Pasaulyje

2020.09.23 08:44

Įvykiai Baltarusijoje. Teisėsaugos pareigūnai panaudojo vandens patrankas prieš protestuotojus Minske

atnaujinta 19.44
Ramūnas Jakubauskas, Vaidotas Beniušis, BNS, ELTA, LRT.lt2020.09.23 08:44

Baltarusijos opozicionierė Sviatlana Cichanouskaja pareiškė, kad slapta duodamas priesaiką dar vienai kadencijai prezidento poste, Aliaksandras Lukašenka iš esmės atsistatydino. Jos žinia buvo paskelbta „Telegram“ kanale „Pul Pervoi“.

„Vadinamoji inauguracija, žinoma, yra farsas. Iš tiesų, Lukašenka šiandien atsistatydino“, – sakė S. Cichanouskaja. Anot jos, dabar A. Lukašenkos įsakymai yra nebeteisėti, todėl neturi būti vykdomi.

„Aš, Sviatlana Cichanouskaja, esu vienintelė išrinkta Baltarusijos žmonių lyderė. Ir dabar mūsų visų tikslas – kartu sukurti naują Baltarusiją“, – opozicionierę cituoja rusų televizija „Dožd“. Ji atskleidė, kad trečiadienį susitikimuose Europos Sąjungos pareigūnai pažadėjo teikti realią pagalbą, kai Baltarusijoje „nugalės demokratija“.

Panorama. Buvusiu mirties keliu – nuo Vilniaus geto iki Panerių: pagerbiamos sunaikintos žydų bendruomenės (su vertimu į gestų k.)

Vokietijos Vyriausybės atstovas trečiadienį paskelbė, kad Vokietija nepripažįsta A. Lukašenkos Baltarusijos prezidentu, praneša agentūra AFP.

„Visiškai nebuvo laikomasi minimalių reikalavimų demokratiniams rinkimams. Jie nebuvo nei teisingi, nei laisvi“, – pareiškė Vokietijos vyriausybės atstovas Steffenas Seibertas, A. Lukašenkai slapta surengus savo įnauguraciją.

Slovakijos užsienio reikalų ministras Ivanas Korčokas taip pat pareiškė, kad jo šalis nepripažįsta A. Lukašenkos legitimiu Baltarusijos prezidentu.

„Aliaksandras Lukašenka, kurio inauguracija įvyko šiandien, neturi legitimumo valdyti savo šalį. Jis yra atsakingas už Baltarusijos prezidento rinkimus, kurie nebuvo nei laisvi, nei teisingi“, – parašė slovakų URM vadovas tviteryje.

„Slovakija stovi Baltarusijos piliečių pusėje“, – pridūrė jis.

Teisėsaugos pareigūnai panaudojo vandens patrankas prieš protestuotojus Minske

Baltarusijos teisėsaugos pareigūnai trečiadienį panaudojo vandens patrankas vaikydami žmones, Minsko centre protestuojančius prieš prezidento Aliaksandro Lukašenkos inauguraciją.

Naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas pranešė, kad jėgos struktūrų pareigūnai pradėjo stumti protestuotojus nuo Antrojo pasaulinio karo muziejaus, kai kuriuos jų sulaikė, žmonėms vaikyti panaudotos vandens patrankos.

Apie nukentėjusiuosius kol kas nepranešama.

Minsko milicija patvirtino, kad buvo sulaikyti keli protestuotojai ir panaudotos vandens patrankos.

„Vykdant administracinį procesą, buvo sulaikyta žmonių už dalyvavimą nesankcionuotame masiniame renginyje“, – „Interfax“ sakė milicijos atstovė Natalija Hanusevič.

„Taip pat patvirtiname, kad buvo panaudotos vandens patrankos“, – pridūrė ji.

Baltarusių opozicijos leidinio „Naša Niva“ vyriausiasis redaktorius sulaikytas 3 paroms

Baltarusijos opozicijos leidinio „Naša Niva“ vyriausiasis redaktorius Jahoras Marcinovičius sulaikytas trims paroms, jis laikomas įtariamuoju, trečiadienį informavo teisių gynėjai.

