Pasaulyje

2020.09.24 11:58

Tyrėjai: Kinijos „koncentracijos stovyklų“ tinklas didesnis, nei manyta, centrų daugėja

„Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2020.09.24 11:58

Kinijos sulaikymo centrų tinklas Šiaurės Vakarų Sindziango regione yra gerokai platesnis, nei manyta anksčiau. Be to, neseniai jis buvo dar labiau išplėstas, atskleidžia Australijos tyrimų centro ataskaita.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Australijos Strateginės politikos institutas (ASPI) rugsėjo 24-ąją nurodė, kad Kinijoje yra apie 40 proc. daugiau sulaikymo centrų, nei manyta iki šiol. Juose, kaip manoma, Kinija laiko virš 1 mln. uigūrų ir kitų tiurkų kalbomis kalbančių musulmoniškų mažumų žmonių. Centrų tinklas augo, nors Kinija teigia, kad daug uigūrų buvo paleisti.

Uigūrai yra didžiausia tiurkų kalba kalbanti etninė bendruomenė Sindziange, po jos gausiausi yra kazachai.

Kinijos valdžia apsupa uigūrus ir kitas musulmonų etnines grupes Sindziange bei laiko juos į koncentracijos stovyklas panašiose institucijose nuo 2017-ųjų.

ASPI nurodo, kad naudodamiesi palydovinėmis nuotraukomis, liudytojų pasakojimais, žiniasklaidos pranešimais ir oficialiais statybų sutarčių dokumentais, nustatė virš 380 „įtariamų sulaikymo centrų“ Sindziange.

„Bent 61 sulaikymo vietoje vyko naujos statybos ar jos buvo didinamos 2019 m. liepos–2020 m. liepos laikotarpiu“, – nurodė ASPI ir pridėjo, kad 2020-aisiais statoma dar 14 centrų.

ASPI padalino 380 centrų į keturias grupes pagal saugumo sąlygas juose.

1 ir 2 lygio įstaigose taikomos saugumo priemonės yra mažesnės, centrai veikiausiai telkia dėmesį į politinį perauklėjimą, o 3 ir 4 lygio centrai primena kalėjimus.

Apie 70-yje pirmų dviejų lygių įstaigų buvo pašalintos plotą juosiančios tvoros, tai rodo, kad centrų paskirtis galėjo keistis ar jie buvo uždaryti, teigė australų tyrėjai. Tačiau 3 ir 4 lygio „kalėjimus primenantys“ centrai buvo rekonstruojami ir plečiami, nurodo ASPI.

JAV politikai neseniai pritarė draudimui uždrausti prekių importą iš Sindziango dėl įtariamo sistemingo priverstinio darbo.

Neseniai išplatintoje ataskaitoje Kinija gynė savo politiką Sindziange, teigė ten vykdanti mokymo programas, darbo schemas ir siūlanti geresnį išsilavinimą, taip tariamai užtikrindama geresnį gyvenimą.

Vadinamuosius perauklėjimo centrus Kinijos valdžia gynė kaip būtinus kovoje su ekstremizmu.

Taip pat skaitykite