Pasaulyje

2020.09.24 09:43

Naujausia informacija. ES tarnyba: padėtis septyniose šalyse kelia „didelį susirūpinimą“

atnaujinta 17.50
BNS, ELTA, LRT.lt2020.09.24 09:43

Septynios ES šalys kelia „didelį susirūpinimą“ dėl jose stebimo didėjančio mirčių nuo COVID-19 skaičiaus, o dar keliolikoje valstybių regimos bendresnio pobūdžio nerimą keliančios tendencijos, ketvirtadienį perspėjo ES ligų kontrolės agentūra.

Septyniose Bendrijos valstybėse fiksuojamas „padidėjęs hospitalizacijų ir sunkių atvejų skaičius“ tarp vyresnio amžiaus žmonių ir taip pat „jau pastebimas ar netrukus bus pastebėtas didėjantis ar didelis pranešimų apie mirties atvejus skaičius“.

Į šių valstybių sąrašą įtraukiamos Ispanija, Rumunija, Bulgarija, Kroatija, Vengrija, Čekijos Respublika ir Malta.

Dar keliolikoje šalių stebimi didėjantys infekcijų skaičiai tarp jaunesnio amžiaus žmonių, kuriems sunkių simptomų išsivystymo rizika yra nedidelė. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) į tokių valstybių sąrašą įtraukia 13 šalių, įskaitant Prancūziją ir Didžiąją Britaniją.

Tačiau dėl pastarųjų dienų pokyčių, pradėjus fiksuoti daugiau susirgimo atvejų tarp vyresnių žmonių, ECDC teigė, kad dauguma šių valstybių „dabar atitinka kriterijus, pagal kuriuos gali būti priskiriamos šalims, kuriose stebimos nerimą keliančios tendencijos“.

Dar kitai, trečiajai grupei, priskiriamos likusios valstybės laikomos stabiliomis: jose bendrosios populiacijos susirgimo rizika yra „žema“, o rizikos grupių – „vidutinė“.

ECDC pažymėjo, kad ES „populiacijos pažeidžiamumas infekcijai išlieka aukštas, kadangi pasiekiami serologinių tyrimų duomenys rodo, jog populiacijos imuniteto lygis daugumoje teritorijų ES/EEE ir JK viduje yra mažesnis nei 15 proc.“

„Dauguma žmonių vis dar gali užsikrėsti“, – reporteriams virtualioje spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo ir už sveikatos apsaugą atsakinga eurokomisarė Stella Kyriakides, sakė ECDC direktorė Andrea Ammon.

„Dabar daugumoje valstybių, ne vien Ispanijoje, matome, kad daugumą vietinio perdavimo atvejų lemia privatūs susitikimai, didelės šeimų vakarienės, vestuvės, įvairūs pobūviai, kuriuose dalyvauja šeimų nariai ir draugai“, – teigė ji.

Tačiau ji nepateikė raginimo visur užverti parduotuves, restoranus ir barus, pabrėždama, kad tokie sprendimai turi būti priimami individualiu lygiu ir turi priklausyti nuo to, ar apribojamose vietose įmanoma išlaikyti saugų atstumą.

Prancūzai piktinasi ribojimais

Prancūzijoje auga pasipriešinimas kovos su koronavirusu priemonių sugriežtinimui. Ypač pandemijos paveiktas Marselio miestas „įžeidimu“ pavadino sprendimą dėl visų barų ir restoranų uždarymo. Regiono atstovas kalbėjo apie „kolektyvinę bausmę“ iš centrinės vyriausybės Paryžiuje pusės. Kritiškų balsų daugėja ir sostinėje.

Prancūzijos Vyriausybė naujus ribojimus aiškina pastaruoju metu šalyje labai smarkiai išaugusiu naujų infekcijų skaičiumi. Sveikatos ministras Olivier`as Veranas įspėjo, kad, jei nebus imtasi greitų priemonių, „po kelių savaičių vėl gresia kritinė situacija“ ligoninėse.

Todėl vyriausybė ėmėsi griežčiausių priemonių nuo judėjimo ribojimų atšaukimo gegužės 11 dieną. Marselyje nuo šeštadienio uždaromi visi barai ir restoranai. Paryžiuje, Bordo, Nicoje ir dar septyniuose didmiesčiuose barai ir restoranai turės užsidaryti „vėliausiai 22 val.“. Paryžiaus merė Anne Hidalgo tai pavadino lygiai taip pat „sunkiai suprantamu dalyku“, kaip ir visų sporto klubų bei sporto salių uždarymą.

Visuose miestuose, kuriuose virusas sparčiai plinta, be to, uždrausti daugiau kaip dešimties žmonių susibūrimai bei dideli daugiau kaip 1 000 dalyvių renginiai. Visoje šalyje ir toliau galioja kaukių prievolė įmonėse, mokyklose, viešuose pastatuose ir transporto priemonėse.