„Naša Niva“ vyriausiasis redaktorius Marcinovičius – įtariamasis pagal baudžiamojo kodekso straipsnį dėl šmeižto (už Wladyslavo Sokolowskio pasisakymus apie Aliaksandrą Barsukovą). Jis sulaikytas trims paroms“, – sakoma Baltarusijoje neregistruoto teisių gynimo centro „Viasna“ pranešime.

Baltarusijos vidaus reikalų ministerija ir Tyrimų komitetas pažadėjo vėliau pateikti oficialų komentarą dėl J. Marcinovičiaus sulaikymo.

Garso režisierius W. Sokolowskis ir jo kolega Kirillas Galanovas išgarsėjo, kai rugpjūčio 6 dieną Aliaksandro Lukašenkos režimui lojaliai valdžiai surengus šventę Minske esančiame Kijevo sode, jie ten užgrojo legendinę Viktoro Cojaus dainą „Peremen!“ (Aš noriu permainų). Jau kitą dieną teismas jiems skyrė dešimt parų administracinio arešto už chuliganizmą ir priešinimąsi pareigūnams. Rugpjūčio 16 dieną garso režisieriai išėjo į laisvę ir netrukus išvyko į Lietuvą.

Garso režisierius W. Sokolovskis praėjusį mėnesį BNS sakė, kad iš Baltarusijos išvyko bijodamas ilgos kalėjimo bausmės, kai sulaukė grasinimų arešto metu ir per apklausą Vidaus reikalų ministerijoje.

Jis pasakojo, kad atlikdamas arešto bausmę penkias dienas praleido karceryje.

Pasak W. Sokolowskio, tik porą naktų jam teko miegoti ant prie sienos pritaisytos atlenkiamos lovos. Tris naktis ji tiesiog nebuvo atlenkta, vyras snūduriavo sėdėdamas ant taburetės.

Jis pasakojo rugpjūčio 9-osios vakarą sulaukęs nepažįstamojo, kurį atlydėjo keli pareigūnai, vizito.

„Veidu į sieną! Norėjai permainų? Paleidai dainą? Daug žmonių išėjo į gatvę, daug sulaikytų, o kiek ligoninėje... Ruoškis, čia tau tik pradžia, sėsi dešimčiai metų. Dar ir draugą pakišai“ , – nepažįstamojo žodžius prisiminė W. Sokolowskis.

„Kalbėdamas jis dukart man sudavė per nugarą. Išeidamas dar pavaldiniams mestelėjo: „Padarykite jam, kaip reikia, o tai sėdi čia kaip sanatorijoje“. Po to man nebeatlenkdavo lovos ir per ventiliaciją pradėjo pūsti šaltą orą. Naktimis būdavo labai šalta“, – BNS pasakojo baltarusis.

Sulaikyti keli asmenys

Keletas žmonių buvo sulaikyti Baltarusijos sostinėje Minske trečiadienį, Al. Lukašenkos inauguracijos į prezidentus dieną.

„Buvo sulaikymų skirtingose Minsko vietose pagal administracinių (pažeidimų) procesą“, – sakė Minsko Vykdomojo komiteto Vyriausiosios vidaus reikalų valdybos atstovė Natalija Ganusevič. Ji pridūrė, kad buvo „sulaikyta keletas žmonių“.

Trečiadienį Minske vyko nesankcionuotos protesto akcijos. Remiantis portalo tut.by pateikta informacija, protesto akcijose dalyvavo daugiausia studentai, kai kuriuose miesto rajonuose formavosi vadinamosios „solidarumo grandinės“.

Skubiai surengta A. Lukašenkos inauguracija buvo didelis netikėtumas Baltarusijos žurnalistams ir stebėtojams. Pranešimų apie rengiamą inauguraciją trečiadienį ryte pasirodė platformos „Telegram“ kanalais. Vėliau interneto žiniasklaidos priemonės paskelbė A. Lukašenkos kortežo nuotraukų. Žurnalistai iškėlė versiją, kad tai A. Lukašenkos inauguracijos repeticija.

Pareigūnai Minske neatsiliepdavo į skambučius arba sakydavo jokios informacijos apie inauguracijos datą neturintys. Tačiau netrukus „Telegram“ kanalais ir Baltarusijos valstybinės naujienų agentūros BelTA svetainėje pasirodė pranešimai, kad A. Lukašenka davė prezidento priesaiką ir pradėjo eiti pareigas.

