Pasaulyje

2015.12.31 00:44

Lenkijos vyriausybė imasi reformų žiniasklaidos sektoriuje

BNS 2015.12.31 00:44

Kitą dieną po to, kai įsigaliojo prieštaringai vertinamos Lenkijos konstitucinio teismo reformos, Varšuvos vyriausybė antradienį pateikė parlamentui svarstyti naują projektą, pagal kurį numatoma įvesti visuomeninės žiniasklaidos kontrolę, rašo Briuselio nepriklausoma naujienų svetainė „EUobserver“.

Parlamentui pateiktame įstatymų pataisų projekte numatoma, kad Lenkijos visuomeninio radijo ir televizijos vadovas bus atleistas ir pakeistas trijų narių valdybos, kuri bus „skiriama ir atleidžiama Iždo ministerijos“.

Naujoji valdyba bus kontroliuojama Iždo ministerijos, „kol bus įkurtos naujos nacionalinės žiniasklaidos organizacijos“, sakoma dokumente.

Šis projektas „yra pirmasis etapas Lenkijos viešosios žiniasklaidos reformoje, siekiant įkurti nacionalinės žiniasklaidos sistemą“, nurodoma aiškinamajame rašte.

Vyriausybė atvirai siekia pakeisti dabartinę visuomeninę žiniasklaidą nacionaliniu transliuotoju, kuris skatintų „nacionalinius interesus“ ir būtų kontroliuojamas vyriausybės.

Valdančioji partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) nori „sugrąžinti visuomeninę žiniasklaidą lenkams“, sakė įstatymų leidėja Elzbieta Kruk per debatus Seime, parlamento žemuosiuose rūmuose.

E. Kruk, kuri anksčiau buvo Nacionalinės transliuotojų tarybos pirmininkė, sakė, kad visuomeninė žiniasklaida „klaidingai pateikia kaip visuomenės nuomonę“ ideologijas ir politines nuostatas, kurių nepalaiko rinkėjų dauguma.

„Etosas, kurio šaknys – krikščioniškosios ir lenkiškosios laisvės bei nepriklausomybės tradicijos, yra stumiamas į užribį arba diskredituojamas, o aukštinamos ideologinės arba moralinės mados, nepriimtinos visuomenės daugumai“, – sakė ji.

Tuo metu PiS parlamentinės frakcijos vadovas Ryszardas Terleckis sakė, kad tas pataisų projektas turi būti „greitai“ išnagrinėtas, nes visuomeninė žiniasklaida yra tapusi „nepatikima“.

Kita PiS deputatė Izabela Kloc žengė dar toliau, sakydama, kad „parlamentinėje demokratijoje nepriimtina, kad (visuomeninė) žiniasklaida tik kritikuoja vyriausybės darbą“.

Visuomeninės žiniasklaidos reforma yra dalis PiS planų vėl atgręžti Lenkijos visuomenę į tradicines vertybes po to, kai ši konservatyvi partija grįžo į valdžią laimėjusi spalį vykusius rinkimus.

Naujasis projektas buvo pateiktas parlamentui po to, kai prezidentas Andrzejus Duda pasirašė Konstitucinio Tribunolo reformų paketą.

Prieštaringai vertinamos aukščiausiosios Lenkijos teismo institucijos reformos išprovokavo masines demonstracijas ir Europos Komisijos perspėjimą, kad tai „kelia pavojų konstitucinei santvarkai“.

Šalyje, kurioje iki 1989 metų visuomeninė žiniasklaida buvo vienas iš komunistinės diktatūros įrankių, žiniasklaidos ir konstitucinio teismo reformos kursto nuogąstavimus dėl pavojaus piliečių laisvėms.

Žiniasklaidos reformų paketas yra „visuomeninės žiniasklaidos funkcionavimo demokratinėje visuomenėje neigimas“, pabrėžė dabartinis Nacionalinės transliuotojų tarybos vadovas Janas Dworakas laiške Seimo pirmininkui.

Jis „reiškia grįžimą prie modelio, kurį pažįstame iš praeities – kai valstybinė žiniasklaida yra visiškai pavaldi vyriausybei“, – pridūrė jis.

Europos žurnalistų asociacija savo laiške Lenkijos kultūros ministrui ir jo pavaduotojui rašo, kad siūlomose žiniasklaidos įstatymų pataisose „nebus užtikrinamas“ visuomeninės žiniasklaidos „nešališkumas, objektyvumas, ir sąžiningumas“.

Vyriausybė ir PiS deputatai tikėjosi, kad tie teisės aktai bus priimti Seime antradienį pirmuoju skaitymus. Tačiau balsavimas neįvyko, kai opozicijos partijos pamėgino išsireikalauti, kad šis projektas būtų atmestas.

Dabar šį projektą planuojama trečiadienį pateikti parlamento komitetams.