Prancūzijoje COVID-19 iki šiol nusinešė beveik 31 500 gyvybių. Tai viena labiausiai pandemijos paveiktų Europos šalių.

Izraelis toliau griežtina ribojimus

Izraelio premjero Benjamino Netanyahu kabinetas ketvirtadienį paskelbė dar labiau sugriežtinsiąs koronaviruso karantino apribojimus šalyje, premjerui išsakius nuogastavimą, kad COVID-19 atvejų daugėjimas Izraelį tempia prie „bedugnės krašto“, praneša „Reuters“.

Izraelyje rugsėjo 18 d. buvo paskelbtas jau antrasis karantinas nuo COVID-19 protrūkio šalyje pradžios. Tačiau pastarąją savaitę naujų per parą patvirtinamų COVID-19 atvejų skaičius perkopė 7 tūkst., o kai kuriose ligoninėse po truputį ima trūkti vietų ir atsargų.

„Nusprendėme užtraukti rankinį stabdį“, – Izraelio radijo transliacijos metu teigė sveikatos viceministras Yoavas Kischas, pristatęs vyriausybės sprendimą, tačiau neįvardijo konkrečių apribojimų.

Izraelio radijas ir kelios kitos naujienų agentūros paskelbė, kad pagal naująjį nutarimą, kuris dar laukia parlamentarų patvirtinimo ir įsigalios nuo penktadienio, numatoma, jog veiklą tęsti galės gerokai mažiau, tik tokiems „būtiniausiems“ sektoriams, kaip finansai, energetika, sveikata, technologijos, žemės ūkis ir maisto pardavimas, atstovaujančios įmonės.

Šiuo metu dėl karantino apribojimų Izraelio gyventojai nuo namų gali nutolti tik 1 km atstumu, išskyrus tuos atvejus, kai siekiama apsipirkti, įsigyti vaistų, nuvykti į darbą. Nuo šiol šios priemonės galios ir protestuose dalyvaujantiems demonstrantams.

„Pastarosiomis dienomis ekspertai mus informavo – jei nesiimsime skubių ir nepatogių veiksmų, pasieksime bedugnės kraštą“, – kabineto susitikime, kuris truko apie 8 val., sakė B. Netanyahu.

Atnaujinta 15.01

Europos Komisija (EK) paragino ES valstybes nares geriau paaiškinti gyventojams informaciją apie atstumo laikymąsi ir higienos taisykles bei jas įgyvendinti, kad būtų užkirstas kelias antrajai koronaviruso pandemijos bangai.

Už sveikatos apsaugą atsakinga eurokomisarė Stella Kyriakides teigė: „Kai kuriose valstybėse narėse padėtis dabar yra net blogesnė nei piko metu kovo mėnesį. Tai kelia didelį nerimą. Visos valstybės narės turi imtis priemonių nedelsiant, vos tik pasirodžius pirmiems naujų protrūkių ženklams.“

Europoje iki šiol užregistruota daugiau nei 5 mln. COVID-19 atvejų, o kelios šalys jau pradėjo atnaujinti vietinius karantinus, kad išvengtų nekontroliuojamo viruso plitimo.

Tiesa, mirčių nuo COVID19 skaičius kol kas neauga taip sparčiai, tačiau naujų ligos atvejų skaiičus daugelyje valstybių vėl pasiekė pavasarį fiksuotą ribą.

S. Kyriakides teigimu, kai kurios šalys akivaizdžiai per anksti pradėjo švelninti karantino apribojimus.

„Tai reiškia, kad kontrolės priemonės nebuvo pakankamai efektyvios, jos nebuvo tinkamai įgyvendintos ar jų nebuvo tinkamai laikomasi. Negalime prarasti budrumo. Krizė dar nesibaigė. Be to, žiema yra kvėpavimo takų ligų laikotarpis, įskaitant sezoninį gripą“, – tvirtino ji.

„Šiandien raginame visus veikti ryžtingai, tai gali būti paskutinė mūsų galimybė užkirsti kelią pavasario scenarijaus pasikartojimui“, – perspėjo eurokomisarė.

S. Kyriakides tikino, kad ES valstybių narių vyriausybės turės kovoti su dezinformacija apie koronavirusą ir pasiekti jaunus žmones, kad išvengtų protestų ir sąmokslo teorijų plitimo visuomenėje.

Ji taip pat įspėjo veikti kuo skubiau, kad būtų galima išvengti visuotinių karantinų, kurie smarkiai kenkia ekonomikai, švietimui ir visuomenės psichinei sveikatai.

Atnaujinta 13.42

Lenkijoje užfiksuotas rekordinis naujų per dieną patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius – 1136. Tiek naujų užsikrėtimo atvejų per 24 val. nebuvo užregistruota nuo koronaviruso protrūkio šalyje pradžios.