Lukašenka kalbėjo apie dievišką apvaizdą

Pats A. Lukašenka inauguracinėje kalboje sakė, kad „negali ir neturi teisės palikti Baltarusiją“, nes esą reikia šaliai grąžinti saugų gyvenimą.

„Kartą dieviškąja apvaizda Baltarusijos liaudis lengvai ir, tiesą sakant, netikėtai įgijo savo nepriklausomybę. Ir mes ilgai laikėme ją duotybe, kartais nevertinome. O šiandien, per kančias pasiekę šią pergalę, pakilome į naują savimonės lygį“, – per prisaikdinimo ceremoniją kalbėjo A. Lukašenka; jo žodžius citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.

„Aprimę po rinkimų mūšių karštinės pamatėme, kaip bręsta visa mūsų tauta. Ir nors Baltarusija pagal pasaulio standartus yra labai jauna nepriklausoma valstybė, baltarusiai kaip liaudis nebėra vaikai – mes esame tauta“, – pridūrė jis.

„Negaliu, neturiu teisės palikti baltarusių, kurie su valstybiniu kursu susiejo ne tik politines pažiūras, bet ir savo likimą, savo vaikų ateitį; visų, kas liko ištikimas šaliai ir liaudžiai tokiu sunkiu Baltarusijai laikotarpiu“, – sakė A. Lukašenka.

„Valstybės tarnautojai ir žmonės su antpečiais pademonstravo ištvermę, drąsą ir vieningumą“, – pareiškė jis.

„Mūsų valstybingumui buvo mestas precedento neturintis iššūkis – ne kartą išbandytų nepriklausomų valstybių naikinimo patikimų technologijų iššūkis. Tačiau tapome viena iš nedaugelio – galbūt net vienintele – [valstybe], kur „spalvotoji revoliucija“ nesuveikė. Ir tai yra baltarusių, kurie jokiu būdu nenori prarasti šalies, pasirinkimas“, – teigė A. Lukašenka.

Nausėda: mes nepripažįstame Lukašenkos teisėtu vadovu, nauja priesaika nieko nekeičia

Lietuva nepripažįsta Aliaksandro Lukašenkos legitimiu Baltarusijos vadovu, ir Minske surengta inauguracijos ceremonija šios situacijos nekeičia, pareiškė prezidentas Gitanas Nausėda.

Šalies vadovo teigimu, rugpjūtį vykę Baltarusijos prezidento rinkimai nebuvo laisvi, todėl Lietuva pasisako už naujus demokratijos Baltarusijos prezidento rinkimus.

„Lietuva nepripažįsta A. Lukašenkos legitimiu Baltarusijos vadovu. Rugpjūčio 9 dieną vykę rinkimai Baltarusijoje nebuvo laisvi, sąžiningi ir demokratiški. Nei slaptos, nei pompastiškos ceremonijos šio nenuginčijamo fakto nenuneigs ir legitimumo iliuzijos nesukurs“, – trečiadienį sakė Lietuvos prezidentas.

„Pasisakome už naujus demokratinius prezidento rinkimus dalyvaujant tarptautiniams stebėtojams“, – teigė G. Nausėda.

Kariai prisiekė Lukašenkai

Aliaksandrui Lukašenkai trečiadienį davus Baltarusijos prezidento priesaiką, ištikimybę jam prisiekė šalies kariškiai, teigia režimui lojali valstybinė naujienų agentūra.

„Baltarusių kariškiai šiandien po valstybės vadovo Aliaksandro Lukašenkos inauguracijos ceremonijos prisiekė ištikimybę liaudžiai ir prezidentui“, – pranešė valstybinė naujienų agentūra BelTA.

Inauguracijos ceremonijoje dalyvavę įvairių kariuomenės dalių atstovai prisiekė, kad bus „visada pasirengę patikimai ginti Tėvynės suverenitetą ir teritorinį vientisumą“.

A. Lukašenkos oficialioje interneto svetainėje jokio pranešimo nebuvo, valstybinė televizija ceremonijos tiesiogiai netransliavo. Taip tikriausiai siekta išvengti protestuotojų susibūrimo.

Pareigūnai Minske neatsiliepdavo į skambučius arba sakydavo jokios informacijos apie inauguracijos datą neturintys. Tačiau netrukus „Telegram“ kanalais ir Baltarusijos valstybinės naujienų agentūros BelTA svetainėje pasirodė pranešimai, kad A. Lukašenka davė prezidento priesaiką ir pradėjo eiti pareigas.

