Pasaulyje

2020.09.23 22:49

Lukašenkai – signalas iš už Atlanto: JAV pareiškė nelaikančios jo teisėtu Baltarusijos prezidentu

atnaujinta 22.52
LRT RADIJAS, LRT.lt2020.09.23 22:49

Jungtinės Amerikos Valstijos pareiškė nelaikančios Aliaksandro Lukašenkos teisėtu Baltarusijos prezidentu, kai jis trečiadienį slapta buvo inauguruotas po Vakarų nepripažįstamų rinkimų.

JAV Valstybės departamentas pakartojo, kad rugpjūti rinkimai Baltarusijoje nebuvo laisvi ar sąžiningi.

Pasak Jungtinių Valstijų pareigūnų, kelias į priekį turėtų būti nacionalinis dialogas, leidžiantis Baltarusijos žmonėms pasirinkti savo lyderius laisvuose ir sąžininguose rinkimuose.

LRT.lt primena, kad Baltarusijoje jau daugiau kaip mėnesį vyksta beprecedenčiai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka. Oficialiais duomenimis, nuo 1994 metų šį postą užimantį A. Lukašenką palaikė 80,1 proc. rinkėjų, o opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja gavo 10,12 proc. balsų. Opozicija ir Vakarų šalys šiuos rezultatus laiko suklastotais.

Didžiausios protesto akcijos Baltarusijoje vyksta sekmadieniais. Kaip praneša žiniasklaida, į kai kurias akcijas susirinko daugiau nei 100 tūkst. žmonių. Pirmosiomis protestų dienomis buvo sulaikyta maždaug 7 tūkst. protestuotojų, dauguma jų vėliau buvo paleisti. Pastarosiomis savaitėmis sulaikymai vėl suintensyvėjo.

Protestai neapsiėjo be žmonių aukų, tačiau jų skaičius, remiantis įvairiais šaltiniais, skiriasi. Rugpjūčio 25 dieną S. Cichanouskaja pranešė, kad žuvo ne mažiau nei šeši žmonės. Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisariato duomenimis, per protesto akcijas Baltarusijoje žuvo keturi žmonės. JT ekspertams taip pat žinoma apie 450 registruotų žiauraus elgesio su sulaikytaisiais atvejų.

Praėjus dviem dienoms po rinkimų S. Cichanouskaja spaudžiama valdžios pasitraukė į Lietuvą. Rugpjūčio 18 dieną jos šalininkai, siekdami taikaus valdžios perdavimo ir naujų rinkimų, įkūrė Koordinacinę tarybą. Minskas šią instituciją laiko antikonstitucine. Šiuo metu praktiškai visi Koordinacinės tarybos prezidiumo nariai yra sulaikyti arba išvaryti iš Baltarusijos.