio.

„Mums reikėjo gauti Aleksejaus leidimą, kai jį gavome, nusprendėme atskleisti. Mūsų darbuotojai paėmė praktiškai viską, ką galėjo naudoti Navalnas ir ką buvo įmanoma paimti“, – sakė ji.

Moteris pabrėžė, kad buteliuką su „Novičiok“ pėdsakais pergabeno A. Navalno kolegos, keliavę iš Tomsko į Omską po žinios, kad jis apnuodytas.

Ir kol jo kolegos rinko įrodymus bei kvietė pradėti nešališką tyrimą, pats sąmonę atgavęs A. Navalnas įsiterpė apkaltindamas Rusiją slapukavimu ir paragino liautis skleisti sąmokslo teorijas bei dalintis tyrėjų turima informacija.

Rugsėjo 21-ąją patalpintame tinklaraščio įraše jis reikalavo grąžinti rūbus, kuriuos dėvėjo apnuodijimo dieną, kurie buvo nuvilkti prieš išskraidinant į Vokietiją. Įrašas buvo patalpintas praėjus 30 dienų po apnuodijimo – tai maksimalus laikas, per kurį gali būti pradėtas kriminalinis tyrimas.

Taip pat skaitykite

„Praėjo mėnuo ir nebuvo pradėtas joks tyrimas. Bet nieko tokio, to ir tikėjausi. Dabar mane domina vienas dalykas: mano drabužiai“, – rašė A. Navalnas.

Vėliau kalbėdamas su Rusijos valstybine naujienų agentūra „RIA Novosti“, neįvardinta „Xander“ viešbučio administratorė sakė, kad leido A. Navalno kolegoms užeiti į jo kambarį, nes vadovybė baiminosi, kad jis buvo apnuodytas per kambario mini-bare esančius daiktus.

„Nusprendėme jiems padaryti paslaugą ir aprodyti (kambarį). Kas žino, gal tai buvo apsinuodijimas maistu. Gyvenimas pateikia staigmenų“, – sakė moteris.

Taip pat skaitykite