„Nesijaučia užtikrintai“

Tokia „tyli“ inauguracija parodė, kad dėl protestų A. Lukašenka nesijaučia užtikrintai, sako rusų ekspertai.

Pasak jų, tuo A. Lukašenka faktiškai pripažino didelę protestų keliamą riziką.

„Akivaizdu, kad Lukašenkai nebūtų pavykę surengti impozantiškos inauguracijos. Todėl... ceremonija buvo maksimaliai kompaktiška ir surengta gan operatyviai. Tai aiškiai rodo rimtas problemas dėl įvykusios rinkimų kampanijos... teisėtumo. Be išorės spaudimo, Lukašenka kaip rimtą... grėsmę savo valdymui mato protestus Baltarusijoje“, – trečiadienį „Interfax“ sakė Tarptautinio politinės ekspertizės instituto generalinis direktorius Jevgenijus Minčenka.

Eksperto vertinimu, nevisavertė A. Lukašenkos inauguracija atrodo neįprasta atsižvelgiant į pasaulinę praktiką. „Paprastai tai iškilmingas renginys, apie kurį paskelbiama iš anksto, kurio ritualai kruopščiai derinami, kuriame dalyvauja svečiai“, – sakė jis.

Politikos analitikas Glebas Pavlovskis mano, kad A. Lukašenka Baltarusijos visuomenei pademonstravo nepasitikėjimą savimi kaip valstybės vadovu.

„Ta savo keista inauguracija, kurios formatas buvo netikėtas net jo šalininkams, Lukašenka parodė, kad šalyje yra du įtakos centrai – valdžia ir protestuotojai – ir kad reikšminga Baltarusijos sostinės gyventojų dalis nepriima jo kaip prezidento. Turbūt sunku įsivaizduoti akivaizdesnį valdžios nepasitikėjimo savimi pademonstravimą... Tai prieštarauja tokių ceremonijų pobūdžiui“, – sakė jis.

Ekspertas pridūrė, kad tokiu žingsniu netiesiogiai išlaikoma įtempta padėtis Baltarusijoje.

Pakomentavo Kremlius

Tuo metu Kremlius atsisakė komentuoti ir nurodė, kad A. Lukašenkos inauguracijos tvarką laiko Baltarusijos vidaus reikalu.

„Tai visiškai suverenus baltarusių vadovybės vidaus reikalas“, – sakė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Niekaip negaliu to komentuoti“, – pridūrė jis.

Paklaustas, ar Kremlius žinojo, kad trečiadienį bus inauguruotas A. Lukašenka ir ar Baltarusijos valdžia atsiuntė kvietimą V. Putinui, D. Peskovas atsakė: „Kiek žinau, pagal protokolą paprasčiausiai nenumatytas kokių nors užsienio lyderių dalyvavimas prezidento inauguracijos ceremonijoje. Aš asmeniškai informacijos apie tai neturėjau.“

Opozicija žada protestuoti

Baltarusijos opozicija ketina surengti neterminuotą protesto akciją po trečiadienį įvykusios Aliaksandro Lukašenkos inauguracijos, apie kurią iš anksto nebuvo skelbta. Vakarų valstybės nepripažįsta rugpjūčio 9-ąją vykusių rinkimų demokratiškais, todėl žada nepripažinti A. Lukašenkos legitimiu Baltarusijos vadovu pasibaigus jo buvusiai kadencijai.

„Mes niekada nesutiksime su klastojimu ir reikalaujame naujų rinkimų! Kviečiame visus pradėti neterminuotą nepaklusnumo akciją“, – „Telegram“ kanalu parašė opozicijos Koordinacinės tarybos prezidiumo narys Pavelas Latuška.

A. Lukašenkos inauguraciją jis pavadino „beprecedente situacija“.

„Šiandien pamatėme beprecedentę situaciją. Kadenciją baigiantis prezidentas, kuris tvirtina, kad per rinkimus gavo daugiau kaip 80 proc. balsų, įvykdė specialiąją operaciją dėl saviinauguracijos. Sergstimas OMONo, paslapties ir slaptumo sąlygomis, siaurame paskubomis suvežtų valdininkų rate. Kur džiūgaujantys piliečiai? Kur diplomatinis korpusas?“ – rašė P. Latuška.