Daugiausia COVID-19 atvejų užregistruota Mažojoje Lenkijoje, jų skaičius regione siekia 183. Mazovijoje per 24 val. patvirtinti 149 užsikrėtimo atvejai, Pomeranijoje – 143, o Aukštutinėje Silezijoje – 110.

Anksčiau rekordinis naujų per parą patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius Lenkijoje buvo užfiksuotas šeštadienį, tada jis siekė 1 002.

Bendras COVID-19 atvejų skaičius Lenkijoje siekia 82 809, o mirčių nuo šios ligos šalyje užfiksuota iš viso 2 369.

Mirė Rusijos Dūmos narys

Rusijos Valstybės Dūmos deputatas Vacha Agajevas, kuris buvo užsikrėtęs naujuoju koronavirusu, trečiadienį mirė, pranešė Rusijos Federacijos Komunistų partijos atstovas Jurijus Afoninas.

„Vacha Agajevas, mūsų deputatas, mirė... Pastaruoju metu jis gydėsi nuo koronaviruso“, – trečiadienį naujienų agentūrai „Interfax“ sakė partijos Centro komiteto pirmininko pavaduotojas J. Afoninas.

2011-aisiais primą kartą išrinktas V. Agajevas yra pirmasis Rusijos žemųjų parlamento rūmų narys, miręs nuo koronaviruso. Deputatui buvo 67 metai.

Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas anksčiau trečiadienį sakė, kad per ankstesnę parą buvo hospitalizuoti trys Dūmos deputatai su COVID-19 diagnoze.

Antradienį V. Volodinas skelbė, kad daugiau kaip 50 deputatų gydosi nuo koronavirusinės infekcijos arba organizme turi antikūnų prieš virusą.

Atnaujinta 12.27

Latvijoje per praėjusią parą atlikus 2 403 testus buvo patvirtinti 22 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, ketvirtadienį pranešė Ligų prevencijos ir kontrolės centras (LPKC).

Centro duomenimis, 18 užsikrėtimo atvejų šaltiniai žinomi, aštuoni iš jų susiję su infekcijos židiniu mėsos perdirbimo įmonėje „Forevers“. Likusių keturių žmonių užsikrėtimo aplinkybės dar tiriamos.

Nuo epidemijos pradžios Latvijoje atlikus per 304 tūkst. testų nustatyta iš viso 1 594 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 36 žmonės nuo šios ligos mirė, 1 248 pasveiko.

Per praėjusią parą šalyje dėl COVID-19 buvo hospitalizuotas vienas asmuo. Šiuo metu ligoninėse gydomi septyni pacientai su koronavirusine infekcija, visų jų būklė yra vidutinio sunkumo.

Padėtis Estijoje

Estijoje per praėjusią parą atlikus 3 020 testų buvo patvirtinti 44 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos departamentas.

Gyventojų registro duomenimis, daugiausiai naujų koronavirusinės infekcijos atvejų – 20 – nustatyta Harjumos apskrityje.

Naujų COVID-19 pacientų mirties atvejų per pastarąją parą neužfiksuota.

Ketvirtadienio duomenimis, šalies ligoninėse dėl COVID-19 gydomas 31 žmogus; dviem iš pacientų reikalingas dirbtinis plaučių ventiliavimas. Per pastarąsias dvi savaites sergamumo rodiklis šalyje padidėjo iki 35,8 atvejo 100-ui tūkst. gyventojų. Nuo pandemijos pradžios Estijoje atlikus per 197 tūkst. testų nustatyti iš viso 3 076 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 64 žmonės nuo šios ligos mirė, 2 395 pasveiko.

Užsikrėtimai Ukrainoje

Ukrainoje per praėjusią parą nustatyti 3 372 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai, 52 anksčiau užsikrėtę žmonės mirė, ketvirtadienį pranešė atsaką į epidemiją koordinuojanti Nacionalinio saugumo ir gynybos taryba (NSGT).

Ankstesnę dieną šalyje buvo išaiškinti 3 497 užsikrėtimo atvejai, rugsėjo 22-ąją – 2 884 atvejai, o rugsėjo 17-ąją – 3 584 atvejai, daugiausiai nuo COVID-19 epidemijos pradžios.

Nuo pandemijos pradžios Ukrainoje nustatyti iš viso 188 106 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 3 757 užsikrėtusieji mirė, 83 458 pasveiko.

Šiuo metu šalyje COVID-19 serga 100 891 žmogus.

Per praėjusią parą daugiausiai naujų COVID-19 atvejų užregistruota sostinėje Kijeve (330), Dnipropetrovsko (298), Charkivo (285) ir Ternopilio (265) srityse.