Pasaulyje

2015.12.30 11:37

Paviešintos IS paslaptys: sukurta vergų ir naftos dalinimosi schema

15min.lt 2015.12.30 11:37

„Islamo valstybė“ sukūrė ištisus departamentus, kurie skirti vergų ir užgrobtų gamtos išteklių pasidalijimui. Šią struktūrą atskleidė JAV žvalgybos perimti dokumentai, rašo naujienų agentūra „Reuters“. 

Ši hierarchija sukurta tam, kad būtų sprendžiami vidaus konfliktai, kylantys dėl pasidalinimo turtu. Gegužės mėnesį nužudyto „Islamo valstybės“ iždininku vadinto Abu Sayyafo turėti dokumentai rodo, kad struktūra išvystyta ir veikia ne tik Sirijoje bei Irake, bet ir kitos valstybėse, kur savo veiklą vykdo džihadistus remiantys kovotojai.

Skelbiama, kad „Islamo valstybės“ teisė ir jos struktūra galioja ir pritaikoma visose valstybėse, kuriose veikia šiai grupuotei ištikimybę prisiekusios gaujos.

JAV žvalgybos turimi duomenys paneigia mitą, kad „Islamo valstybė“ yra padrika kovotojų gauja. „Tai atskleidžia viską. Biurokratizacijos lygį, organizaciją, netgi egzistuojančius atskirus komitetus“, – vardijo JAV Baltųjų rūmų atstovas Sirijoje Brettas McGurkas.

Divanais vadinami atstovai užsiima atskirų sričių – gamtos išteklių, pagrobtų istorinių vertybių prekyba, netgi užimtuose miestuose vergais tapusių žmonių paskirstymu.

„IS investavo į valstybės, kalifato sukūrimą žymiai daugiau nei kiti džihadistų judėjimai. Kai valdai daugelį miestų ir net dideles tam tikrų valstybių teritorijas, tokia formali organizacija sukuria tikros valstybės įspūdį“, – sakė Vidurio Rytų analitikas Aymennas al-Tamimi.

Tiesa, dokumentai atskleidžia ir tai, kad patys „Islamo valstybės“ kovotojai savo gretose susipeša dėl nelegalios prekybos nafta atnešamo pelno. Ne visi pinigai patenka į bendrai skirstomą iždą. 

Praėjusių metų lapkritį rašytuose dokumentuose matomos pačių kovotojų pastangos pasiskirstyti įtakos zonomis.

Štai amerikiečių nukautas Abu Sayyafas buvo paskirtas istorinių vertybių divanu. „Jis turi daug žinių šioje srityje, o štai Abu Džihadas al-Tunisis yra neišmanėlis, kuris negali vadovauti tokiai sričiai“, – laiške grupuotės vadams rašė gamtos išteklių divanas.

Dokumentuose, kuriuos perėmė JAV žvalgyba, taip pat daug asmeninių džihadistų gyvenimo detalių. Užfiksuoti jų internetiniai slapyvardžiai, veiklos socialiniuose tinkluose ypatybės.