Tai jau 7-oji A. Lukašenkos kadencija. Europos Parlamentas (EP) oficialiai įsipareigojo A. Lukašenkos nebepripažinti Baltarusijos prezidentu po lapkričio 5-osios, kai turėjo baigtis 6-oji jo kadencija.

Apie tai, kad A. Lukašenka vėl inauguruotas šalies prezidentu, praneša valstybinė naujienų agentūra „BelTA“. Trečiadienį prezidentūroje Minske jis vėl davė priesaiką.

Inauguracijos ceremonijoje dalyvauja keli šimtai Baltarusijos režimo atstovų, pareigūnų, parlamentarų, mokslininkų, žiniasklaidos ir kultūros atstovų, pažymi „Meduza“.

Inauguracija buvo slepiama iki pat šio ryto, pranešama, kad prie prezidentūros yra sutelktos gausios pareigūnų pajėgos ir transportas, nurodo Baltarusijos televizija Lenkijoje „Belsat“.

„Uždėjęs dešinę ranką ant konstitucijos, Aliaksandras Lukašenka baltarusių kalba pasakė priesaiką. Vėliau jis pasirašė priesaikos davimo aktą, o tada Baltarusijos centrinės rinkimų ir referendumų... komisijos pirmininkė Lidzija Jarmošyna įteikė Aliaksandrui Lukašenkai Baltarusijos Respublikos prezidento pažymėjimą“, – sakoma „BelTA“ pranešime.

Atnaujinta 12.56

Linkevičius: Lukašenka tapo buvusiu prezidentu ir teisine prasme

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad po Minske slapta surengtos inauguracijos Aliaksandras Lukašenka gali būti vadinamas buvusiu Baltarusijos prezidentu ne tik politine, bet ir teisine prasme.

Ministro vertinimu, iš anksto neskelbtoje ceremonijoje priesaiką davęs A. Lukašenka bando imituoti tai, „ko nėra realybėje“, ir tai prisideda prie valdžios represijų prieš žmones.

L. Linkevičius jau anksčiau ne kartą yra pavadinęs A. Lukašenką buvusiu prezidentu. Ministro teigimu, toks epitetas anksčiau buvo grindžiamas moraliniais ir politiniais argumentais, o dabar tam yra ir teisinis pagrindas.

„Jis nuo to netapo mažiau buvęs ir tik pagrietino teisinį aspektą. Kai minėjau, kad moraliai, politiškai mandatas jau kaip ir išeikvotas (...) Dabar, kadangi įvyko šis elementas, kaip jį vadina – inauguracija, tai jis jau nuo dabar yra ir teisiškai buvęs“, – trečiadienį žurnalistams Panerių memoriale sakė L. Linkevičius.

„Matome, kad bandoma imituoti tai, ko nėra realybėje, bet apmaudžiausia, kad nuo to kenčia žmonės, jie toliau bauginami, toliau tęsiasi areštai ir sulaikymai“, – kalbėjo L. Linkevičius.

Jo teigimu, ši A. Lukašenkos inauguracija nepagerina situacijos šalyje.

„Nesimato jokios išeities iš situacijos ir šitas įvykis, jis nei pagerina, nei paryškina. Jis įtvirtino tik tai, ką mes esame ne kartą konstatavę“, – teigė L. Linkevičius.

„Matyt, norima buvo užfiksuoti iš paskutinių jėgų tai, kuo jie yra įtikėję, bet tas nepaviešintas ir nemasiškas įvykis parodė visą situacijos apgailėtiną dvasią“, – pridūrė jis.

JAV ragina neblokuoti ES sankcijų

Jungtinės Valstijos spaudžia Kiprą atšaukti savo veto dėl siūlomų Europos Sąjungos sankcijų Baltarusijos pareigūnams, kad būtų galima parengti „nuoseklų“ atsaką į krizę šioje šalyje, antradienį sakė amerikiečių aukšto rango pareigūnas.

ES parengė sąrašą, kuriame – maždaug 40 asmenų, kuriems norima taikyti sankcijas už vaidmenį klastojant rugpjūčio 9-ąją įvykusių Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatus ir slopinant po jų kilusius protestus.

Tačiau ES priemonėms būtinas visų 27 valstybių narių pritarimas, o Nikosija atsisakė jas paremti, tvirtindama, kad ES privalo taip pat taikyti sankcijas Turkijai dėl dujų telkinių žvalgymo Kipro vandenyse.

Kipro poziciją kritikavo kai kurios ES šalys, kurios sako, kad tai prilygsta Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos gynimui. Vėlavimas susitarti sutrikdė Vakarų koordinuotų veiksmų planus.

JAV valstybės sekretoriaus antrasis pavaduotojas Europos klausimams George`as Kentas sakė, kad Vašingtonas bendravo su Kipru ir ragino jį apsigalvoti.

„Raginame juos prisidėti prie konsensuso sudarant sąlygas ES eiti į priekį, kad būtų nuoseklus bendras panašiai galvojančių šalių traktavimas“, – lankydamasis Briuselyje sakė G. Kentas.

Per ES užsienio reikalų ministrų pirmadienio susitikimą aklavietė nebuvo išspręsta ir šį klausimą dabar svarstys valstybių bei vyriausybių vadovai, kitą savaitę susitiksiantys Briuselyje.

Vašingtonas yra pasirengęs skelbti sankcijas, bet tikėjosi koordinuoti veiksmus su ES.

„Pradinis planas buvo bandyti paskelbti kažką lygiagrečiai šią savaitę. Laukiame aiškumo iš Europos lyderių: ar jie gali padaryti sprendimą“, – sakė G. Kentas.

Jis buvo atvykęs į Briuselį susitikti su ES pareigūnais bei diplomatais ir aptarti krizės Baltarusijoje, kur vyksta beprecedenčiai masiniai protestai prieš „paskutiniu Europos diktatoriumi“ vadinamą A. Lukašenką.

Ne taip kaip ES, kuri 2016 metais panaikino daugumą savo sankcijų Baltarusijai, įskaitant sankcijas A. Lukašenkai, JAV paliko galioti kai kurias savo priemones.

Atnaujinta 10.53

Baltarusijos opozicijos leidinio „Naša Niva“ vyriausiojo redaktoriaus Jahoro Marcinovičiaus namuose atliekama krata, jis pats sulaikytas.

„Pas mus krata. Ją atlieka Vidaus reikalų ministerijos Vyriausioji pareigūnų saugumo valdyba“, – savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė J. Marcinovičiaus žmona Adarja Huštyn.

Anot jos, tai susiję su vienu iš straipsnių, kuriame figūruoja vidaus reikalų ministro pavaduotojas Aliaksandras Barsukovas.

Žmogaus teisių centro „Viasna“ duomenimis, J. Marcinovičius sulaikytas. Vidaus reikalų ministerijos atstovė Volha Čemodanova sakė, kad vėliau bus pateiktas oficialus komentaras dėl šių įvykių.

Kirkilas: sienų uždarymą galėjo sustabdyti Kremlius

Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos ketinimus uždaryti sieną su Vakarų kaimynėmis galėjo pristabdyti Rusija, tvirtina Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas „socialdarbietis“ Gediminas Kirkilas.

„Manau, kad tai greičiausiai Rusija pristabdė. Nes ką reiškia sienų uždarymas su Lietuva? Tai reiškia, kad nutrūksta Kaliningrado tranzitas, nutrūksta tiekimas į Kaliningradą, taip pat didele dalimi į tą pačią Baltarusiją“, – trečiadienį Žinių radijui sakė parlamentaras.

Anot jo, tokiais pareiškimais A. Lukašenka tiesiog siekia nukreipti dėmesį nuo suklastotų prezidento rinkimų.

„Buvo nedemokratiški rinkimai, akivaizdžiai suklastoti, Europa tai žino“, – sakė G. Kirkilas.

A. Lukašenka praėjusią savaitę pareiškė, kad Baltarusija uždaro sieną su Vakarais, pirmiausia su Lietuva ir Lenkija, ir stiprina valstybinės sienos su Ukraina apsaugą. Jis taip pat teigė siunčiantis „pusę kariuomenės“ stiprinti vakarinių sienų apsaugą.

Lietuvos pasienio pareigūnai teigia, jog eismas Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje vyksta įprastai, tik griežčiausiai nei įprastai tikrinami kroviniai.